Ezeket látta már?

Az ilyen fülbe épített mikrofonok segíthetnek „meghallgatni” az Alzheimer-kór korai jeleit

Orvostudományi kutatások
2025. március 23. 16:54
fül mikrofon Alzheimer-kór kutatás

Érdekes teszt segíthet az Alzheimer-kór korai diagnosztizálásában.

Az Alzheimer-kór világszerte több mint 50 millió embert érint, mely gyakran pusztító hatással van nemcsak a betegekre, hanem családtagjaikra is. Jelenleg nincs ismert gyógymódja, ráadásul a korai diagnosztizálása is nehézkes.

Az elmúlt években a kutatók különféle vérminták elemzésére fókuszáltak, mivel azt remélik, ezek segítségével korábban tudják azonosítani a neurodegeneratív betegségeket. Azonban a mesterséges intelligencia jelentős előrelépést hozott az agyi változások korai észlelésében. Most a tudósok egy teljesen új módszerrel is kísérleteznek: a fülben terjedő hanghullámok, rezgések vizsgálatával.

A montreali École de Technologie Supérieure és a Dartmouth College Geisel School of Medicine kutatói fülhallgatós mikrofonok segítségével keresik az Alzheimer-kór korai jeleit. Miriam Boutros, az intézmény mesterszakos hallgatója, 2024. november 19-én mutatta be kutatásuk eredményeit az Amerikai Akusztikai Társaság virtuális 187. ülésén.

- A betegség korai felismerése kulcsfontosságú a tünetek megelőzése, késleltetése vagy enyhítése érdekében. Ennek érdekében a legújabb intra-aurális technológiákat, vagyis a fülbe helyezhető hallókészülékeket használjuk, amelyek képesek rögzíteni az emberi test által kibocsátott jelek széles spektrumát – mondta Boutros.

Hogyan segíthet a szem és a fül az Alzheimer-kór jeleinek azonosításában?

Az Alzheimer-kórban szenvedők gyakran motoros kontrollvesztést és kognitív hanyatlást tapasztalnak. A betegség egyik legkorábbi jelét az önkéntelen szemmozgásokban, úgynevezett szakkádokban lehet észlelni. Ezek a gyors szemrángások az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél gyakran lassabbak, kevésbé pontosak vagy késleltetettek, mint az egészséges egyéneknél.

Ezek a szemmozgások rezgéseket okoznak a dobhártyában, amelyeket a kutatók érzékeny, fülbe helyezhető mikrofonokkal szeretnének megvizsgálni. Az a céljuk, hogy olyan algoritmusokat fejlesszenek ki, amelyek segíthetnek felismerni az Alzheimer-kórra utaló testi jeleket.

- Az Alzheimer-kóros betegek szakkádjai rövidebbek, változékonyabbak és kevésbé pontosak. A szemmozgások rezgéseket okoznak a dobhártyában, amit a hallókészülékekbe integrált mikrofonok érzékelhetnek. Ezért a hallókészülékek remek módszert jelentenek a szemmozgások változásainak nyomon követésére – magyarázta Boutros.

A kutatók a résztvevőkkel végzett kísérletek során összehasonlítotják majd a hallókészülékekkel és a hagyományos szemmozgáskövető készülékekkel gyűjtött adatokat. A cél az, hogy összefüggést találjanak a dobhártya rezgései és a szemmozgások sebessége valamint iránya között.

- Ez egy érdekes koncepció, de aggaszt a változók sokasága, amelyek befolyásolhatják az adatokat, és csökkenthetik a valós hasznosságot - mondta Alexander Solomon, a Santa Monica-i Pacific Neuroscience Institute sebész ideg- és szemészorvosa, aki hangsúlyozta, hogy sajnos több tényező is korlátozhatja az adatok megbízhatóságát és alkalmazhatóságát, mivel a szemmozgásra a rezgések változása alapján következtetnek, nem pedig közvetlenül nyomon követve őket.

Új lehetőségek a Parkinson-kór diagnosztikájában

A fülbe helyezhető mikrofonok nemcsak az Alzheimer-kór, hanem más neurológiai betegségek, például a Parkinson-kór jeleinek észlelésére is ígéretes lehetőséget kínálnak. Boutros elmondta, hogy a kutatócsoport tervei között szerepel a Parkinson-kór tüneteinek vizsgálata is, különös figyelmet fordítva a nyelési nehézségekre. Az eszköz előnyei közé tartozik, hogy képes lenne a nyelés és a légzés monitorozására is, amelyek a Parkinson-kóros betegeknél gyakran problémás területek. Ezeknek a funkcióknak a zavarai jól láthatóak a fülbe helyezett mikrofonok által rögzített jelekben.

7 tanács, mellyel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát
Ez a cikk is érdekelheti

7 tanács, mellyel csökkentheti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MedicalNewsToday
# Alzheimer-kór # hanghullámok # hallás # neurodegeneratív betegségek # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés