Ezeket látta már?

Izrael-Hamász háború: így maradhat tájékozott és védheti meg gyermeke lelki békéjét egyszerre

Hírek
2023. október 24. 17:49
média, fogyasztás, háboró

Háború és (lelki)béke: a gázai helyzet kibontakozásával özönlenek felénk a különböző konfliktusképek, történetek a hírekből.

Az új háború helyzet és az erről hallott vagy látott anyagok mindannyiunkat megviselik, beleértve a gyermekeket is. Az Amerikai Pszichológiai Társaság a héten közleményt adott ki, amelyben arra figyelmeztet, hogy az erőszakos és traumatikus hírek fogyasztása önmagában is negatívan befolyásolhatja mentális egészségünket.

„A pszichológiai tudomány azt mondja, hogy a félelem, a szorongás és a traumás stressz hosszú távú hatással van az egészségre és a jólétre. Ezeket a hatásokat azok is érzik világszerte, akiknek családjuk és barátaik vannak a régióban, valamint azok, akik aggódnak a háború hatásai miatt” – áll a közleményben.

Hogyan maradjunk tájékozottak, miközben megmarad a mentális egészségünk?

Ez egy olyan probléma, amely újra és újra előkerül az olyan események hosszú listájának kontextusában, mint az iskolai lövöldözések, a klímaváltozás, a koronavírus és természeti katasztrófák, például hurrikánok és erdőtüzek.

A CNN főorvosi tudósítója, Dr. Sanjay Gupta megkereste Dr. Gail Saltz-et, hogy tanácsot adjon arról, miként lehet eligazodni ezügyben - erről beszélnek „Chasing Life ” című podcastban.

Saltz szerint különösen a képek okoznak problémát, mert azt a benyomást keltik, hogy közel a veszély.

„A vizuális képek, sokkal veszélyesebbek, mint a hang vagy egy írott anyag, mert a kép sokkal inkább megragad az elmében, mint egy film. És olyan tolakodó képekké válhatnak, amelyeket nem tud kiverni a fejéből” – magyarázta.

„És ez az emberek problémája most. Látnak valamit, ami borzasztó módon úgy behatol az elméjükbe, hogy nem tudnak koncentrálni a munkájuk során és nem tudnak elaludni éjszaka. Ez elszomorító.” – mondta.

Saltz elmagyarázta, hogy ezekre a képekre és történetekre adott fiziológiai válaszként az idegrendszer beindul.

„Az idegrendszer azt mondja: Veszély! Veszély!' És ideges lesz, szorongó. Köztudott tény, hogy ha valaki sokáig szorongó marad és állandóan szomorúnak érzi magát, ez előbb-utóbb depresszióhoz fog vezetni. És nagyon könnyű sokáig szorongani ebben a technológiai és médiakörnyezetben. "- mondta a szakember.

Saltz elmondta, hogy egyes emberek érzékenyebbek, mint mások, - például a serdülő korúak vagy a gyerekek - akiknél akut stresszreakciót vagy akár poszttraumás stressz-zavart válthatnak ki a folyamatos képek és történetek áradata.

Megelőzés - tudatos hírfogyasztás

A család média-diétára állítása és a tudatos hírfogyasztás segíthet a hírek feldolgozásában. A szakember kimondottan ajánlja, hogy magyarázzuk el a gyerekeknek a látottakat és a híreket, de az ő nyelvezetükön és ne engedjük, hogy egyedül nézzék például a háborúról szóló híreket.

A mai világban fontos a tájékozódás, viszont elsődleges szempontként figyeljünk a mentális egészség fenntartásához.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: CNN
# gyerekek # izrael-hamász # lelki béke # mentális egészség # hírek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés