Ezeket látta már?

Nyugodtan szórhatunk hintőport akárhová? Ezekre a testrészeire semmiképp ne használja!

Vizsgálat
2024. július 15. 19:04
kánikula, hőség, izzadás, hintőporozás, magnézium-karbonát

A nagy melegben sokan használnak hintőport az izzadás ellen. De lehet, hogy ez mégsem olyan jó ötlet!

Dezodor helyett inkább behinti magát illatos porral? Gombás a lába vagy csak megelőzné a bőrgombásodást, ezért hintőport használ? Zavarja a combtőben összefekvő bőrfelület, ezért behintőporozza? Miért is ne? Régen még az újszülöttek köldökcsonkja is hintőporfelhőben úszott. Azonban felmerül a kérdés: nyugodtan szórhat a hintőport akárki akárhová, vagy baj lehet belőle?

Gyógyszeres és kozmetikai hintőporok

A „hintőpor” nem egy egységes kategória. A hintőpor egy por alapú készítmény, aminek az összetétele rendkívül változatos lehet. A tartalmi anyagait illetően azt lehet mondani, hogy a hintőpor 85-99%-ban egy alappor, amihez a felhasználástól függően különféle hatóanyagokat vagy összetevőket adnak.

  • Az alappor leggyakrabban talkum (=magnézium-szilikát-hidrát vagy zsírkő). A talkum egy ásványi anyag, amit Magyarországon is bányásznak.
  • Emellett cink-oxid, magnézium-karbonát is lehet az alapporban.
  • Sőt, a még inkább természetesség jegyében született hintőporok növényi eredetű alapanyagokat is tartalmaznak, ami jellemzően búza- vagy rizskeményítő.
  • Valamennyi felsorolt fehér por jellemzője az, hogy rendkívül finom szemcsés, könnyen szórható, a bőrhöz jól tapad és jó nedvszívó-képességű.

Mindez meg is adja a felhasználás irányvonalát

Szórjuk be vele a bőrünket, mert az felszívja az izzadságot, védi a bőrt az esetleges fertőzésektől, sima tapintásúvá teszi azt, és - akárcsak egy púder - matt megjelenést kölcsönöz az egyébként fénylő bőrnek.

  • Ha a gyógyszeres hintőporoknál maradunk, léteznek bőrgombásodás megelőzésére és kezelésre szolgáló hintőporok, izzadásgátló hintőporok, bőrfertőtlenítő hatású hintőporok.
  • Ha a kozmetikai felhasználású hintőporokat tekintjük, akkor elsősorban az illatanyagokban rejlik a különbség, és mindenki ízlése szerint választhat, hogy levendulás, árnikás vagy enyhén mentolos fehér porral hinti be magát.

1. Újszülötteknél már felejtendő a hintőpor

Gyógyszerészeti szempontból a hintőpor mint gyógyszerforma nem tekinthető korszerűnek. Amellett, hogy eltömíti a bőr pórusait, nem megfelelő alkalmazásánál belégzés is létrejöhet, ami különösen az újszülötteknél súlyos következményekkel járhat. Légúti irritáció, tüdőfibrózis alakulhat ki a babáknál. Elsősorban emiatt van az, hogy napjainkban már nem használják a hexaklorofénes, fertőtlenítő hatású hintőporokat az újszülöttek köldökcsonkjának a beszórására (és egyéb hintőporokat sem nagyon).

Ha évtizedeket visszaugrunk az időben, akkor azt látjuk, hogy még rutinszerűen alkalmazták a hintőport, és az az „újszülöttes patikai csomag” része volt. Azonban, már akkor is figyelmet kellett fordítani arra, hogy a hintőporos tégelyből csak a köldökcsonk közelében szóródjon ki a por, hogy az ne kerülhessen az újszülött légútjaiba.

2. Nehezebben és csúnyábban gyógyul a seb, ha „beporozzák”

Fertőtlenítőszeres hintőpor, antibiotikumos hintőpor…. Sokféle hintőpor van. Talán még a vérző vagy nedvedző sebek kezelésre is jó lehet?

A sebellátásra vonatkozó korszerű szakmai ismeretanyag szerint nyílt sebeknél kerülendő a hintőpor alkalmazása. Vagyis egy horzsolás, szúrás vagy vágás után nem ajánlott hintőporral beszórni az adott területet. A hintőpor-kerülés oka egyszerű: a sebbe bejutó porszemcsék nehezítik a sebgyógyulást, elősegítik a varasodást, vagyis egy elnyúló sebgyógyulási folyamat és egy kevésbé esztétikusan gyógyuló heg vár ránk, ha „beporozzuk” a sebet.

3. Bíróságra került az ügy - rákot okozott a genitális területen alkalmazott hintőpor?

Pár évvel ezelőtt nagy port kavart a hír, miszerint a genitális területen alkalmazott hintőpor fokozza a petefészekrák kialakulásának a kockázatát. Noha ezt tudományosan nem bizonyították (és nem is vetették el) egyértelműen, az Amerikai Egyesült Államokban a bíróság több milliárd dolláros összeget ítélt meg a kárt szenvedetteknek.

A kártérítést a világ legnagyobb hintőporgyártó cége, a Johnson&Johnson fizette azoknak a nőknek, akik petefészekrákban szenvedtek a talkum tartalmú hintőporaik miatt. A dokumentumok szerint a gyártó tudott róla, hogy a hintőpor alapanyagaként használt talkum azbeszttel szennyezett, erről azonban nem tájékoztatta a vásárlókat.

A problémát tehát nem is a talkum jelenti, hanem annak az esetleges szennyezettsége. A talkum a természetben gyakran fordul elő az erősen rákkeltő azbeszttel együtt, az pedig a gyártó felelőssége, hogy a terméke azbeszt mentességét garantálja. Megéri tehát megbízható gyártótól származó terméket vásárolni!

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

(via)

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mit tegyek a túlzott izzadás ellen? Ezt javasolja a bőrgyógyász

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# hintőpor # talkum # cink-oxid # magnézium-karbonát # izzadás # dezodor # mire jó a hintőpor # babaápolás # bőrgombásodás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés