Ezeket látta már?

Az infúzióval egyenesen a vérkeringésbe pumpálhatják a mikroműanyagokat

Orvostudományi kutatások
2025. március 14. 13:54
infúzió mikroműanyag kutatás vérkeringés

Meglepő helyről is kerülhetnek be mikroműanyagok az emberi szervezetbe.

A mikroműanyagok széles körű jelenléte régóta aggodalmat kelt, különösen az emberi egészségre gyakorolt hatásaik miatt. Az Environment & Health folyóiratban megjelent friss kutatás kimutatta, hogy a mikroműanyagok nemcsak a környezetben találhatók meg, hanem például gyógyászati infúziós tasakokban is, ami lehetővé teszi, hogy közvetlenül a véráramba jussanak.

A mikroműanyagok mindenhol jelen vannak az életünkben, és hosszú ideje szennyezik bolygónkat. Megtalálhatók az óceánokban, tavakban, ivóvízben, élelmiszerekben, sőt, az emberi test különböző részeiben is. A tudósok csak most kezdik megérteni, milyen egészségügyi hatásaik lehetnek.

Infúziós tasakokban is megtalálható

Sajnos egy újabb aggasztó forrással bővült a mikroműanyagok listája: az intravénás infúziókban használt tasakok. Az 1970-es években már felmerült a kérdés, hogy az infúziós zacskók tartalmazhatnak-e szilárd részecskéket, de a téma alapos vizsgálata még nem történt meg. Egy friss tanulmány szerzői arra a következtetésre jutottak, hogy igen, nagy valószínűséggel tele vannak mikroműanyagokkal.

Ehhez két különböző intravénás sóoldatot vizsgáltak. Az infúziós tasakok tartalmát edényekbe öntötték, majd a folyadékot szűrték, hogy elkülönítsék az esetleges mikroszkopikus részecskéket. A kutatók megszámolták a részecskéket és elemezték azok összetételét.

A vizsgálat során polipropilén részecskéket találtak mindkét sóoldatban, ami nem meglepő, mivel az infúziós zacskók anyaga is polipropilén. Ez arra utal, hogy a mikroműanyagok a zacskók felületéről származnak, és a folyadékba kerülhetnek. A kutatók kiemelték, hogy az UV-fény és a hőhatás valószínűsíti a mikroműanyagok leválását, így körültekintő tárolási módszereket javasolnak ezeknek az tasakoknak.

A mikroműanyagok véráramba kerülésének kockázata jelentős lehet. A kutatók becslése szerint egyetlen infúziós tasak körülbelül 7500 mikroműanyag részecskét juttathat a vérbe. Mivel bizonyos kezelések több intravénás injekciót igényelnek, ez a szám gyorsan növekedhet.

Fontos megjegyezni, hogy a tudományos közösség még nem jutott konszenzusra arról, hogy a mikroműanyagok pontosan milyen hatással vannak az emberi egészségre, és milyen mértékben okozhatnak problémát. Ez idáig klinikai tanulmányok nem vizsgálták közvetlenül ezt a kérdést, bár tudjuk, hogy a környezetből származó mikroműanyagok felhalmozódása számos testszövetben kimutatható és nagy valószínűséggel megannyi kóros folyamatért felelőssé tehetők.

Közvetlen út a vérkeringésbe

A kutatók aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az intravénás injekciók közvetlen utat biztosíthatnak a mikroműanyagok véráramba kerüléséhez, lehetővé téve, hogy ezek a részecskék elérjék a test távoli területeit. Ha a mikroműanyagok valóban károsak, ez komoly problémát jelenthet. A kutatók szerint egy lehetséges megoldás a szűrési lépés bevezetése lenne, mielőtt a folyadék a szervezetbe jut.

- Összegzésképpen, eredményeink rávilágítanak a műanyagszennyezés egy olyan aspektusára, amely a legközvetlenebb módon érinti az embert, mivel mikroműanyag részecskék jutnak a véráramba. Ezt az utat már évekkel ezelőtt azonosították, mégis sokkal kevesebb figyelmet kapott, mint a műanyagszennyezés tengeri élővilágra gyakorolt hatásai – írták a kutatók.

Ezekkel az élelmiszerekkel esszük meg a legtöbb mikroműanyagot
Kapcsolódó cikk a témában

Ezekkel az élelmiszerekkel esszük meg a legtöbb mikroműanyagot

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# mikroműanyag # infúzió # véráramlás # vérkeringés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés