Ezeket látta már?

Uniós egészségügyi adattér a betegek és a kutatások érdekében

egészségügyi adattér, e-recept, európai parlament, jogszabály

A képviselők szerdán elfogadták az európai egészségügyi adattér létrehozására vonatkozó álláspontjukat, melynek célja, hogy megkönnyítsék a személyes egészségügyi adatokhoz való hozzáférést.

Az új európai egészségügyi adattér lehetővé tenné a polgárok számára, hogy ellenőrizzék személyes egészségügyi adataikat, és megkönnyítené a biztonságos adatmegosztást kutatási és nonprofit célokból. A plenáris ülés 516 igen szavazattal, 95 ellenében és 20 tartózkodással elfogadta a jelentést, amely a Parlament tárgyalási mandátumaként szolgál majd a kormányokból álló Tanáccsal folytatott tárgyalásokra a jogszabály végleges formájáról.

Jobb egészségügyi ellátás az adatok hordozhatóságának jogával

A jogszabály lehetővé tenné a betegek számára, hogy hozzáférjenek személyes egészségügyi adataikhoz az EU különböző egészségügyi rendszereiben (úgynevezett elsődleges felhasználás), és lehetővé tenné az egészségügyi szakemberek számára, hogy betegeik adataihoz hozzáférjenek, szigorúan az adott kezeléshez szükséges adatok alapján. A hozzáférés kiterjedne a betegek összefoglalóira, az elektronikus receptekre, az orvosi képekre és a laboratóriumi eredményekre.

Az egyes országok a MyHealth@EU platformon alapuló nemzeti egészségügyi adathozzáférési szolgáltatásokat hoznának létre. A törvény emellett szabályokat állapítana meg az elektronikus egészségügyi nyilvántartási rendszerek uniós szolgáltatói számára az adatok minőségére és biztonságára vonatkozóan, amelyeket a nemzeti piacfelügyeleti hatóságok felügyelnének.

Adatmegosztás a közjó érdekében, biztosítékok mellett

Az adattér lehetővé tenné az összesített egészségügyi adatok – többek között a kórokozókra, az egészségügyi követelésekre és visszatérítésekre, a genetikai adatokra és a közegészségügyi nyilvántartási adatokra vonatkozó adatok – közérdekű célokból történő megosztását, beleértve a kutatás, az innováció, a szakpolitikai döntéshozatal, az oktatás és a betegbiztonság céljait (úgynevezett másodlagos felhasználás). Az adatok reklám vagy biztosítási kérelmek elbírálása céljából történő megosztása tilos lesz.

Szigorúbb garanciák az érzékeny adatokra

A képviselők azt szeretnék, ha a betegek nagyobb beleszólást kapnának abba, hogy az egészségügyi szolgáltatók hogyan használják fel adataikat. A legtöbb egészségügyi adat másodlagos felhasználására vonatkozóan egy olyan rendszert javasolnak, amely lehetővé teszi, hogy a polgárok kimaradjanak, ha akarnak. A képviselők követelik, hogy kötelező legyen a beteg kifejezett hozzájárulása bizonyos érzékeny adatok (pl. genetikai és genomikai információk) másodlagos felhasználásához.

A Parlament célja továbbá, hogy kiterjessze a tiltandó másodlagos felhasználási módokat, például a munkaerőpiacon vagy a pénzügyi szolgáltatások esetére is. A kutatási célból megosztott adatoknak új gyógyszerek vagy más egészségügyi termékek vagy szolgáltatások kifejlesztéséhez kell vezetniük. A képviselők azt szeretnék elérni, hogy minden uniós ország elegendő finanszírozást kapjon az adatok másodlagos felhasználásának védelmére, valamint annak elkerülésére, hogy az adatok a szellemi tulajdonjogok hatálya alá kerüljenek vagy üzleti titoknak minősüljenek.

A jelentéstevők szerint

Annalisa Tardino (ID, Olaszország), az Állampolgári Jogi Bizottság társjelentéstevője elmondta:

„Az európai egészségügyi adattér hozzá fog járulni ahhoz, hogy a betegek az EU-ban mindenhol a legkorszerűbb egészségügyi ellátást kapják. A szövegbe jelentős megerősítéseket építettünk be az érzékeny személyes adatok védelmére vonatkozóan, egyensúlyt teremtve a kezelésre és az életmentő kutatásra vonatkozó egészségügyi adatok cseréje, valamint a polgárok magánéletének védelme között.”

Tomislav Sokol (EPP, Horvátország), a Környezetvédelmi Bizottság társjelentéstevője közölte:

„Az európai egészségügyi adatűr az Európai Egészségügyi Unió központi építőkövét és az EU digitális átalakulásának mérföldkövét jelenti. Ez egyike azon kevés uniós jogszabályoknak, ahol európai szinten valami teljesen újat hozunk létre. A nemzeti és határokon átnyúló szintű egészségügyi ellátás javításával lehetővé teszi a polgárok számára a jogkörök bővítését, és megkönnyíti az egészségügyi adatok felelősségteljes megosztását, ami fellendíti a kutatást és az innovációt.”

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Egészségügyi adattérré változna Európa: ilyen szabályokban gondolkodnak a vezetők

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Forrás: https://www.europarl.europa.eu/
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához