Ezeket látta már?

Mitől büdös a kutya szája? Súlyos gondok is állhatnak a kellemetlen probléma mögött

Betegség
2025. május 28. 13:54
Mitől büdös a kutya szája

Sok gazdit érdekel a kérdés: vajon miért büdös a kutya szája?

Imádjuk kis kedvenceinket, mindent megteszünk értük, de be kell vallanunk, hogy néha némileg vonakodva bújunk hozzájuk, különösen akkor, amikor a nagy lihegés közepette szembesülünk a meglepően kellemetlen szájszagukkal. De vajon mi lehet az oka annak, ha büdös a kutyánk szája? Egyáltalán lehet ellene tenni valamit?

Fogkő és ínygyulladás – a leggyakoribb bűnösök

A rossz lehelet leggyakoribb oka az úgynevezett parodontális betegség, azaz fogágybetegség. A kutyák fogán ugyanis éppúgy képződik lepedék és fogkő, mint az emberekén. Ez gyulladást, fertőzést okozhat, és a baktériumok kellemetlen szagot termelnek.

A gazdik sokszor csak akkor veszik észre a problémát, amikor a kutya lehelete elviselhetetlenné válik. Ilyenkor azonban már gyakran ínyvérzés, mozgó fogak is megfigyelhetők.

Nem megfelelő táplálkozás

A kutyák nem válogatósak – ez sajnos azt is jelenti, hogy gyakran esznek olyasmit, amit nem kellene: romlott ételmaradékokat, más állatok ürülékét, vagy épp döglött állatokat. Ezek az „ízletes falatok” nemcsak undorítóak, de a leheletükre is hatással vannak.

Érdemes azt is tudni, hogy bizonyos tápok is okozhatnak kellemetlen szagot, főleg, ha alacsony minőségű alapanyagokból készültek.

Komolyabb egészségügyi problémák

Sok gazdi nem is gondolná, de a rossz szájszag akár belső szervi problémára, például veseelégtelenségre vagy cukorbetegségre is utalhat. Az ammóniás lehelet gyakran vesebetegségre utal, míg az édeskés, gyümölcsös szagú lehelet a cukorbetegség egyik jele lehet. Ilyenkor jellemzően egyén tünetek is fellépnek, pl. fáradtság, fokozott vízivás, problémák a szobatisztasággal.

Idegentest a szájban

A kutyák igen szeretnek mindent megrágcsálni, így nem ritka, amikor egy kis darab csont, faág, vagy játék beszorul a fogai közé vagy az íny alá. Ez gyulladáshoz és rothadáshoz vezethet, ami rendkívül kellemetlen szaggal jár. Ilyenkor a gazdi azt veheti észre, hogy a kutyája gyakran nyalogatja a száját, vagy féloldalasan rág.

Mit tehet a gazdi?

Az első és legfontosabb lépés a szájhigiénia fenntartása. Bár sok gazdi idegenkedik a gondolattól, a kutyák fogainak rendszeres, lehetőleg napi szintű tisztítása kifejezetten ajánlott, természetesen kifejezetten kutyáknak készült fogkrémmel és fogkefével. Ez segít megelőzni a lepedékképződést, a fogkő kialakulását, és csökkenti a baktériumok mennyiségét is a szájüregben.

Emellett érdemes olyan rágókákat, játékokat és speciális jutalomfalatokat biztosítani a kutyának, amelyek mechanikusan tisztítják a fogakat és elősegítik az íny egészségének megőrzését. Az állatorvos által javasolt táplálék-kiegészítők, szájöblítők vagy fogápoló porok szintén hasznos eszközök lehetnek a megelőzésben.

Nem szabad elfeledkezni a rendszeres állatorvosi ellenőrzésről sem. Még ha a kutya nem is mutat nyilvánvaló tüneteket, évente legalább egyszer érdemes fogászati vizsgálatot kérni. Szükség esetén a szakember fájdalommentes, altatásban végzett fogkő-eltávolítással és szájüregi tisztítással segíthet megelőzni a komolyabb problémákat.

Nagyon fontos tudni, ha a kutya lehelete megváltozik, hirtelen válik büdösebbé és ehhez más tünetek is társulnak – például túlzott nyálzás, étvágytalanság vagy szájnyalogatás –, nem szabad halogatni az állatorvos felkeresését.

Mitől büdös a kutya? És mit tehet, hogy ne legyen az
Figyelmébe ajánljuk

Mitől büdös a kutya? És mit tehet, hogy ne legyen az

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# kutya # rossz lehelet # szájszag # fogkő # Cukorbetegség # vesebetegség # háziállatok # kutya táplálása

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés