Mitől büdös a kutya szája? Súlyos gondok is állhatnak a kellemetlen probléma mögött
Sok gazdit érdekel a kérdés: vajon miért büdös a kutya szája?
Imádjuk kis kedvenceinket, mindent megteszünk értük, de be kell vallanunk, hogy néha némileg vonakodva bújunk hozzájuk, különösen akkor, amikor a nagy lihegés közepette szembesülünk a meglepően kellemetlen szájszagukkal. De vajon mi lehet az oka annak, ha büdös a kutyánk szája? Egyáltalán lehet ellene tenni valamit?
Fogkő és ínygyulladás – a leggyakoribb bűnösök
A rossz lehelet leggyakoribb oka az úgynevezett parodontális betegség, azaz fogágybetegség. A kutyák fogán ugyanis éppúgy képződik lepedék és fogkő, mint az emberekén. Ez gyulladást, fertőzést okozhat, és a baktériumok kellemetlen szagot termelnek.
A gazdik sokszor csak akkor veszik észre a problémát, amikor a kutya lehelete elviselhetetlenné válik. Ilyenkor azonban már gyakran ínyvérzés, mozgó fogak is megfigyelhetők.
Nem megfelelő táplálkozás
A kutyák nem válogatósak – ez sajnos azt is jelenti, hogy gyakran esznek olyasmit, amit nem kellene: romlott ételmaradékokat, más állatok ürülékét, vagy épp döglött állatokat. Ezek az „ízletes falatok” nemcsak undorítóak, de a leheletükre is hatással vannak.
Érdemes azt is tudni, hogy bizonyos tápok is okozhatnak kellemetlen szagot, főleg, ha alacsony minőségű alapanyagokból készültek.
Komolyabb egészségügyi problémák
Sok gazdi nem is gondolná, de a rossz szájszag akár belső szervi problémára, például veseelégtelenségre vagy cukorbetegségre is utalhat. Az ammóniás lehelet gyakran vesebetegségre utal, míg az édeskés, gyümölcsös szagú lehelet a cukorbetegség egyik jele lehet. Ilyenkor jellemzően egyén tünetek is fellépnek, pl. fáradtság, fokozott vízivás, problémák a szobatisztasággal.
Idegentest a szájban
A kutyák igen szeretnek mindent megrágcsálni, így nem ritka, amikor egy kis darab csont, faág, vagy játék beszorul a fogai közé vagy az íny alá. Ez gyulladáshoz és rothadáshoz vezethet, ami rendkívül kellemetlen szaggal jár. Ilyenkor a gazdi azt veheti észre, hogy a kutyája gyakran nyalogatja a száját, vagy féloldalasan rág.
Mit tehet a gazdi?
Az első és legfontosabb lépés a szájhigiénia fenntartása. Bár sok gazdi idegenkedik a gondolattól, a kutyák fogainak rendszeres, lehetőleg napi szintű tisztítása kifejezetten ajánlott, természetesen kifejezetten kutyáknak készült fogkrémmel és fogkefével. Ez segít megelőzni a lepedékképződést, a fogkő kialakulását, és csökkenti a baktériumok mennyiségét is a szájüregben.
Emellett érdemes olyan rágókákat, játékokat és speciális jutalomfalatokat biztosítani a kutyának, amelyek mechanikusan tisztítják a fogakat és elősegítik az íny egészségének megőrzését. Az állatorvos által javasolt táplálék-kiegészítők, szájöblítők vagy fogápoló porok szintén hasznos eszközök lehetnek a megelőzésben.
Nem szabad elfeledkezni a rendszeres állatorvosi ellenőrzésről sem. Még ha a kutya nem is mutat nyilvánvaló tüneteket, évente legalább egyszer érdemes fogászati vizsgálatot kérni. Szükség esetén a szakember fájdalommentes, altatásban végzett fogkő-eltávolítással és szájüregi tisztítással segíthet megelőzni a komolyabb problémákat.
Nagyon fontos tudni, ha a kutya lehelete megváltozik, hirtelen válik büdösebbé és ehhez más tünetek is társulnak – például túlzott nyálzás, étvágytalanság vagy szájnyalogatás –, nem szabad halogatni az állatorvos felkeresését.
Mitől büdös a kutya? És mit tehet, hogy ne legyen az
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!