Ezeket látta már?

Így verte át a kutatókat a mesterséges intelligencia

Hírek
2023. január 19. 17:34
mesterséges intelligencia, kutatók, kutatás, plágium

Kipróbálták, hogy a ChatGPT néven futó mesterséges intelligencia mennyire hitelesen tud írni hamis kutatási kivonatokat. Az eredmény még a kutatókat is meglepte.

A ChatGPT néven futó mesterséges intelligenciával (AI, vagy magyarul MI) működő chatbot olyan meggyőzően tud hamis kutatási cikk kivonatokat írni, hogy a tudósok gyakran képtelenek megkülönböztetni azokat - derül ki a bioRxiv szerveren december végén közzétett tanulmányból. A kutatók véleményei megoszlanak a mesterséges intelligencia tudományra gyakorolt hatásait illetően - írja a Portfólió.

Sandra Wachter, aki a technológia és a szabályozás terén folytat tanulmányokat az Oxfordi Egyetemen, ezzel kapcsolatban az aggodalmát fejezte ki.

"Ha most olyan helyzetbe kerülünk, hogy a szakértők nem tudják eldönteni, mi igaz és mi nem, akkor elveszítjük azt a közvetítőt, amire nagy szükségünk van, hogy eligazodjunk a bonyolult témákban" - tette hozzá a szakember.

Mi a ChatGPT?

A ChatGPT nevű chatbot különböző felhasználói kérésekre válaszol valósághű és nyelvtanilag helyes szöveggel. Az ingyenes chatbotot a kaliforniai San Franciscóban működő OpenAI szoftvercég november 30-án tette elérhetővé bárki számára. Azóta azonban a kutatók számos etikai kérdésekkel küzdenek, mivel a ChatGPT által írt szövegek nagy részét nehéz megkülönböztetni az ember által írt szövegtől.

Egy tanulmány keretében a Northwestern Egyetemen a Catherine Gao által vezetett csoport publikált tudományos cikkek összefoglalóit készítette el a ChatGPT segítségével. Így tesztelte, hogy a tudósok felismerik-e, meg tudják-e különböztetni a mesterséges intelligencia és a ChatGPT által írt absztraktokat.

Meglepő eredmények

A kutatók arra kérték a chatbotot, hogy írjon 50 orvosi-kutatási összefoglalót a JAMA, a The New England Journal of Medicine, a The BMJ, a The Lancet és a Nature Medicine folyóiratokban megjelent válogatás alapján. Ezután ezeket összehasonlították az eredeti összefoglalókkal, lefuttatva őket egy plágiumdetektoron és egy mesterséges intelligencia-detektoron. Végül megkértek egy orvoskutatókból álló csoportot, hogy szúrják ki a hamisított absztraktokat.

A ChatGPT által írt kivonatok átjutottak a plágiumellenőrzőn. A mesterséges intelligencia-detektor viszont a chatbot által generált absztraktok 66%-át kiszúrta. A kutatók a generált absztraktoknak csak 68%-át, az eredeti absztraktoknak pedig 86%-át azonosították be helyesen. A generált absztraktok 32%-át helytelenül azonosították valódiként, a valódi absztraktok 14%-át pedig a chatbot által generáltnak.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Így segít a mesterséges intelligencia a melanóma korai felismerésében

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Portfólió
# mesterséges intelligencia # Kutatás # kutatók # plágium

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés