Ezeket látta már?

5 felfedezés, amely örökre megváltoztatta az orvostudományt

Diagnosztika
2022. október 18. 17:04
penicilin, felfedezés, himlő, vakcina

Íme öt olyan tudományos felfedezés és találmány, amely örökre megváltoztatta az orvostudomány világát.

Himlő elleni oltás

Tudta, hogy a himlő valószínűleg több embert ölt meg a világtörténelem során, mint az összes többi fertőző betegség együttvéve? Szerencsére ez volt az első olyan emberi fertőzés, amelyet sikeresen felszámoltak - az utolsó himlős eset 1978-ban volt .Hogyan sikerült megfékezni a betegség terjedését?

A himlő elleni vakcina (és a világ első oltóanyagának) története 1796 májusára nyúlik vissza. Edward Jenner, miután azt hallotta, hogy a tehénhimlőn átesett fejőlányok védettek a himlőtől, talált egy fiatal fejőlányt, Sarah Nelmst, akinek friss himlős elváltozások voltak a kezén és a karján. 1796. május 4-én Sarah sérüléseiből vett biológiai anyagmintát felhasználva beoltott egy 8 éves fiút, James Phipps-t, egyfajta orvosi kísérletet végezve.

James Phipps korábban tehénhimlőt kapott, és néhány napig nagyon rosszul érezte magát, de teljesen felépült. Phipps az oltás után nem betegedett meg, immunis lett, és ő lett az első ember, akit beoltottak himlő ellen.

A pacemaker - az egyik legfontosabb orvosi találmány

Tudta, hogy évente több mint 1 000 000 pacemakert ültetnek be világszerte? Az első beültethető pacemakert 1958-ban Ake Senning sebész és Rune Elmqvist orvosi feltaláló ültette be.

A legkorábbi belső pacemakerek nagyon nagyok voltak, és a hasüregbe kellett beültetni őket, míg az elektromos vezetékeket kívülről vezették be a szívbe. Ma a pacemakerek akár négyszer kisebbek. Érdekes módon az első pacemakert beültetett beteg 2001-ben, 86 évesen halt meg, túlélve feltalálóját, sebészét.

Röntgen és röntgensugarak - hogyan változtatta meg a világot egy véletlen felfedezés

1895-ben Wilhelm Roentgen, egy bajorországi fizikaprofesszor katódsugárcsöves kísérleten dolgozott, hogy kiderítse, a katódsugarak át tudnak-e haladni egy vákuumcsövön. Nagyfeszültséget kapcsolt a csőre, és észrevette, hogy a csőben lévő pozitív és negatív elektródák hatására a cső fényt bocsát ki. Ezután a csövet fekete papírral fedte le, hogy lássa, átsugárzik-e rajta a fény, és egy közeli, bárium-platinocianid nevű vegyszerrel kezelt képernyő világítani kezdett.

Arra a következtetésre jutott, hogy valamilyen sugárzásnak kell működnie a cső belsejéből. Hamarosan rájött, hogy a sugarak nagyon rövid hullámhosszúak, ami lehetővé tette számukra, hogy áthatoljanak az emberi testen, és a képernyőn árnyékot hagyjanak az alatta lévő csontokról. Ő ezt X-sugárzásnak nevezte el, ahol az X az "ismeretlen" rövidítése. Az első röntgenfelvételt úgy készítette el, hogy lefényképezte felesége karcsontjait. Amikor ránézett a képre, a felesége sírni kezdett és kiabált: "Láttam a halálomat!"

A Bactobilis formula K12 törzse - az új-zélandi John Tagg professzor felfedezése

Az orvostörténelem is a szemünk előtt zajlik, köszönhetően John Tagg professzor úttörő felfedezésének, a Streptococcus salivarius K12 törzsnek. A professzor gyerekkorában sokat betegeskedett, ami arra sarkallta tudományos pályafutásának kezdetétől fogva hosszú éveken át nyálmintákat elemzett, hogy a gyermekek szájüregi és orrgarati bakteriális biofilmjének különbségeit keresse.

Kutatásait többek között az új-zélandi Kaikorai iskolába járó gyerekekkel végezte, ahol észrevette, hogy a csoportban van egy fiú, akinek kivételes az immunitása. A professzor izolálta a Streptococcus salivarius egy bizonyos törzsét a fiú szájából, és elnevezte K12-nek. K - a Kaikorai iskola nevéből, ahol a gyerekek tanultak. 12 - a fiúnak adott szám a tanulmányban.

Penicilin

A penicillin felfedezése kétségtelenül az egyik legfontosabb felfedezés volt az orvostudomány egész történetében... és mint sok más esetben, a felfedezés teljesen véletlenül történt. Alexander Fleming skót bakteriológus 1928-ban véletlenül fedezte fel az antibiotikumot, amikor egy kéthetes nyaralásból visszatérve felfedezte, hogy egy Pennicilium notatum nevű zöld penészgomba szennyezte be a laboratóriumában lévő tárgylemezeket, és elpusztította az általa tenyésztett baktériumok egy részét. Ezért izolálta a penészt, és kimutatta, hogy olyan anyagot bocsát ki, amely gátolja a baktériumok növekedését. Azóta az antibiotikumok számtalan embert mentettek meg a halálos bakteriális fertőzésektől.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ICE
# penicilin # baktérium # himlő # pacemaker

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés