Ezeket látta már?

Orvosi a drónok a betegellátásban: így menthetnek életet az aranyórában

Hírek
2024. március 09. 13:19
drón szívhalál újraélesztés defibrillátor triage AED

Megszülettek az orvosi drónok.

Az „aranyóra” az egészségügyben azt az időablakot jelenti, amelyben a leg­nagyobb a valószínűsége annak, hogy az azonnali orvosi beavatkozással elkerülhető a tragédia. Az orvosi drónok rész­ben ebben segíthetnek.

Hirtelen szívhalál

Kórházon kívül történik az akut szívleállások 70 százaléka, a halálo­zási ráta 90 százalék. Magyarországon a kórházon kívüli keringésmegállások száma magas, és csak az esetek 40 százalékában történik lai­kus szemtanúk által végzett újraélesztés (CPR). Minden segítség nélkül eltelt perc­cel 7–10 százalékkal csökken az újraélesztés sikeressége. A keringésmegállás oka leggyakrabban kamrafibrilláció. Nálunk is egyre több helyen található automata külső defibrillátor (AED), mely alapvető segítség az újraélesztésben: ha a keringésmegállást kamrafibrilláció okozza, a készülék ezt felismeri és lehető­vé teszi a defibrillálást. A laikus megfelelő CPR-rel és automata külső defibrillátor (AED) használatával az első 3–5 percben – és amíg megérkezik a szaksegítség – 50–70 százalékra tudja növelni a túlélés esélyét.

Hogyan menthetünk életet?

Ha valaki közterületen összeesik és leáll a keringése, életmentő, ha van a közelben valaki, aki szakszerűen meg tudja kezdeni az újraélesztést a mentők kiérkezéséig.

Ezért jött létre a Szív City virtuális közösség, melynek önkéntes tagjai készek megmenteni a keringésleállás (a hirtelen szívmegállás) köztéri áldozatait. A Szív City app letöltésével és a regisztrációval vállalják, hogy ha a közelükben valakinek megáll a szíve, az Országos Mentőszolgálat riasztására a helyszínre sietnek, és mielőtt a mentő megérkezik, hozzáfognak az újraélesztéséhez. Évente 25.000 ilyen eset adódik országszerte, és a túlélés esélye percenként 7-10 százalékkal csökken. Életbevágó jelentőségű tehát, hogy az újraélesztés mielőbb megkezdődjön.

Hogyan működik a Szív City közösség?

  1. 1 Közterületen valaki összeesik, megáll a keringése. Egy szemtanú mentőt hív.
  2. 2 Az OMSZ mentésirányítója a helyszínre küld egy mentőt, egyidejűleg riasztja a Szív City-t is.
  3. 3 Egy közelben tartózkodó önkéntes fogadja a segítségkérést, és a bajbajutott megmentésére siet.
  4. 4 Megkezdi az újraélesztést.
  5. 5 A helyszínre érkező mentők folytatják az újraélesztést.
  6. 6 Mindenki hálás a Szív City önkéntesének, hogy esélyt adott egy bajbajutottnak a túlélésre.

Bárki csatlakozhat, akinek van képzettsége az újraélesztés terén. Enélkül is végezhető újraélesztés, de csak az OMSZ mentésirányítójának telefonos instrukciói alapján.

Defibrillátor drónok

Azokon a helyszíneken, ahol nyilvános automata külső defibrillátor (AED) nem érhető el és az első­segély kiérkezése is időbe telik, a drónnal odaküldött AED életet ment.

A működési elv lényege: ha segélyhí­vás érkezik, az operátor azonnal dönt ar­ról, hogy szükséges-e AED, és azonnal értesíti a drón pilótáját, aki a GPS-koordináták alapján a helyszín­re vezeti azt. Egy vizsgálatban 55 esetet vetettek össze: a drón és a mentő is megérkezett ezen esetekben. Az esetek 67 százalékában a drón hamarabb vitte a helyszínre az AED-t, mint ahogy a mentő kiérkezett, átlagosan 3:14 percet nyerve ez­zel. Ez éppen az az idő, amely az AED alkalmazásának sikerességét – vagyis a túlélést – szignifikánsan növeli.

A hollandiai Delft egyetemén olyan defibrillátort fejlesztettek, amely magában a drónban van.

Itt megnézhető működés közben:

Tömegbalesetben a helyes triage életet ment

Először is tisztázzuk a triage (ejtsd: triázs) fogalmát. A sürgősségi ellátás célja, hogy a betegek az ország bármely területén azonos eséllyel, azonos időn belül jussanak azonos minőségű egészségügyi ellátáshoz. A sürgősségi ellátás nem érkezési sorrendben, hanem a világszerte alkalmazott sürgősségi osztályozási rendszer alapján történik. Hazánkban a Magyar Triage Rendszer határozza meg az ellátás megkezdéséig a várakozás időtartamát, ami a betegségtől, állapottól függően az 5 perctől akár 2 óráig is eltarthat.

Az osztályozási rendszer alapján az ellátás:

  • kritikus helyzetben lévő betegnél: azonnal,
  • életveszélyes állapotú betegnél: 15 percen belül,
  • sürgős esetben: 30 percen belül,
  • sürgető esetben: 60 percen belül,
  • halasztható esetben: 120 percen belül megkezdődik.

Az ellátás a kezdeti állapotstabilizálástól az elsődleges ellátásig tart.

Az első tanulmány azt igazolta, hogy egy tömegbalesetben a drónnal (kamerájá­val közvetítve a helyszínen látottakat) 3,5 perccel tovább tartott maga a triázs folya­mata a távolból, de ez annyival gyorsab­ban kezdődött meg az első mentő kiéré­séhez képest, hogy összességében jóval hatékonyabb (gyorsabb) volt. Egy másik vizsgálatból az derült ki, hogy drónnal, videókamerán keresztül a sérültek 82 százalékát helyesen osztályozták a távolból. Egy spanyol munkacsoport ki is dolgozta a drónnal végzett triázs és az első laikussal a helyszínen elvégeztetett ellátási lépések protokollját: a laikusok által sta­bil oldalfekvésbe helyezendőket ki tud­ják választani az online videóközvetítés alapján, és a szemtanúk a vérző sebek első ellátását is meg tudják kezdeni, mert a triázsolást végző drón viszi és ledobja az ehhez szükséges eszközöket (érszorító, hőtakaró stb.). Egy szimulációs gyakorla­tot bemutató felvétel linkjét érdemes nézni, hogyan segíti a drón egy többsérültes balesetnél a laikust az első ellátásban.

Vagyis minden eredmény arra utal, hogy tömeges közlekedési balesetben a hagyományos, első kiérkező ellátó által végzett triázshoz képest a drónnal végzett triázzsal nem különbözik a sérültek állapo­tának felbecslése, sőt ez sokkal gyorsabb. E módszer lehetőséget ad az irányításnak a gyorsabb célzott segítségadásra.

Vér- és vérkészítmény szállítás drónnal

Afrikában a lakosság egyharmada él csak olyan helyen, ahogy egy egész évben jár­ható út 2 km-n belül elérhető. A drónok szerepe laboratóriumi minták időben való kiszál­lításában is bizonyított. Ez különösen a sürgősségi esetekben életmentő. Több vizsgálat igazolta, hogy a már bevett (és jóval lassabb) transzportmódszerekhez képest nem romlottak a vérmintákból el­végzett tesztek eredményei, nincs szállí­tási károsodás, sőt előnyös gazdaságossági vizsgálatok is történtek. A QuiQui San Franciscóban szállít ki drónnal gyógyszert 0–24 órában. A Flirtey mint orvosi drón is működik Nevada Államban, a német Wingcopter is tudja ezt. A szintén San Franciscó-i Zipline is orvosi drón: e megoldás több szakirodalomban elérhető adattal ment életeket Ruandában és Malajziában, például a gyors vérszállítással, amivel a kórházi ellátástól távol eső helye­ken a postpartum vérvesztés időben való kezelését érik el. A drónjuk jelenleg már 160 km-t tud berepülni és 1,7 kg vért/gyógyszert/ vakcinát képes szállítani egy me­netben.

A Matternet is orvosi drónokat működtet Svájcban, Né­metországban, az Egyesült Államokban és Japánban. A megoldás fantasztikus: a fogadó- és feladóállomásokba csak be kell helyezni a mintát, egy kis lift felviszi azt a drónba, majd kinyílik az állomás tete­je, ahonnan kirepül vagy ahova beérkezik a drón. A működés itt megnézhető.

Bár az orvosi drónok használatának is vannak korlátai (leginkább az időjárási viszonyok), mégis már a jelenlegi eredmé­nyek is mellettük szólnak.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Váratlan szívleállás: csak négy perce van ezt elkerülni!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Irodalom:

1. Sanz-Martos S, López-Franco MD, Álvarez-García C, et al. Drone Applications for Emergency and Ur­gent Care: A Systematic Review. Prehosp Disaster Med 2022;37:502–508

2. Schierbeck S, Nord A, Svensson L, et al. Drone deliv­ery of automated external defibrillators compared with ambulance arrival in real-life suspected out-of-hospital cardiac arrests: a prospective observational study in Swe­den. Lancet Digit Health 2023;5:e862–871

3. Sanz-Martos S, López-Franco MD, Álvarez-García C, et al. Drone Applications for Emergency and Ur­gent Care: A Systematic Review. Prehosp Disaster Med 2022;37:502–508

4. Álvarez-García C, Cámara-Anguita S, López-Hens JM, et al. Development of the Aerial Remote Triage System using drones in mass casualty scenarios: A survey of international experts. PLoS One 2021;16:e0242947

5. Ling G, Draghic N. Aerial drones for blood delivery. Transfusion 2019;59:1608–1611

6. Nisingizwe MP, Ndishimye P, Swaibu K, et al. Effect of unmanned aerial vehicle (drone) delivery on blood prod­uct delivery time and wastage in Rwanda: a retrospective, cross-sectional study and time series analysis. Lancet Glob Health 2022;10:e564–e569

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: otszonline
# kamrafibrilláció # újraélesztés # egészségügy hírek # drón # hirtelen szívhalál

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés