Ezeket látta már?

Első hazai katéteres szívbillentyűműtét a Semmelweis Egyetemen

Kezelés
2015. november 09. 15:41
Módosítva: 2018. február 02. 06:33
szivbillentyu

Több ezer embert érint Magyarországon a leggyakoribb szívbillentyű-betegség, a billentyű záródási zavara, amikor a vér visszaszivárog a szív másik üregébe. Rajtuk segít majd az a beavatkozás, amelyet hazánkban elsőként a Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikáján végeztek el.

Egy 69 és egy 73 éves beteg esett át a beavatkozáson a múlt héten, mindketten jól vannak, a műtét után 4 nappal elhagyhatták a klinikát, már csak kontrollra járnak vissza.

Az új terápiás lehetőség elsősorban azoknak a betegeknek jelentheti az egyetlen érdemi kezelést, akiknél legfőképpen a bal kamra kitágulása miatt létrejött billentyűelégtelenség kezelésére egy nyitott szívműtét, vagyis a hagyományos szívsebészeti billentyűplasztika vagy billentyűcsere túlságosan kockázatos lenne – mondja Dr. Merkely Béla az egyetem klinikai rektorhelyettese, aki Dr. Gellér László docenssel végezte el a beavatkozásokat. Hangsúlyozza: a dobogó szíven végrehajtott szívműtét a legnehezebb kardiológiai katéteres beavatkozások közé tartozik.

A katéteres szívműtét után négy nappal haza is mehet a páciens

A katéteres szívműtét után négy nappal haza is mehet a páciens

Forrás: Semmelweis Hírek


A bal kamra, bal pitvar határán elhelyezkedő, két vitorlájú, ún. mitrális billentyű záródási elégtelensége a leggyakoribb billentyűbetegség – mondja Dr. Merkely Béla. Hozzáteszi: az új beavatkozás lényege, hogy a kéthegyű billentyű vitorláinak záródását egy speciális, katéteres úton szívbe juttatható csipesszel, az ún. Mitraclip eszközzel lehet elősegíteni, ami a billentyűelégtelenség jelentős csökkenéséhez, akár teljes megszűnéséhez vezethet.

Az intézetvezető professzor szerint a betegek gondos kiválasztása és előkészítése kulcsfontosságú, a kórházi tartózkodás ugyanakkor mindössze néhány nap, és a betegek rövid időn belül újra aktív életet élhetnek.

Felmérhető a szívműtét kockázata? Olvasson tovább róla!

A háromdimenziós szívultrahang-vezérelt katéteres műtétre több mint két évig készültek a klinikán. Ezzel teljessé vált a klinika portfóliója, vagyis már nincs olyan szívműtét a világon, amely ne lenne elérhető a Semmelweis Egyetem Városmajori Klinikáján – mondja Dr. Merkely Béla. A dobogó szíven végzett eljárás a magyar betegek számára eddig csak egyedi méltányosság alapján, Németországban volt elérhető. Egy beavatkozás kb. 18 millió forintba került az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak, ugyanez a műtét Magyarországon a felébe kerül majd.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Semmelweis Hírek
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés