Ezeket látta már?

Az Európai Kardiovaszkuláris Akcióterv változásokat hozhat a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében

Hírek
2024. december 10. 09:04
szívbetegség, szűrés, európai kardiovaszkuláris akcióterv

A szakmai ajánlás kidolgozásában a magyar kardiológus szakma is jelentős szerepet játszott.

Alapvető változásokat hozhat a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében az Európai Kardiovaszkuláris Akcióterv, amelyet múlt héten fogadott el Európai Unió Tanácsa - közölte a Semmelweis Egyetem hétfőn az MTI-vel.

A tanácsi következtetés hangsúlyt fektet a szív- és érrendszeri megbetegedések elsődleges és másodlagos megelőzésére, a korai felismerésre és a szűrővizsgálatokra, valamint a kardiovaszkuláris betegségek kezelésének és rehabilitációs ellátásának optimalizálására.

A dokumentum továbbá arra kéri a tagállamokat, hogy terjesszék ki a szív- és érrendszeri kockázati tényezők szűrési programjait, tegyenek lépéseket az egészség társadalmi-gazdasági és környezeti meghatározóinak kezelésére, és növeljék a hozzáférést a betegek és családok igényeihez igazodó terápiához

- írták.

Hozzátették, az EU Tanácsa az ajánlásban arra is felkéri az Európai Bizottságot, hogy biztosítsa a megfelelő finanszírozást, és átfogóan térképezze fel a szív- és érrendszeri egészséget szolgáló intézkedések körét. A javasolt lépések között szerepel a bizonyítékokon alapuló megelőzés támogatása, az innovatív kezelések előmozdítása, valamint a digitális egészségügyi eszközök hatékony használata a jobb adatintegráció és kutatás érdekében.

A szív- és érrendszeri betegségek az Európai Unióban és világszerte is vezető haláloknak számítanak. A 440 milliós európai lakosságból több mint 60 millió embert érintenek, és több mint 1,7 millió ember halálát okozzák minden évben.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora, a Magyar Kardiológusok Társaságának tiszteletbeli elnöke és az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) korábbi alelnöke kiemelkedő eredményként jellemezte, hogy a soros magyar elnökség idején, kevesebb mint fél év alatt fogadták el a szakértői egyeztetésekkel alátámasztott szakmapolitikai ajánlást.

"Sikerült visszahelyeznünk ezt a kulcsfontosságú témát az Európai Unió cselekvési tervébe. A végső nyereség pedig az Európai Unió lakossága körében is érzékelhető lesz: növelhetjük az egészséges emberek számát, jobb lehetőségünk nyílik a kockázati tényezők csökkentésére, a korai felismerés pedig a megfelelő kezeléshez és így a várható élettartam növekedéséhez is hozzájárul” – idézték a közleményben Merkely Bélát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# szívbetegség # trombózis # szívinfarktus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés