Ezeket látta már?

Harcban a gyógyszer-rezisztens baktériumokkal

Gyógyszerterápia
2011. április 06. 10:42
Módosítva: 2017. február 23. 13:51

Kutatók polimer-alapú nanorészecskék felhasználásával új eljárást fejlesztettek ki. Ezzel feloldják a kórokozó baktériumok külső védőburkát, megakadályozva veszélyes mutálódásukat.

Az antibiotikumok használata rendkívül értékes fegyvernek bizonyult a fertőzések elleni küzdelemben, ám ennek árnyoldala, hogy túlzott népszerűségüknek és alkalmazásuknak köszönhetően az utóbbi években nagy mértékben csökkent hatékonyságuk. Habár a gyógyszerek elpusztítják a káros mikrobákat, azok a baktériumok, amelyek túlélik ezt, fejlődésnek indulnak és ellenállóvá, rezisztenssé válnak a gyógyszerrel szemben, ami igen komoly veszélyekkel jár.

nanotech-bakterium-d00000FB258282a9f3347

Forrás: EgészségKalauz


Ennek megakadályozására a Kaliforniai IBM Research-Almaden és a Singapore-i Institute of Bioengineering and Nanotechnology kutatócsoportja kifejlesztett egy új technológiát. Ennek lényege, hogy polimer-alapú nanorészecskékkel egészítik ki az antibiotikumot, így lerombolják a baktérium védőburkát, megbizonyosodva arról, hogy a baktérium átalakulása véget ért.

Nagyon fontos azonban, hogy ezek a "nanoméretű gyilkosok" a szervezetre egyéb tekintetben ártalmatlanok legyenek!

A gyógyszer-rezisztencia részben azért alakulhatott ki, mert a hagyományos antibiotikumok, mint pl. a ciprofloxacin és a doxycyclin nem rombolják le a baktérium sejtfalát. Ehelyett a sejt középpontja felé haladva próbálják meg elpusztítani a baktériumsejt DNS-ét, megakadályozni osztódását vagy önregenerálódását. Azok a törzsek, amelyek túlélik ezt az "ostromot", tovább fejlődnek, és mutáció révén védetté teszik magukat egy jövőbeni újabb támadás ellen. Ezzel új út nyílik meg a baktérium toxikusabb változata előtt, mint például az igen veszélyes meticillin-rezisztens Staphylococcus aureus (MRSA), mely 2005-ben közel 19 ezer halálos áldozatot követelt Amerikában. Sajnos a kórokozó baktériumok elpusztításához szükséges magas dózis miatt az antibiotikumok nemcsak a fertőzött vérsejteket pusztítják el, hanem az egészségeseket is.

Az IBM Research kutatója szerint a baktériumok antibiotikumokkal szembeni egyre növekvő rezisztenciája a közeljövőben igen nagy problémát fog okozni. Ennek jelei már most is mutatkoznak. Egyre magasabb a halálos áldozatot követelő fertőző betegségek száma, ami magával vonja az egészségügyi költségek növekedését is.

A kutatók új javaslata egy biológiailag lebontható nanostruktúra kifejlesztése – ami esetlegesen injekció formájában közvetlenül a szervezetbe juttatható, vagy helyileg alkalmazható bőrfertőzések kezelésére – polikarbonát polimer felhasználásával, mely "befejezi" az antibiotikum által elkezdett munkát. Ezek a 200 nanométer átmérőjű polimerek kapcsolatba kerülnek a szervezetben vagy a bőrön található vízzel, új polimer struktúrává állnak össze, megcélozzák a baktériummal fertőzött sejteket és lerombolják azok sejthártyáját és sejtfalát.

Ezek a nanorészecskék képesek különbséget tenni az egészséges és baktériumfertőzött sejtek között, az általuk termelt elektromos töltések révén. A baktérium sejtfalának elektromos töltése jelentősen magasabb, mint az egészséges sejté, így a nanorészecskék töltésére ráhangolódva képes szelektálni a veszélyes mikrobákat.

Az in vitro (laboratóriumi) vizsgálat azt mutatta, hogy a vörösvérsejtek nem roncsolódtak még jóval a normál adagolási szint felett sem. A hangsúlyt a ráhangolódási képesség fontosságára helyezték, hiszen a nanorészecskéknek elég ideig kell a szervezetben lenniük ahhoz, hogy elvégezzék feladatukat, ugyanakkor ne halmozódjanak fel.

Pillanatnyilag a Gram-pozitív baktériumokat célozták meg, mint pl. a MRSA, valamint a penészgombákat. A kutatók következő lépésként a kezelendő baktériumtípusok bővítését tervezik, kifejlesztve egy univerzálisabb "nanofegyverrel felszerelt" antibiotikumot.

A kutatók előtt még rengeteg feladat áll, részben az emberi alkalmazás biztonságossá tétele, részben a hordozóanyag kifejlesztése, mellyel bejuttathatják a nanorészecskéket az emberi szervezetb.

forrás: scientificamerican.com, (2011.04.05.)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# általános egészségügyi téma # antibiotikum # gyógyszer # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés