Ezeket látta már?

Gyógynövények - a homoktövis

Gyógynövények
2015. június 15. 11:25
Módosítva: 2015. december 08. 20:49

Már az ókorban ismert volt a homoktövis bogyójának, levelének gyógyhatása. Hazánkban is őshonos, ma már védett növény: a Duna és Dráva homoktalaján él elsősorban.

Homoktövis (Hippophae rhamnoides)

homoktovis-gyogynoveny-d0000108F8b9a8609b02f

Forrás: EgészségKalauz


Hol él: Hazánkban szabadon viszonylag ritka, védett növény, de gyakran ültetik homok talajú területeken a felszín megkötésére, vagy díszcserjeként parkokban.

Küllemi leírás: Az ezüstfafélék családjába tartozó 2-3 m magasra megnövő, kétlaki (a hím- és a nőivarú virágok külön növényeken vannak) tövises cserje, vagy fa. Márciustól májusig virágzik, a lomblevelek megjelenése előtt. Levelei 2-4 cm hosszúak, lándzsásak, ép szélűek, szórt levélállással, a színük felől sötétzöldek, míg a fonákon ezüstös szürkék. Termése borsónyi méretű, megérve narancssárga színű álbogyó.

Milyen drog készül belőle: a termése és a levele képezi a drogot.

Mit tartalmaz: A termések 100 g-onként 200-900 mg C-vitamint (többszöröse a citrom C-vitamin tartalmának), A- és E-vitamint, almasavat, xantofillt, fizalint, zsírosolajat, mannitot és peonin antociánt, valamint káliumot, magnéziumot és cinket tartalmaznak. A magban 12% zsírosolaj van, amely olajsavat, izolinolsavat, linolénsavat, palmitin- és sztearinsavat tartalmaz.

Mire alkalmazható? Egészségmegőrző, immunerősítő készítmények alapanyaga. Meghűléses betegségek esetén, általános legyengülés, lábadozás idején használható. A leveléből készült tea magas vérnyomás esetén fogyasztható.

Zsíroldó hatású, fokozza az anyagcserét, így segít az optimális testsúly megtartásában. Kedvezően hat a gyomor- és nyombélfekélyre, védi a májat.

Speciális zsírsavösszetétele révén csökkenti a vér koleszterinszintjét, s így lassítja az érelmeszesedési folyamatok kialakulását.

Erősíti a kötőszövetet, ezáltal csökkenti a narancsbőr kialakulását. Hámosító és gyulladáscsökkentő hatása miatt segíti a sebgyógyulást, a bőrbetegségek gyógyulását. Gátolja a hajhullást és lassítja a ráncok kialakulását. E-vitamin- és esszenciális zsírsavtartalmának köszönhetően jótékony hatással van a száraz, berepedezett bőrre, továbbá véd a káros UV-sugárzástól.

Még mire alkalmazható? A termésből házilag savanykás ízű mártás készíthető. Készítenek belőle szörpöt, gyümölcslevet, lekvárt, zselét, likőrt, speciális tápszereket is. Kozmetikai készítményekben is előszeretettel alkalmazzák, bőrpuhító, sebgyógyító hatása miatt.

(forrás: Rápóti-Romváry: Gyógyító növények, Castleman: Gyógynövény-enciklopédia)

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# életmód # gyógynövény # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés