Ezeket látta már?

Pikkelysömör, cukorbetegség és elhízás - hogyan függenek össze?

Orvostudományi kutatások
2025. július 23. 08:04
pikkelysömör pszoriázis család világnap

A Debreceni Egyetem kutatóit elsősorban a szervezet anyagcsere-állapotának és a pikkelysömörre jellemző gyulladásos útvonalaknak az összefüggéseit vizsgálják.

A Debreceni Egyetem kutatója, Szántó Magdolna sikeresen szerepelt a Magyar Tudományos Akadémia Lendület Programjának pályázatán. Az egyetemi adjunktus 188 millió forintot nyert egy kutatócsoport létrehozására, melynek célja, hogy új megközelítést ajánljanak a pikkelysömör terápiájában.

- A Lendület Program díjazottjai között szerepelni megtisztelő és alighanem a legnagyobb elismerés egy fiatal kutatónak ma Magyarországon, viszont óriási felelősséget is jelent. Azt érzem, hogy ha azok a kiváló szakemberek, akik részt vettek a Lendület Program odaítélésében, bizalmat szavaztak nekem, akkor kötelességem ezt meghálálni azzal, hogy a projektet sikerrel végigviszem. Erre fogok törekedni a tőlem telhető legjobb módon, és csak bízni tudok benne, hogy sikerül majd. Az biztos, hogy izgalmas időszaknak nézünk elébe – mondta el a hirek.unideb.hu-nak Szántó Magdolna, a Debreceni Egyetem ÁOK Orvosi Vegytani Intézet adjunktusa.

Miért súlyosbítja a kifejlődő pikkelysömör tüneteit az elhízás?

A kutató 188 millió forintot nyert kutatócsoport létrehozására az Immunmetabolikus diszreguláció pikkelysömörben: Mechanizmusoktól a célzott terápiákig című pályázatával. A kutatókat elsősorban a szervezet anyagcsere-állapotának és a pikkelysömörre jellemző gyulladásos útvonalaknak az összefüggései érdeklik. Miért súlyosbítja a kifejlődő pikkelysömör tüneteit az elhízás? Mi lehet a magyarázata annak, hogy egy már kialakult pikkelysömör hajlamosítja a betegeket az anyagcsere-rendellenességek, többek között az elhízás és a cukorbetegség, valamint szív- és érrendszeri betegségek kialakulására? Ezek a legfontosabb kérdések, amelyekre a keresik a választ.

Ezek nagyon érdekes kérdések, hiszen a pikkelysömört alapvetően a bőr betegségének, tágabb értelemben egyfajta autoimmun betegségnek tekintjük. Ezek az összefüggések az anyagcsere-betegségekkel viszont számomra azt mutatják, hogy a betegek immunállapotát alapvetően meghatározza az, hogy aktuálisan milyen anyagcsere-útvonalak aktívak vagy aktívabbak az egyes sejtekben, akár immunsejtekről, akár a bőr sejtjeiről beszélünk. Az individuális sejteknek az anyagcseréjét pedig globálisan az egész szervezet anyagcsere-állapota fogja meghatározni, amibe beletartozik az étrend, tehát a bevitt táplálék összetétele és ezzel összefüggésben a bélflóra összetétele is. Ugyanakkor feltételezhetjük, hogy ez bizonyos szinten fordítva is működhet, vagyis a valamilyen, például genetikai eredetű ok miatt kialakult rendellenesség az immunsejtek működésében együtt jár az immunsejtek anyagcseréjének átprogramozásával, aminek következtében a sejtek olyan anyagcsere termékeket, faktorokat termelnek, amelyek elindíthatnak egy olyan kaszkádot, amelynek eredménye az egész szervezetre kihat, és a szervezet elkezd másképp működni, mint ahogy normál esetben kellene.

– ismertette Szántó Magdolna.

Összefoglalva, a pikkelysömört elsősorban nem az immunrendszer oldaláról közelítik meg, hanem azt mondják, hogy azt, amit immun fenotípusként látunk a betegségben, megelőzik anyagcsere változások, ami meghatározza az immunsejtek végrehajtó funkcióját.

Új megközelítés a pikkelysömör terápiában

- A célunk, hogy új megközelítést ajánljunk a pikkelysömör terápiájában. Ugyanis hagyományosan a betegség terápiája immunszuppresszív szerekkel történik, tehát az immunrendszer kóros túlműködésének elnyomásával, aminek sok mellékhatása lehet, hiszen a normál immunfunkciók is érintve lesznek a kezelés során. Mi olyan terápiás célpontokat szeretnénk azonosítani, amelyek a kóros immunfunkciók kialakulásának hátterében álló anyagcsere-útvonalakat célozzák, így elképzelésünk szerint elkerülhető az immunszuppresszió, és pusztán metabolikus átprogramozással kezelhetőek lehetnének az immun diszfunkciók – hangsúlyozta a Debreceni Egyetem kutatója.

Szántó Magdolna tizenhat éve kezdte kutatói pályáját, a bőrgyógyászati témájú kutatásokkal körülbelül kilenc éve kezdett foglalkozni. Egy enzimcsalád, a PARP-ok tanulmányozása lefedte a teljes eddigi pályáját. Az enzimcsalád a gyógyászatban nem ismeretlen, hiszen ezek daganatterápiai célpontok, ugyanakkor a szervezet anyagcsere-állapotának is nagyon fontos szabályozói. Azt már biztosan tudják, hogy a PARP-ok szerepet játszanak a bőr sejtjeiben kialakuló gyulladásban. A Lendület pályázat segítségével ezeket a folyamatokat vizsgálják részletesebben.

A témaválasztásban annak volt döntő szerepe, hogy mi nem egészen csak „horgászunk” az immunmetabolikus terápiás célpontokra a pikkelysömörben, hanem valójában egész konkrét jelöltjeink vannak erre a szerepre. A PARP-ok enzimcsalád előzetes adataink alapján nagyon úgy tűnik, hogy meghatározó szereppel bír az immun és az anyagcsere folyamatok szabályozásának metszéspontjában. Tehát első körben a feladatunk ennek bebizonyítása, de természetesen, mivel egy komplex hálózatot fogunk feltérképezni ebben a bizonyos metszéspontban, azt reméljük, hogy több potenciális célpontot fogunk tudni azonosítani.

– tette hozzá Szántó Magdolna.

A kutató kiemelte, hogy a projekt sikerének alapja a megfelelő kutatócsoport összeállítása. Ezen felül rendkívül fontos a bőrgyógyászat, az immunológia és metabolizmus területén jártas szakemberek bevonása a projektbe. A felkészült, tapasztalt szakemberek alkalmazására is lehetőséget ad a pályázaton elnyert 188 millió forint. A Lendület-támogatásról szóló okleveleket várhatóan 2025 őszén adják át ünnepélyesen a nyertes kutatóknak.

A pikkelysömör kezelése - ezek a módszerek segíthetnek
Kapcsolódó cikk

A pikkelysömör kezelése - ezek a módszerek segíthetnek

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# pikkelysömör # száraz bőr # hámlás # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés