Ezeket látta már?

Infarktus után: ödéma, szívelégtelenség

2010.12.23. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt Doktor úr !

Több, mint 20 éve szívinfarktuson estem át.

Pár éve dagadt a lábam és a vérnyomásom is emelkedni kezdett.ezért többek között vízhajtót is szedek.

Jelenleg az alábbi mennyiségben.

Talliton 25 mg 1,5 - 1,5

Digoxin 0,25 mg - 1 -

Furon - 2 - minden más nap

Hypothiazid 25 mg - 1 - minden másnap

Káldyum - 1 -

Theospirex 300 mg 1 - 1

Panangin 158/140 mg 2 - 2

Portiron HTC 100/25 1 - 1

Kérdésem, lehet e emelni a vízhajtók számát mert a lábam

továbbra is dagad, és a vérnyomásom is magas.

Reggel 190//85 napközben 150/75

Köszönöm a választ!

Válasz:

A levelében felsorolt gyógyszerek már önmagukban is igen szép mennyiséget képviselnek, és nyilvánvalóan több betegség kezelésére kapja mindezeket. Ahogy látom, elsősorban a szívet, keringést érintő betegségekről van szó, kivétel ez alól talán a Theospirex, ami elsősorban az asztma kezelésében alkalmazott készítmény.

Tehát ha végignézzük a "szívre ható szereket", van közöttük több vérnyomáscsökkentő, több vizelethajtó, káliumpótlás, a szív erejének növelésére adott szer stb.

A vizelethajtók közül a Furon (furosemid) igen erélyes szer egyébként.

Egy ilyen komplex gyógyszerelés - és persze a vérnyomás rendszeres ellenőrzése mellett a kezelőorvos tudja csak megmondani, hogy tovább emelhető-e a vizelethajtó. Ezek a szerek már adnak egymással is kölcsönhatásokat, ha most, a jelenlegi adagolásban egyensúly van, akkor minden változtatás ezt az egyensúlyt valószínűleg megbontja valamelyik irányban.

A továbbra is fennálló magas vérnyomás és a lábdagadás (ödéma) valószínűleg azért maradt meg, mert (a korábbi infarktus nyomán) a szívizom gyengült, és szívelégtelenség következhetett be, amelynek egyik jellemző tünete éppen az ödéma, tehát a vér pang a "periférián" azaz a végtagokban, főként a lábakban.

Érdemes a kezelőorvossal erről beszélnie, az erélyes vízhajtás ugyanis a szívet is megterheli.

Jobbulást kívánunk, valamint Boldog Karácsonyt és szép Újévet!

üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz