Ezeket látta már?

Gondolatok fogságában: ismerje fel a kényszerbetegség jeleit időben!

Hírek
2024. október 19. 08:34
kényszerbetegség jelei OCD addiktológia

A kényszergondolatok vonatkozhatnak a fertőzésektől való félelemre, de agresszióval vagy szimmetriával is összefügghetnek.

Idén október harmadik hetében tartják a kényszerbetegség (obsessive-compulsive disorder, OCD) hetét a Nemzetközi Kényszerbetegség Alapítvány kezdeményezésére. A mentális zavar körüli előítéletek csökkentése és a hiteles ismeretterjesztés különösen nagy jelentőséggel bír, ugyanis a mai napig gyakori tévhitek és megbélyegzés miatt az érintettek gyakran sok évnyi szenvedést követően fordulnak szakemberhez – holott minél enyhébbek a tünetek és minél korábban indul a kezelés, annál jobb a gyógyulási esély. Hazánkban a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet egyedülálló módon kínál komplex, speciális ellátást a kényszerbetegeknek.

Gyakori pszichiátriai zavar

A kényszerbetegség a hazai és a nemzetközi vizsgálatok alapján a negyedik leggyakoribb pszichiátriai zavar, amely a lakosság kb. 2 százalékát érinti az élete során – Magyarországon ez nagyjából 200.000 embert jelent. Vezető tünetei a visszatérő, akarattól függetlenül jelentkező, szorongást keltő kényszergondolatok, azaz obszessziók, és a ritualizáltan ismétlődő kényszercselekvések, azaz kompulziók. A kényszergondolatok vonatkozhatnak például a fertőzésekre és az azoktól való félelemre, de lehetnek agresszióval vagy szimmetriával kapcsolatosak, esetleg szexuális vagy vallásos jellegűek, míg a kényszercselekvések többsége tisztálkodásra, ismétlésre vagy ellenőrzésre irányul.

„Irracionális félelmeik miatt a kényszerbetegségben szenvedő páciensek számára sokszor az olyan, mindennapi életvitelhez szükséges tevékenységek elvégzése is óriási erőfeszítést jelent, mint az otthon elhagyása, a bevásárlás vagy akár az étel felszeletelése. A betegek tisztában vannak tüneteik kórosságával, de akaratlagosan képtelenek megszabadulni tőlük, és sokszor igyekeznek titkolni kényszereiket, holott komplex gyógyszeres és pszichoterápiás kezeléssel az esetek 70-80 százalékában jelentős javulás érhető el” – magyarázza Boross Viktor, a Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet OCD szakambulanciájának klinikai szakpszichológusa.

Többféle terápia létezik

A Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézetben egyedülálló módon két helyszínen is elérhető a kényszerbetegek számára pszichiátriai és pszichoterápiás ellátás: egyrészt az OCD Szakambulancia és Kutatólaborban ambuláns formában érhető el a kényszerbetegek számára csoportterápia, másrészt a D osztály Pszichoterápiás Részlegén fekvőbeteg ellátási formában intenzív, komplex pszichoterápiás program keretében vehetnek részt a betegek kezelésben – magyarázza dr. habil Csigó Katalin intézeti vezető pszichológus, a Nyírő-OPAI Pszichoterápiás Centrumának szakmai vezetője.

Az OCD Szakambulancia és Kutatólaborban speciális pszichoterápiás tervet dolgoztak ki. „Elsősorban kognitív viselkedésterápiás (CBT) megközelítéssel dolgozunk, de alkalmazunk családterápiás intervenciókat, mindfulness elemeket, szupportív terápiát is. A szakambulancián kétféle csoportfoglalkozást is tartunk rendszeresen: pszichoedukációs és kognitív viselkedésterápiás csoportot” – foglalja össze a terápia elemeit a klinikai szakpszichológus.

Különleges tábor

A csoportterápiában részesülő betegek köréből toborozták annak a különleges OCD-tábornak a résztvevőit is, amely a nyár folyamán zajlott le Kisorosziban. Elődjét még a kilencvenes években tartották – az egyik alapító Dr. Németh Attila pszichiáter, a Nyírő Gyula OPAI egykori főigazgatója volt, aki jelenleg a szakambulancián dolgozik –, és a fő cél mind a régi, mind az aktuális tábor esetében az volt, hogy a kényszerbeteg páciensek tünetspecifikus terápiás feladatok gyakorlásán keresztül, tréningszerűen tudjanak elsajátítani új viselkedéseket. „A tábort követően a résztvevők arról számoltak be, hogy kényszereik felismerésében tudatosabbak lettek, könnyebben felismerik, mikor vesznek obszesszív irányt a gondolataik, mások pedig megtanulták, hogy a kosz nem annyira veszélyes és nem indokolt a folyamatos kézmosás, vagy éppen átértékelték azt, mi számít elég tisztának” – összegzi a tapasztalatokat Boross Viktor. A Nyírő Gyula OPAI szakemberei két hónappal később újra felmérték a betegek állapotát, és az utánkövetés alkalmával a csoport nagy része további javulásról, illetve az elért eredmények megőrzéséről számolt be.

Így kapcsolódik a tik a Tourette-szindrómához
Cikkajánló

Így kapcsolódik a tik a Tourette-szindrómához

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet
# Pszichiátria # pszichoterápia # kényszerbetegség # kényszeresség # Addiktológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés