Ezeket látta már?

Miért hullik a hajam? Rejtett gyulladás és hormonzavar is okozhatja

Diagnosztika
2024. augusztus 07. 05:04
foltos hajhullás ellen hajvesztés ok

Átlagosan napi 60-100 hajszál elvesztését tekinthetjük normálisnak, ha ennél nagyobb mértékű a hajhullás, esetleg nem nő vissza a haj, kopasz foltok jelennek meg, érdemes kivizsgáltatni magunkat.

Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus az okokról, és a gyakori problémát jelentő bőratka kezeléséről beszélt.

Nem szabad beletörődni a hajhullás kellemetlenségeibe

A hajhullás komoly esztétikai kihívást jelent, ami erősen csökkentheti az érintettek önbizalmát. Másrészt pedig bizonyos esetekben éppen ez a tünet hívhatja fel a figyelmet valamire, ami nem optimálisan működik a szervezetünkben – tehát semmiféleképpen sem szabad legyinteni rá. A trichológus, vagyis hajgyógyász az a szakember, aki az okok kiderítésében és magában a kezelésben is segíthet, illetve ha betegségre gyanakszik, el tud irányítani a megfelelő szakorvoshoz.

Olvasson tovább! Inzulinrezisztencia is okozhat hajhullást!

A 8+1 leggyakoribb ok a hajhullás hátterében

  1. 1 Hormonális változások, például a szülést vagy a menopauza időszakát követően. Ilyenkor gyakori jelenség a hajszálak elvékonyodása, ezért a korábbi dús haj tömege jelentősen csökkenhet.
  2. 2 Bizonyos betegségek, például pajzsmirigy problémák, nőgyógyászati panaszok, hormonális betegségek.
  3. 3 A hajvesztés gyógyszer mellékhatásként is jelentkezhet
  4. 4 Meghúzódhatnak a hátterében a szervezetben zajló gyulladásos folyamatok, akár fog-, vagy ínygyulladás. Ilyenkor hasznos lehet a góckutatás.
  5. 5 Helytelen hajápolási szokások, túl gyakori, gyengébb minőségű termékkel történő hajfestés, hajvasalás, a haj túl szoros és gyakori összefogása.
  6. 6 Vitamin- és ásványianyag-hiány – akár egy intenzív fogyókúra miatt.
  7. 7 A fejbőrt érintő gombás fertőzés is nagyfokú hajvesztéssel járhat.
  8. 8 Kezeletlen stressz.

+1. Demodex atkák jelenléte.

Ezen múlik a bőratka elleni harc sikere

A fokozott hajhullás megfékezésének első lépése a haj és a fejbőr vizsgálata, a páciens kikérdezése, a probléma körüljárása. Ha minden más kizárható, és a vizsgálat során is arra jutunk, hogy a bőratka jelenlétének tudható be a hajhullás, ennek megfelelően kell megkezdeni a kúrát.

Amikor a hajhulláson túl a korábban egészséges haj elveszti a fényét, töredezetté válik, viszketni kezd, korpás, érzékeny lesz, esetleg gyulladásos foltokat is felfedezünk, rendszerint a bőratka az oka

– hangsúlyozza Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus, trichológus.

A bőratka jelenléte többféle problémával összefüggésbe hozható

A Demodex atkák egy csoportja, a Demodex brevis az arcbőrön, a faggyúmirigyekben telepszik meg, az ott található hámsejtekből, faggyúváladékból és a felszaporodott, nem kívánatos anyagcsere termékekből táplálkozik. Nem ritka, hogy pattanásosságot, sőt rosaceát okoz.

A bőratkák másik csoportja a Demodex folliculorum, amely a szőrtüszőkben él, elszaporodva fokozott hajhullást, a fejbőr viszketését, hámlását, érzékenységét, gyulladását, a fejbőr pici pattanásait és a hajszerkezet romlását okozhatja. A jó hír, hogy meg lehet szabadulni a bőratkától és a bőratka okozta kellemetlen tünetektől is, de ennek feltétele a gondos, kúraszerű kezelés otthon és a kozmetikai szalonban is.

Mi az a foltos hajhullás?

Az alopecia areata jellegzetes tünete a hajas fejbőrön, vagy a szőrzeten, különféle nagyságú, kör alakú foltokban jelentkező kopaszság. Hogyan lassíthatjuk le a hajvesztést, és serkenthetjük hajszálainkat növekedésre ismét?

A terápia célja egyfelől a gyulladásos folyamatok mérséklése, a kezelés ezért rendszerint kortikoszteroidokkal, vagy egyéb immunszuppressziós szerekkel történik.

Dr. Kádár János fontosnak tartja megjegyezni, hogy a betegség megléte nem okozza a hajtüszők pusztulását, ezért ha eredményes a kezelés, a gyulladás csökkenését követheti a hajtüszők működését stimuláló terápia.

"A betegek egy részénél, akiknél csak néhány folt jelent meg, néha spontán gyógyulás következik be és a tünetek nyom nélkül eltűnnek.

Nem érdemes azonban túl sokat várni a megfelelő kezelésre, ha foltos hajhullást tapasztalunk, forduljunk mielőbb orvoshoz, a legjobb eredményeket idejében megkezdett kezeléssel érhetjük el."

Mi a legjobb hajhullás ellen?

Először is: tudjuk meg az okát! Amint észleljük, hogy a normálisnál több hajszálunk hullik ki egy-egy fésülködésnél vagy hajmosásnál, forduljunk orvoshoz, vagy hajgyógyász szakemberhez! Egy laborvizsgálattal könnyen és gyorsan fény deríthető arra, hogy van-e valamilyen betegség a háttérben (pl. egy gyulladás, pajzsmirigy betegség, stb.), esetleg a megváltozott hormonszint, vitaminhiány, vagy valamilyen gyógyszer váltja ki. Ha ezt kiderítjük, azonnal célzott kezelést kaphatunk, amely legtöbbször meg is oldja a problémát.

Ha a vérvétel nem mutat semmilyen komolyabb rendellenességet, akkor gyanakodhatunk a helytelen táplálkozásra, a túlzott stresszre, nem megfelelő kozmetikumok használatára, esetleg a fejbőr gombás betegségére is. Ezekben az esetekben mi magunk is sokat tehetünk hajhullás folyamatának visszafordítása érdekében.

MIt tehetek magamért, amíg kiderül a pontos ok?

A legolcsóbb és talán legegyszerűbb módszer a hajhullás megállítására, illetve a hajdúsításra a rendszeres fejmasszázs. Száraz és nedves hajon, illetve fejbőrön is elvégezhető. Ujjbegyeinkkel gyengéden, de határozottan masszírozzuk át a fejbőrt körkörös mozdulatokkal, hogy felélénküljön a vérkeringés.

Hajhullás elleni gyógynövény keverék:

Hozzávalók:

  • 5 teáskanál nyírfalevél
  • 5 teáskanál csalánlevél
  • 5 teáskanál porított bojtorjángyökér
  • 2 teáskanál levendulavirág
  • 5 teáskanál fűzfakéreg
  • 5 teáskanál kamillavirág

A szárított gyógynövényeket keverje össze, egy liter vízzel forrázza le, majd hagyja állni legalább 20 percig. A főzettel masszírozza át a fejbőrt hajmosás után - célszerű nem leöblíteni. Ha teheti, a hajkezelés után hagyja természetes módon, a levegőn megszáradni a haját. Egy héten legalább kétszer ismételje meg.

Összegzés

  • Az átlagos napi 60-100 hajszál elvesztése normális
  • Az okok kiderítésében és a kezelésben segíthet a trichológus.
  • A fokozott hajhullás hátterében állhat inzulinrezisztencia, demodex atkák jelenléte vagy alopecia areata.
  • Gyulladásos folyamatok mérséklése lehetséges corticosteroidok vagy immunszupresszív szerek segítségével.
  • Fontos a laborvizsgálat a mögöttes betegségek kiszűrésére, valamint a helyes táplálkozás és stresszszint csökkentése.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Évszakváltó hajhullás: ezért hullik ősszel jobban a haja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dermatica
# hajhullás # hajvesztés # bőratka # foltos hajhullás # Sanitas-szolgáltatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés