Ezeket látta már?

Kiderült, miért nem működik a hormonterápia! Hibernációval játszák ki a mellrák sejtjei a kezelést

Hírek
2024. március 27. 17:34
hibernáció hormonterápia mellrák emlőrák ellen

A deaktivált sejtek évek, évtizedek után is helyreállhatnak, ezért van jelenik meg a kezelések után a betegek mintegy felénél újra a betegség.

A hormonterápiát mellrák ellen alkalmazva, a rákos sejtek kis időre "kikapcsolják" magukat - derült ki a Cancer Discovery című szaklapban közzétett kutatásból. Az eredeti cél az volt, hogy a terápia megsemmisítse az esetlegesen fennmaradt rákos sejteket, azonban ezek ideiglenesen deaktiválódnak a kezelés hatására.

A kutatók az ösztrogénreceptor-pozitív mellrákban szenvedő betegeket vizsgálták, akik a betegek mintegy 80 százalékát teszik ki. Az inaktív sejtek hosszú idő elteltével ismét aktiválódhatnak, így sok esetben a betegség újra megjelenhet a kezelések után – írta meg a Telegraph.

A kutatók felismerték, hogy a G9a nevű enzim célzásával megakadályozhatják a sejtek deaktiválódását, így a hormonkezelés hatékonyabban tudja eltávolítani az már "alvó" sejteket is.

Mi a hormonterápia?

Rákbetegségek esetén a daganatos sejtek eredetétől, aktivitásától függően alkalmazhatók olyan szerek, amelyek a daganat működését vagy viselkedését befolyásolják. Így például sor kerülhet hormonterápiára is olyan daganatok kezelésénél (pl. prosztatarák, emlőrák), amelyek növekedéséhez hormonok hatása is szükséges.

A hormonterápia lényege, hogy azokban az esetekben, amikor a szövettan azt jelzi, hogy a daganat sejtjein a női nemi hormonokat (ösztrogént és/vagy progeszteront) érzékelő receptorok találhatók, csökkenteni kell ezeknek a hormonoknak a hatását a szervezetben. Ennek két alapvető módja, hogy magának az ösztrogénnek a szintjét kell csökkenteni vagy azokat a hormonreceptorokat kell blokkolni a daganatban, amelyek érzékelni tudják a női nemi hormon jelenlétét.

A női nemi hormonok szintjét, illetve hatását több módszerrel is csökkenthetik

A premenopauza időszakában (tehát még menstruáló nőknél) a petefészek hormontermelését is le kell állítani (kasztráció / ovárium abláció). Ez történhet műtéttel, tehát a petefészkek eltávolításával vagy gyógyszeres kezelés révén is.

Az operáció értelemszerűen visszafordíthatatlan, a hormontermelés gyógyszeres gátlása visszafordítható folyamat, fiatalabb életkorban a gyermekvállalási tervek szempontjából is fontos a megfontolt döntés. A petefészek működésének gyógyszeres gátlása egyenértékű lehet a sebészi eljárással, illetve önmagában a petefészek eltávolítása nem jelenti azt, hogy gyógyszerre nem lesz szükség. Posztmenopauza időszakában (tehát amikor már nincs menstruáció) a hosszú távú gyógyszeres hormongátláson van a hangsúly.

A hormonkezelés fegyelmet és kitartást igényel a nőktől, mert erre hosszú távon van szükség. Általában 5 éven át indokoltnak látják a kezelést, de vannak esetek, amikor az újabb kutatási adatok szerint a 10 éves hormonkezelés is indokolt. A hormonkezelések mellékhatásai kihívást jelentenek, ugyanakkor a hormonkezelésben részesülőknél kimutathatóan kisebb az emlőrák kiújulásának kockázata.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nőgyógyászati rákszűrések: ezeket mindenképp végeztesse el változókorban!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: telegraph
# hormonterápia # mellrák # emlőrák # daganat # tumor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés