Ezeket látta már?

Kiderült, a magyar férfiak fogmosási szokásaival gondok vannak

Kutatás
2025. február 19. 09:24
Kutatás szájhigiénia kockázati tényező

A magyar lakosság szájhigiénéje összességében még fejlesztésre szorul, ugyanis a fogszuvasodás és egyéb szájüregi problémák előfordulása magasabb a kívánatosnál.

A szociodemográfiai és életmódbeli tényezők szájhigiéniára gyakorolt hatását vizsgálta a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány Publikációs Díjával elismert kutatásában Ghanem Amr Sayed, a DE Egészségtudományi Kar Egészségügyi Informatikai Tanszék tanársegédje. A magyar lakosság körében végzett felmérés szerint a nemek, az iskolai végzettség és a fogászati kezelések is szerepet játszanak a szájhigiénia alakulásában.

A rossz szájhigiénia szisztémás betegségekhez, valamint az életminőség romlásához vezethet – állapítja meg kutatásában a Debreceni Egyetem Egészségtudományi Kar szakembere. A Magyar Európai Egészségfelmérés (EHIS) adatainak felhasználásával végzett kutatás célja az volt, hogy megvizsgálja a szociodemográfiai, életmódbeli tényezők és a szájhigiéné közötti összefüggéseket, felhívja a figyelmet a kockázati tényezőkre, valamint megoldási javaslatokat is közzétegyen a megelőzésre. A kutatást a Debreceni Egyetemet fenntartó alapítvány Publikációs Díjjal ismerte el.

Nagyon fontos feltárni a regionális különbözőségeket, a nemek közötti eltéréseket a témakörön belül. Leginkább arra voltunk kíváncsiak, hogy demográfiai szempontból vannak-e eltérések, befolyásoló tényezőnek számít-e például a munkaerőpiaci helyzet, a jövedelem. Globálisan sokat foglalkoznak a témával, Közép-Európában azonban még nem készült ennyire átfogó felmérés. Mi elsősorban szekunder adatfeldolgozást folytattunk le, ugyanis az elsődleges adatgyűjtést a Központi Statisztikai Hivatal végezte. Az unió tagországaiban ötévente esedékes ez a felmérés, itthon már három alkalommal tanulmányozták a lakosság szájhigiéniás állapotát, a következő idén esedékes. Ezekből a reprezentatív mintákból indultunk ki a kutatásunk során és a teljes magyar populációra érvényes következtetéseket sikerült levonni.

– mondta a szakember.

A kutatás során arra jutottak, hogy a szájhigiénét jelentős mértékben befolyásolja a nem, az életkor, az iskolai végzettség, az anyagi helyzet, a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás. A tanulmányban azt is kiemelték, hogy a rendszeres fogorvosi látogatások csökkentették a rossz szájhigiénét és a fogszuvasodás kockázatát, valamint jelentős befolyásoló tényező a fogszuvasodás miatti foghúzás is, különösen akkor, ha nem pótolták a hiányzó fogat.

Sok érdekes eredményt kaptunk, ilyen például az, hogy leginkább a férfiaknál van probléma, ők kevesebbet foglalkoznak a helyes és a rendszeres szájápolással, mint a nők. Azok egészségtudatosabbak, akik magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, az ínyvérzés, a fogágybetegségek, a fogszuvasodás terén is jobb helyzetben vannak azok, akik nem csak az általános iskola nyolc osztályát vagy annál kevesebbet végeztek el. Lehet változtatni a szájhigiénián, a kockázati tényezők 70-80 százalékban csökkentehetők életmódváltással, étkezéssel, rendszeres fogmosással. Az általunk feldolgozott adatok alapján a magyar lakosság szájhigiénéje összességében még fejlesztésre szorul, ugyanis a fogszuvasodás és egyéb szájüregi problémák előfordulása magasabb a kívánatosnál. Mindez rámutat arra, hogy komolyabb hangsúlyt kell fektetnünk a megelőzésre, az időben elvégzett szűrővizsgálatokra és a lakosság széles körű tájékoztatására, elősegítve ezzel a megfelelő szájápolási szokások népszerűsítését.

– tette hozzá Ghanem Amr Sayed.

Az ETK szakembere kiemelte: a régiók szerinti megoszlásból látszik, hogy a városias övezetekben – az egészségügyi szolgáltatások könnyebb elérhetősége és a magasabb iskolázottsági szint miatt – kiegyensúlyozottabbak a szájhigiénés mutatók. Ezzel szemben az ország gazdaságilag érzékenyebb, vidéki régióiban az anyagi korlátok és a korlátozott hozzáférésű fogászati ellátás megnehezíti a rendszeres kontrollvizsgálatok és a megelőző beavatkozások elvégzését, ami a szájhigiénés állapot romlásával járhat együtt. A helyi sajátosságok és a szociodemográfiai összetétel is befolyásolhatja a szájegészség alakulását.

A kutatásról átfogó adatbázis készült, így az eredmények alkalmazása hosszútávon segítheti a magyar lakosság szájhigiéniájának fejlődését, a megfelelő szájápolás pedig hozzájárulhat az általános jólléthez is. A kutatás lényegében a személyre szabott szájhigiénés beavatkozásokat sürgeti és a prevenciós stratégiát igyekszik hatékonyabbá tenni.

A vizsgálatról készült összegző tanulmány a Frontiers című tudományos folyóiratban jelent meg, az angol nyelvű cikket ide kattintva lehet teljes egészében elolvasni.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# Kutatás # debreceni egyetem # szájhigiénia # fogmosás # fogszuvasodás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés