Ezeket látta már?

„A hivatásunk választ bennünket” – beszélgetés a gyógytornásszal

Orvosi gyógymódok
2014. szeptember 08. 09:51
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Mai beszélgetőtársam Pap Andrea, weboldalunk munkatársa, akinek cikkeit, tornáit nagyon kedvelik, és szép számban olvassák látogatóink, főként a hölgyek. Lássuk egy kicsit közelebbről milyen a gyógytornász élete, munkája, és hogyan lát minket, „betegeket”!

- Kedves Andrea, a beszélgetés elején hétköznapi kérdés: miért választotta ezt a szakmát, volt-e valamilyen meghatározó gyerekkori élménye, érdeklődése?

andi-interju1-d00001CBEf2618a0d1ea4

Forrás: Sajtóközlemény


Egyik legmeghatározóbb élmény, ami miatt ezt a szakmát választhattam, hogy Édesanyám az egészségügyben dolgozik. Emiatt már kisgyermekkoromtól otthonosan mozogtam kórházi berkekben. Az ő munkáját látva éreztem, hogy szívesen dolgoznék emberek gyógyításában, de ezen belül is a mozgásterápia volt számomra a legszimpatikusabb! Megjegyezném azonban, hogy hitem szerint hivatásunkat nem mi választjuk - hanem azt választ Bennünket.

- Milyen a magyar emberek általános egészségi állapota egy gyógytornász szemével?

Arról tudok nyilatkozni, milyen az általános állapot az én szememmel. Azt látom, hogy bár az új generáció számára a testi/fizikai jó állapot egyre fontosabb, de igazi "felismerések" nagyobb tömegben még nem jelentek meg. Sok a panaszos, fájdalommal élő ember a fiatalabb és idősebb korosztályban egyaránt. Pedig mivel "a test a lélek temploma", erre vigyázni, ezt óvni kell! Erős, ellenálló testben lakik az erős, ellenálló lélek! A test gondozása és hanyatlásának elkerülése személyes feladatunk. Látva az átlag magyar népesség jelenlegi helyzetét, bőven van mit javítani...

- Mit tehetnénk többet egészségünk megőrzéséért?

A teljes egészség a táplálkozás – mozgás - lelki feltöltődés hármas egységével érhető el. Fontos a megfelelő mennyiségű és minőségű táplálék, a vitaminok, a folyadék (víz) fogyasztása. A mozgás, fizikai aktivitás hetente többször esedékes, amely alatt olyan izzasztó és átmozgató mozgásformát értek, ami a testet megdolgoztatja, az izmokat, csontokat, ízületeket megfelelően terheli, fárasztja. A napi rutin; mondhatnám "fel-alá rohangálás" nem mozgás, csak stressz-faktor gyűjtésre alkalmas. A lelki egyensúly pedig nem elhanyagolható. Rossz lelkiállapot, fáradtság, ingerültség az izmokat befeszíti, ezáltal az ízületeket túlterheli. Csomókat, aszimmetriákat hoz létre. Az anyagcserét, és a hormonháztartást is felborítja. Ezért szükséges a fizikai test-gondozás mellett a pozitív élmények begyűjtése is. Ez lehet egy könyv, zene, beszélgetés, séta, meditáció, kinek mi jelenti a nyugodt kikapcsolódást. Lazítani tudni kell.

- Melyik betegcsoport, és milyen problémákkal keresi fel Önt a legtöbbször?

A paletta igen változatos. Leggyakoribb talán a mozgásszervi, ízületi betegek, azon belül is a gerincpanaszosok keresnek meg. De sok a sportsérülés, a tartásproblémás, a balesetesek, műtét utáni gyógyulni vágyók száma is. Neurológiai betegségeket is gyakran kezelek (autoimmun betegségek, Parkinson-kór, Sclerosis multiplex, stroke stb.)

- Terhesek, kismamák számára milyen tornák ajánlhatóak?

Régóta dolgozom kismama-, szülés utáni torna területén. Ez egy nagyon személyre szabott gyógytorna. Minden kismama másképp viseli a terhességet, a kiinduló fizikai állapotuk is más és más. Általában gerinctorna – vénástorna – légzőtorna - enyhe kondícionáló torna teszi ki az órát. A pulzusra, légzésre, teherbírásra fokozottan kell figyelni, és bár sok mozgást és gyakorlatot terhesség alatt is lehet végezni a személyre szabottság nagyon fontos. A várandósság alatt végzett torna a szülés után is jelentős, hisz a folyamatos "karbantartással" a terhesség utáni időszakot is előkészítjük a következő tornázási lehetőségig!

andi-taping-d00001CC17fad4b383014

Forrás: Sajtóközlemény


- Beszéljünk egy kicsit a mostanában igen népszerű kinesiotape-ről, milyen haszna van ennek, és kinél érdemes alkalmazni?

A kineziológiai tapaszok híre és használata jelenleg futótűzként terjed. Ennek egyrészt nagyon örülök, hisz nem kisebb a célom, mint az, hogy a taping hatását és használatát minél több emberhez eljuttassam, minden háztartásban ott a helye! Azonban a szaktudás nélküli tape felhelyezés az anyag kárára is válhat, hisz ha nem jól teszik fel hatástalan, vagy rossz bőrreakciót vált ki, így a páciens elveszíti hitét a kezeléssel kapcsolatban!

A kineziológiai taping fantasztikus kiegészítő technikája a gyógytornának. Alkalmazható sérülések megelőzésére, kezelésére, izomra, ízületre, idegekre, de ödéma és gyulladás "lehúzására" is. Csak a megfelelő felhelyezési technikát szükséges ismerni és a gyógyulás ideje akár feleződhet(!) Tulajdonképpen bárkinél alkalmazható, akinek mozgásszervi panaszai vannak.

- Sportsérülések gyógytornájáról ejtsünk néhány szót...

Nagyon fontosnak tartom a mielőbbi szakszerű kezelést! Rögzítés után (pl. gipsz) a levétel utáni napon meg kell kezdeni a gyógytornát, (megfelelő terheléssel, szaktudással) hogy az izmok mielőbb regenerálódni tudjanak, helyreálljon az anyagcsere, és a terhelhetőség fokozódjon.

Fontos a teljes kezelés a környező ízületekre, izmokra nézve is, mert a sérülés után még egy darabig fennáll a rásérülés veszélye!

Rándulás, ficam, szalagszakadás, törés mind lehetnek a sportból adódó sérülések között, de egyik kezelése sem elhanyagolható, mert ha a szerkezet – akár csont, szalagok, izom - nem áll helyre megfelelően, az a környező területekre is kihat. Csökken a terhelhetőség, kopik a szerkezet, esetleg csak évek múltán bánhatjuk már hogy nem szántunk rá időt...

- Egyéb, nem kimondottan mozgásszervi betegségekre ajánlható tornák (stroke, Parkinson, egyebek)?

Az olyan betegségek mint Parkinson kór, sclerosis multiplex (SM), stroke hosszú távú, de inkább életre szóló rendszeres kezelést igényelnek. A gyógytornán belül is speciális ágazat ez, de a személyre szabott torna összeállítás itt is alapvető. Fontos a páciens kiindulási állapota, terhelhetősége, életkora. Elsődleges szempont az önellátás, az önállóság megtartása, vagy visszaszerzése, a mozgások megtartása. Neurológiai betegségek esetén a mielőbbi kezelést javaslom akkor is, ha éppen nincsenek, vagy csak enyhék a tünetek, hisz ez kiszámíthatatlan, bármikor változhat, gyorsan romolhat. Erősebb fizikai állapotot csak kevésbé tud befolyásolni a betegség. Napi torna, séta, gyógytorna, szociális programok beépítése szükséges a mindennapokba, hetekbe.

- Nők és az intimtorna, miért, és mikor fontos?

Léteznek célirányos esetek, pl szülés után, veleszületett, vagy szerzett anatómiai elváltozások kapcsán, hasi műtétek, inkontinencia esetén. Személy szerint fontosnak tartom a megelőzést, úgy hiszem, nem kell megvárni tüneteket, panaszokat az intimtorna végzéséhez. Csupán napi 15 perc intimtornával-gátizom tréninggel már észrevehető izomtónus változás érhető el. Szakember által oktatott intimtorna megtanulását javaslom, hiszen a hatékonyság itt is a célirányos és jól felépített tréningen alapszik!

andi-interju4-d00001CC03ffd76f457ba

Forrás: Sajtóközlemény


- Milyen szakmai tervei vannak az elkövetkezőkben?

Mindig töröm a fejem új tevékenységeken, amikkel a gyógytornát és mozgásterápiát közelebb juttathatom az emberekhez! Célom, hogy minél több helyen, szélesebb palettán ismertessem meg a gyógytorna, mozgás és test-nevelés jótékony, gyógyító és egészségmegőrző hatását!

Szeptembertől újra indulnak Kineziológiai Taping tanfolyamaink, hogy minél több szakember elsajátíthassa a szakszerű ragasztási technikákat és ezzel eredményesebb és gyorsabb munkát végezhessen a fitness – gyógytorna - masszázs területén.

Gyógytorna Hálózat oldalamon kollégákkal, kolléganőkkel együttműködve igyekszünk minél több hasznos információt eljuttatni a pácienseknek és szakembereknek a gyógytorna világából.

Kismamák gerincvédelméről és gyógytorna lehetőségeiről tartok előadást igény szerint havonta, egy nőgyógyászati rendelőben.

Együttműködöm az NF Hungary egyesülettel (Neurofibromatózisos Betegek és Segítők Társasága), a Nők Lapja Café-val a válaszkereső című portáljukban mint szakértő gyógytornász, és a Patika magazinnal cikkek megjelentetésében igény szerint.

Ez év júniusától coach-ként is dolgozom, vagyis mentális, pszichés, életvezetési segítséget is nyújtok a hozzám fordulóknak.

Weboldalamon , vagy rendszeresen jelentetek meg cikkeket, blogokat, hogy minél több hasznos anyaggal segítsek a gyógytorna, a mozgás vagy a gyógyulás iránt érdeklődőknek! Hogy milyen lehetőségeket hoz a jövő hivatásom területén, még nem tudom, de mindenre nyitott vagyok!

- Hol találják meg az érdeklődők, a betegek?

Elérhető vagyok email-ban andrea@papandrea.hu, telefonon: 06-20-426-3732, személyesen pedig a 14. kerületben a Hermina út 7 szám alatti tornatermemben tartok gyógytornát ahová előzetes bejelentkezés után várom a pácienseket!

Oldalunk is olvashatják Andrea cikkeit változatos témákban, sok-sok képillusztrációval!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés