Ezeket látta már?

Az egyik vezető halálok elleni küzdelemben segítenek magyar kutatók

Hírek
2024. december 10. 11:34
vezető halálok magyar kutatás megelőzés

A kutatás célkeresztjében a vonulómadarak, azon belül is főként a partimadarak állnak, hiszen ezek kontinentális méretekben terjeszthetik a betegségeket.

Az antimikrobiális rezisztencia terjedésében vizsgálja a vonulómadarak szerepét a Debreceni Egyetem nemzetközi hírű etológus professzora, Székely Tamás és kutatócsoportja a HU-rizont nemzetközi kiválósági kutatási együttműködési program nyertes pályázatában.

A kétéves kutatómunka a tervek szerint januárban indul, a projektre mintegy 400 millió forintot nyertek. A vizsgálódás három külföldi partner bevonásával zajlik, oxfordi, freiburgi és zürichi tudósok dolgoznak majd a Debreceni Egyetem szakembereivel.

A kutatás nem előzmény nélküli, hiszen Székely Tamás két évvel ezelőtt egy angliai kollégájával, Samuel Sheppard bakteriológus professzorral kezdett kollaborálni. Az egyik vezető nemzetközi folyóiratban, a Current Biology-ban publikáltak, vizsgálataik azt mutatták ki, hogy az emberi települések közelében élő madarakban gyakoribbak az antibiotikumokra rezisztens baktériumtörzsek, mint azokban a madarakban, amelyek természetközeli élőhelyeken élnek.

- Az Oxfordi Egyetem elismert kutatója, Samuel Sheppard a bioinformatika szaktekintélye, ő a laborban van elemében, én pedig ökológusként inkább a terepmunkát szeretem. A HU-rizont projektünkben az ökológia és a mikrobiológia tudományterülete fonódik majd össze, ami nagyon izgalmas lesz. Vannak már vizsgálatok, tehát nem teljesen ismeretlen a terület, de amit mi szeretnénk csinálni, azzal még nem foglalkoztak, vagyis hogy egy adott madarat a vonulás útján végigkövetve megnézni, mi történik a benne lévő baktériumokkal. Terveink között szerepel, hogy a fészkelési időben befogunk partimadarakat a skandináv fészkelőterületükön, ráteszünk egy jeladót és a jeladó segítségével követjük, miként vonul át Magyarországon keresztül és jut el Afrikába. A vonulási útvonala mentén pedig befogásokkal és mintavételekkel ellenőrizzük, milyen és mennyi baktériumot szállítanak egyik helyről a másikra. Mindez elég nagy kihívás tudományos szempontból, viszont az eredmények jelentősek lehetnek, mert így terjedhet például a madárinfluenza – osztotta meg Székely Tamás, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar (TTK) Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék egyetemi tanára.

A kutatás célkeresztjében a vonulómadarak, azon belül is főként a partimadarak állnak, hiszen ezek kontinentális méretekben terjeszthetik a betegségeket.

Székely Tamás kiemelte: az elnyert pályázat nem csak az ő sikere, hanem az egész egyetem, a TTK sikere is, hiszen rengeteg támogatást kapott és kap az intézménytől, a kartól, aminek hála ott lehet a szakterülete élvonalában.

A Debreceni Egyetem professzora 1988-ban kezdett partimadarakkal foglalkozni, az Élvonal kutatási programba is beválogatott, ez év elején lezárult ötéves projektjében is lilék, cankók és rokonfajaik szaporodásának ökológiai, demográfiai és genetikai jellemzőit vizsgálta. A kutatómunka során 45 cikket publikált kollégáival vezető tudományos folyóiratokban, az Élvonal programjukat a napokban maximális pontszámmal kiváló minősítéssel értékelte a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal.

A Debreceni Egyetem öt pályázatát támogatja a modellváltó felsőoktatási intézmények nemzetközi léptékű kutatásaihoz kapcsolódó HU-rizont program, a 112 beérkezett pályázatból nemrég hirdették ki a 30 nyertest.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# Kutatás # Magyarország # madár # vírus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés