Ezeket látta már?

Stroke-on átesett, agysérült, gerincsérült betegeken segítenek robotikus eszközökkel a Debreceni Egyetemen

Hírek
2024. november 07. 10:24
debreceni egyetem, robotasszisztált fejlesztés végtag

A projekt célja robot­asszisztált járásfejlesztő eszközök beszerzése és alkalmazása elsősorban agysérült, gerincsérült, traumás, továbbá stroke-on átesett betegek rehabilitációjában.

A Debreceni Egyetem az NKFI támogatásával megvalósítotja rehabilitációs tevékenységének fejlesztését. A fejlesztések célcsoportja a támogatást nyert intézmény területi ellátási kötelezettségébe tartozó lakosság. A betegségek, sérülések kapcsán a féloldali, illetve kétoldali alsó végtagi bénulás a legtöbb esetben tartós járászavarhoz, vagy a járóképesség elvesztéséhez vezethet.

A páciensek számára a korszerű, robot-asszisztált fejlesztő eszközök kiváló lehetőséget biztosítanak a járóképesség visszanyerésére.

A járás kialakításában a testre helyezett szenzorok érzékelik a beteg teljesítményét, izomerejét és ehhez mérten stimulálják a sérült izmokat, létrehozva a járáshoz szükséges erőt és mozgásmintázatot. A terápia egyénre szabott és figyelembe veszi a kezelt személyes igényeit is. További lehetőség az antigravitációs rendszerek alkalmazása, melyek képesek a járásfejlesztő stimuláló és érzékelő rendszereket kiegészíteni testsúlytámogató függesztő egységekkel, javítva a járásérzet kialakulását és a járóképesség visszanyerésének esélyét is.

Az alkalmazott technika révén akár minimális erő segítségével is biztosítható az állás, a vertikalizáció és a járás visszanyerése. A robottechnikai eszközök ugyan nem csodaszerek, de különösen olyan betegek (pl. stroke) esetén jelentős és eredményes módszerek lehetnek, ahol csupán a hagyományos gyógytorna segítségével kisebb az esély a járás és önellátás elérésének.

A projekt a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Klinikáján és Tanszékén valósul meg.

Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi István Egyetem MI-vel működő fejlesztése
Kapcsolódó cikk

Az otthoni rehabilitációt segíti a Széchenyi István Egyetem MI-vel működő fejlesztése



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# debreceni egyetem # Stroke # mesterséges intelligencia # robotasszisztált # AI # techxpo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés