Ezeket látta már?

Hengeresférgekben a gyógyszer (?)

Gyógyszerterápia
2011. március 19. 09:24
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Hengeresféreggel a szepszis ellen? A Liverpool-i Egyetem kutatói szerint egy a hengeresférgek bizonyos fajtájában termelődő fehérje alkalmas lehet a szepszis megfékezésére, ami az immunrendszernek a szervezetet elárasztó baktériumokra adott, gyulladáshoz és vérrögképződéshez vezető túlzott válaszreakciója.

A szepszis évente kb. 20 millió embert érint világszerte és nagy részben felelős az intenzív osztályok túlterhetségéért. Az elmúlt 30 évben jórészt antibiotikumokkal és a keringés támogatásával kezelték. Emellett a terápia mellett azonban-gyakran antibiotikum okozta májkárosodással vagy multirezisztens kórokozóval komplikálva-a többszervi károsodás vagy szeptikus sokk okozta halálozási arány 50 százalékos.

verrog-stroke-d00000E16db593f3ee59d

Forrás: MTI


A hengeresférgek megfertőzhetik az emberi bélrendszert, nyirokrendszert, bőrt és az izmokat. Nagyon gyakoriak,-főként a világ rossz közegészségüggyel rendelkező részein-a fertőzöttek számát jelenleg a föld lakosságának egynegyedére becsülik. Évtizedekig élősködhetnek az emberi szervezetben mindenféle tünet nélkül.

A kutatók kimutatták, hogy a hengeresféreg által termelt fehérje gátolja a szepszises betegek immunsejtjeiben a bakteriális toxinok által előidézett gyulladást. Alirio Mendelez professzor, a kutatócsoport vezetője így magyarázta a folyamatot: "A féreg által termelt fehérje serkenti az autofágiát, egy "önemésztő" folyamatot, mely lényeges a sejtek károsodott fehérjéinek, sejtalkotóinak eltávolításában és stresszhelyzetekben segíti a a sejtek túlélését és működését. Az autofágia csökkenti a gyulladást, ugyanakkor elősegíti a fertőző mikrobák eltávolítását, így kivédi a szepszisben kialakuló súlyos szöveti károsodást."

"Az ES-62, vagy egy kis molekulasúlyú származéka önmagában, vagy antibiotikummal kombinálva alkalmas lenne a szeptikus sokk és más gyulladásos betegségek kezelésére." - tette hozzá.

A Strathclyde-i, Glasgow-i és a Szingapúr-i Nemzeti Egyetem kollégáival együttműködésben született tanulmányt a Nature Immunology-ban publikálták.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés