Ezeket látta már?

Ezért legyen egyészségpénztári tag, ha lakáshitelt törleszt

Hírek
2025. március 02. 07:34
lakáshitel törlesztés egészségpéntár

Lakáshitel mellé szinte kötelező.

Az egészségpénztár és a lakáshitel meglepő párosnak tűnhetnek, pedig nagyon is jól működnek együtt. Ráadásul több százezer forintot spórolhat így a lakáshitelén.

Lakáshitel törlesztése egészségpénztárból

Az egészségpénztár számos felhasználási lehetőséggel kínál a tagok számára. Az egészségpénztárban tartott pénzünkből magánorvoshoz járhatunk, gyógyszereket és gyógyászati segédeszközöket vásárolhatunk, megvásárolhatjuk a gyermekgondozás és betegápolás kellékeit, de kifizethetünk kisebb műtéteket, nagyobb fogászati beavatkozásokat vagy akár egy magánszülést is.

Ezek a felhasználási módok sokak számára ismertek lehetnek akkor is, ha nem tagjai egyetlen egészségpénztárnak sem. Az egészségpénztárak azonban önsegélyező szolgáltatásokat is nyújthatnak, amelyek célja nem az egészség megőrzése, hanem a jólét és az anyagi biztonság fenntartása olyan időkben, amikor egy-egy életesemény nagyobb terhet ró ránk.

Ilyen az is, amikor lakáshitelt törlesztünk. A lakásvásárlás vagy építés a legtöbb embernek élete legnagyobb beruházása, amelyet hitel nélkül gyakran nem tudnának megvalósítani. A lakáshitel azonban egy hosszú távú elköteleződés. Akár 20-25 évig is fizetjük a lakáshitelünk törlesztőrészleteit, és közben számtalan élethelyzeten mehetünk keresztül. Gyakran fiatal felnőttként már arra törekszünk, hogy saját lakásunk legyen, és így a hiteltörlesztés közben valószínű, hogy megházasodunk, családot alapítunk, munkát váltunk, és számos más dolog történik az életünkben.

Ezért nem mindegy, hogy tudunk-e spórolni a lakáshitel törlesztőrészletén. A lakáscélú jelzáloghitelünk törlesztőrészletének egy részét fizethetjük az egészségpénztáron keresztül. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu alapítója és pénzügyi szakértője elmondja, hogy miért előnyös ez.

Az egészségpénztáron keresztül az év első napján érvényes minimálbér 15 százalékának megfelelő összeget törleszthetjük. 2025-ben ez 43 620 forint havonta. Lehetséges, hogy ez az összeg csak töredéke a teljes havi törlesztőrészletnek, hiszen egy 20 évre igényelt 15 millió forintos lakáshitel törlesztőrészlete jelenleg nagyjából havi 110 és 120 millió forint között mozog. Ugyanakkor az egészségpénztáron keresztül történő törlesztéssel ebben az évben évi 104 700 forint adóvisszatérítést kaphatunk, ennél a hitelnél ez tehát olyan, mintha évente egy törlesztőrészletünket az állam fizetné.

Hogyan spórolhatunk a lakáshitelünkön?

Az egészségpénztárba befizetett összeg 20 százalékát, évente legfeljebb 150 ezer forintot minden évben visszaigényelhetünk a befizetett személyi jövedelemadónkból – foglalja össze a lényeget a BiztosDöntés.hu szakértője.

A lakáshitel törlesztés esetén ez azt jelenti, hogy havonta 43 620 forintot, azaz évente 523 440 forintnyi törlesztőt a pénztáron keresztül fizetünk be. Ennek a 20 százaléka a korábban említett 104 600 forint (az egyszerűség kedvéért itt nem számoltunk a pénztár által levont működési költséggel, ami a szükséges befizetendő összeget, ugyanakkor a visszaigényelhető adót is emeli valamelyest).

Egy 20 éves futamidejű lakáshitelnél az egészségpénztáron keresztül elérhető megtakarítás már több, mint 2 millió forint lenne, az állam ennyivel támogatná a hitelünket az egészségpénztáron keresztül. Gergely Péter azonban felhívja a figyelmet arra, hogy a minimálbér emelkedésével az egészségpénztárból fizethető havi törlesztőrészlet összege is évről évre nő. A megtakarítás így folyamatosan növekszik.

A kormány három évre szóló megállapodást kötött a minimálbérről, így már ismerjük a minimálbér várható összegét a következő két évre is. Így 2026-ban akár 118 300 forint, míg 2027-ben már 134 900 forint adóvisszatérítést kérhetünk a pénztáron keresztül történő törlesztés nyomán. Ahogy tehát halad előre a hitel futamideje, a spórolás összege egyre magasabb.

Milyen hitelek törleszthetők az egészségpénztáron keresztül?

Az egészségpénztárban tartott megtakarításból a lakáscélú jelzáloghitelek törlesztőrészletébe fizethetünk. Ilyen lehet a lakásvásárlási, építési, bővítési, felújítási hitelek, de ide tartoznak a kamattámogatott lakáscélú hitelek, mint a CSOK Plusz vagy a falusi CSOK hitel.

Hogyan törleszthetjük a lakáshitelt egészségpénztárból?

Fontos, hogy mivel önsegélyező szolgáltatásról van szó, csak a pénztárban legalább már 180 napja tartott egyenleg terhére vehető igénybe. Emiatt a pénztáron keresztül történő törlesztés igényel némi előzetes tervezést és takarékoskodást is.

Fél évvel az egészségpénztárból történő törlesztés megkezdése előtt kell tehát befizetnünk a pénztárba az első részletet. Amikor a fél év letelik, akkor már rendelkezésünkre áll egy törlesztendő részlet, majd következő hónapra újabb részlet válik kifizethetővé. Innentől kezdve a törlesztés a pénztárból folyamatos, és nem kell többé külön emiatt takarékoskodni.

Több egészségpénztár lehetővé teszi, hogy a pénztári egyenlegünkből közvetlenül a banknak fizessük a törlesztőrészletet, így sokkal egyszerűbb a pénztáron keresztül történő törlesztés. Ezt a lehetőséget biztosítja például az OTP Egészségpénztár, az MBH Gondoskodás és a Patika Egészségpénztár is.

Ezen kívül lehetőség van arra, hogy azon házastársak, akik a hitelben adóstársak, mindketten törlesszenek ugyanabba a lakáshitelbe a saját különálló egészségpénztári számlájukról. Így egy hitelbe akár havi 87 240 forintot is törleszthetnek a pénztárból, és így az adóvisszatérítést is duplázni lehet. Ezt a lehetőséget sem biztosítja minden pénztár, de a fent említettek igen.

Használjuk az egészségpénztár szolgáltatásait széles körben!

A lakáshitel törlesztése révén már az adóvisszatérítés jó részét megszerezhetjük, méghozzá évről évre növekvő részét. Emellett azonban érdemes kihasználni az egészségpénztár által nyújtott lehetőségek széles skáláját, hiszen ma már igen kevesen vannak, akik nem járnak magánorvoshoz vagy nem vásárolnak gyógyszereket.

Az egészségpénztárak ma már kényelmes ügyintézési lehetőségeket biztosítanak a tagjaik számára, így a legtöbb dolgot online intézhetjük. Online belépési lehetőséget biztosít az OTP Egészségpénztár, ahol a pénztári ügyeinket applikációban is nyomon követhetjük. Választhatunk a pénztár által kínált egészségbiztosítási csomagok közül és a kényelmes fizetés érdekében akár a bankkártyánkkal is összeköthetjük az egészségkártyánkat, így biztosítva, hogy mindig használhassuk.

Az MBH Gondoskodás Egészségpénztár szintén bevezette az online belépési lehetőséget, amely azóta még egyszerűbbé vált. Itt is elérhető mobilapplikáció és elektronikus ügyintézés. Az MBH Gondoskodás választható egészségbiztosítási csomagjai között egy fekvőbeteg-ellátásra irányuló biztosítás is helyet kapott.

A Patika Egészségpénztár büszke arra, hogy a legtöbb szolgáltató partnere lehetőséget biztosít az egészségkártyával való fizetésre is. A Patika automatikusan feltöltődő egészségkártyát kínál, amellyel biztosíthatjuk, hogy az egyenlegünk mindig elérjen egy általunk beállított szintet.

A Prémium Egészségpénztár a kényelmi funkciók széles körét kínálja. Van mobilapplikációjuk és a Swiss Prémiummal partnerségben online foglalási rendszert is működtetnek, így az orvoskeresés még egyszerűbb lehet. Itt is elérhető bankkártyával összeköthető egészségkártya és választható egészségbiztosítás.

Így hozzuk ki a legtöbbet az egészségpénztári tagságból
Kapcsolódó cikk

Így hozzuk ki a legtöbbet az egészségpénztári tagságból

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# egyészségpénztár # lakásvásárlás # magánellátás # maganegeszsegugy # öngondoskodás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés