Ezeket látta már?

Antibiotikumok

Gyógyszerterápia
2010. január 12. 13:24
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az antibiotikumok közül az első gyógyszer, a penicillin Alexander Fleming 1928-as felfedezése nyomán született meg.

kapszula-280x200-d000005126868aaa3f30c

Forrás: MyDoctor


Az antibiotikumok a (kórokozó) baktériumok ellen ható gyógyszerek. Sokféle kórokozó baktérium létezik – és sokféle típusú és hatású antibiotikum. Minden antibiotikumra jellemző, hogy többféle baktériumra – és többféle betegségre is hatásosak.

Nem minden fertőzést okoznak baktériumok, léteznek vírusok, gombák, paraziták okozta fertőzések is. Például a közönséges megfázás, az influenza, a himlő mind vírusbetegség. Az antibiotikumok a vírusokra nem hatnak. Éppen ezért a megfázás és influenza kezelésére nem is szükséges antibiotikumokat adni (kizárólag az esetleges bakteriális szövődmények kezelésére, pl. tüdőgyulladás).

Sok esetben azonban nem lehet pontosan tudni, hogy a fertőzés baktérium- vagy víruseredetű. Ebben az esetben az orvos tapasztalata és a fizikális vizsgálat alapján eldönthető, hogy kell-e antibiotikumot rendelni a betegnek.

Sokan azért tartanak az antibiotikum-kezeléstől, hogy legyengíti az immunrendszert. Ez valójában nem így van. Az antibiotikum-kezelés igazi hátulütője viszont a rezisztencia kialakulása, vagyis a baktériumok ellenállóvá válnak a gyógyszeres kezelésre. Ennek oka az indokolatlan és túlzott antibiotikum használat, amely sok veszéllyel jár.

Az elmúlt évtizedek nem korlátozott antibiotikum használata miatt alakult ki a fenyegető rezisztencia veszélye, amely ma már súlyos gondokat okoz, különösen a kórházi fertőzések esetén. Van néhány jellemzően ellenálló baktérium, pl. a Staphylococcus aureus, amely nagyon sok antibiotikumra már rezisztens (ún. MRSA-törzsek). Minél többféle antibiotikumot használunk világszerte, annál fokozottabb a rezisztencia veszélye, és annál fontosabb a célzott antibiotikum-alkalmazás kérdése.

Az antibiotikumok általában biztonságosan adható gyógyszerek, kevés mellékhatással bírnak, és azok általában enyhék. Gyakoribb lehet a viszketés, gyomorfájdalom, hasmenés, hányinger, hányás. Sok antibiotikum csökkentheti a hormonális fogamzásgátlók hatását.

Ha valakinek antibiotikumot rendel az orvos, fontos szempont, hogy a teljes kúrát be kell szedni, nem szabad abbahagyni a kezelést, még akkor sem, ha 2-3 nap múlva már jobban érzi magát a beteg. Csak a teljes kúra biztosíthatja a gyógyulást, és a baktériumok teljeskörű eliminálását, a kiújulás meggátlását.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MyDoctor
# antibiotikum # gyógyszer # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés