Olimpia előtt is: gyógyszerek - és doppingszerek
Olimpia előtt mindig felmagasodik a doppingkérdés, és persze az -ellenőrzés is. Szenzáción túl lássuk kicsit közelebbről kik foglalkoznak hivatásszerűen a doppingolással, és milyen gyógyszerek azok, amelyek tiltólistára kerülnek (és miért).
A világ nemzetközi anti-dopping szervezete a melynek küldetése és feladata a sportágakban való doppingolás elleni küzdelem, annak koordinációja és ellenőrzése.
Forrás: EgészségKalauz
A WADA 1999-ben alakult, független nemzetközi testület, a világ sportmozgalma és kormányai hozták létre. Fő feladatai a tudományos kutatás, oktatás, a doppingellenőrézsi kapacitások fejlesztése, és a WADA által kibocsátott doppingellenes politika harmonizálása az egyes országok között. Központja Lausanne (Svájc), és a kanadai Montreal.
"Feladatunk a sportolók alapvető jogainak támogatása, hogy egy doppingmentes sport-környezetben működhessenek, egészségüket megőrizhessék, és egyenlő jogokkal és lehetőségekkel vegyenek részt a versenyeken. Növelni kell az oktatási, tudományos, különösen orvostudományi tevékenységünket abból a célból, hogy minél hatékonyabban ellenőrizhessük a a doppingszerek használatát és nemzetközi forgalmát."
Hazánkban a MACS (Magyar Antidopping Csoport) foglalkozik a doppingellenőrzésekkel. Idézünk egy friss nyilatkozatukból:
"...az állam egy csomó feladatot átadott a MOB-nak, ezért ilyen értelemben a doppingellenőrzés is át fog kerülni a MOB fennhatósága alá. ...mi továbbra is teljesen független szervezet maradunk, szakmailag függetlenek... nagyon szigorú WADA-előírás, hogy senki nem szólhat bele a független doppingellenőrző szervezet szakmai munkájába. A MOB nem adhat utasítást arra, kit hogyan vizsgáljunk, nem mondhatja meg, mire költhetjük el az állami mintavételre szánt pénzeket, pl. azt sem, hogy az 1100 mintavétel esetében 500-at ebben a sportágban vagy amabban végezzünk el."
Mit tilt a WADA?
Általában minden készítményt, aminek célja a teljesítményfokozás:
- a fizikai erő növelése
- a fáradtság kezdetének késleltetése
- a teherbíró képesség fokozása
- a szorongás megelőzése, csökkentése
- a koncentrálóképesség fokozása
- a startkészség javítása
- agresszív versenyzői magatartás segítése.
Egy rövid részlet a Dr. Tiszeker Ágnessel (Magyar Antidopping Csoport vezetője) folytatott beszélgetésből, forrás:
"hvg.hu: Melyek itthon a doppingérzékeny sportágak?
Tiszeker Ágnes: Az, hogy egy sportág mennyire doppingérzékeny, alapvetően két dologtól függ. Az első, hogy az adott országban mennyire népszerű, mekkora szurkolói- és médiafigyelmet kap, így milyen nagy a csábítás. Másrészt a mozgásforma jellegétől, azaz hogy milyen biológiai paraméterek szükségesek a minél nagyobb eredményességhez – például erő, gyorsaság. Itthon a veszélyeztetettek közé sorolnám az erősportokat, az úszást, a kajak-kenut és a nehézatlétikát, de ez országonként más és más lehet.
A szerbeknél például a népszerű és eredményes kosárlabdában végeznek több doppingtesztet. Vagy ellenpéldának vegyük a baseballt, ami ugyan szintén veszélyeztetett sport, de itthon nem biztos, hogy nekünk azzal kellene sokat foglalkoznunk. És persze a szellemi dolgokat is lehet doppinggal ösztönözni, de azt se mondanám, hogy emiatt például a sakk érzékeny sport lenne."
Tiltott és korlátozott gyógyszerek
Lássunk egy táblázatot arra vonatkozóan, hogy a gyógyszerként törzskönyvezett, és forgalomban lévő készítmények közül melyek azok, amelyek doppingszerként is nyilvántartottak és milyen korlátozásokkal alkalmazhatóak sportolókon – ha egyáltalán...
Tiltólistán lévő gyógyszerek (kivonat)*
(forrás: WADA, pharmindex.hu, Fürst Zs.: Farmakológia, Neal: Rövid farmakológia, hvg.hu)
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!