Vastagbélrák: ilyen esetben már 40 évesen el kell menni szűrésre
Legtöbbször 50 éven felülieknek javasolják a rendszeres vastagbélrák szűrést, ám van, hogy már 40 éves kortól érdemes elmenni rá.
Férfiak körében a tüdőrák, a nőknél az emlőrák után a vastag- és végbélrák (kolorektális rák) a második leggyakoribb daganatos megbetegedés.
A halálesetek legtöbbje megelőzhető lenne, mert a végbél- és vastagbélrák korai, illetve megelőző állapotának felismerésére rendelkezésre állnak az eszközök. A daganatos megbetegedések közül a legjobban és a legeredményesebben szűrhető betegségről van szó.
Vastagbélrák tünetei
A vastagbélrák többsége az úgynevezett bélpolipok talaján képződik, és legalább 10 évet vesz igénybe, amíg belőlük a rák kialakul, illetve amíg a bélfalat is beszűrő rákká válik. A korai, lokalizált stádiumban felismert kolorektális rákos betegek 5 éves túlélése 88%-os.
A vastag- és végbéldaganat korai állapotában lappangva, teljesen tünetmentesen növekszik. A daganat jelenlétére utalhat az, ha valakinek megváltoznak a székletürítési szokásai, élénk színű vagy sötétbarna véres székletet észlel, hasi panaszok, görcsök jelentkeznek, puffadás, étvágytalanság alakul ki.
Intő jel lehet a hirtelen fogyás, az alsó végtagi visszér vagy visszér-trombózis. Mivel a betegek egy része sokáig nem tulajdonít jelentőséget a panaszoknak, vagy mást sejt azok hátterében, viszonylag gyakori, hogy csak későn fordul orvoshoz, amikor már vészes fogyás, az általános állapot leromlása következik be. Ilyenkor a tumor rendszerint már annyira kiterjedt, hogy más szerveket is behálózott vagy áttéteket képezett.
Vastagbélrák: ennyi idős kortól javasolt a szűrés
Az idejében történt polipeltávolítások a kórkép kialakulásának kockázatát csökkentik, ezért az egyén szempontjából 50 éves kortól javasolt a szűrés. Amennyiben a családban már előfordult a vastagbél- és/vagy végbéldaganat (terhelt család, fokozott rizikó), akkor a szűrés megkezdésének időpontját egyénileg kell meghatározni.
Fontos! Ha a családi előzményben 50 évesnél fiatalabb korban fordult elő kolorektális rák első fokú rokonnál, akkor a szűrést a rák kialakulásának életéve előtti tizedik életévben kell elkezdeni! Ha tehát valakinek a családjában az első fokú rokonnál például 35 éves korában alakult ki a betegség, akkor már 25 éves korban meg kell kezdeni a szűrést!
Vastagbélrák szűrése
A szűrés az alábbi módon történik: egyrészt szükséges hozzá székletvér-teszt, amelyre Magyarországon a népegészségügyi szűrőprogram részeként kétévente jogosult minden 50 és 70 év közötti, egészségbiztosítással rendelkező személy. Ha a teszt pozitív, vagyis a leadott mintában vér található, úgy a szűrőprogram második lépéseként kolonoszkópia indokolt, melynek segítségével feltárják a vérzés forrását.
Összegezve
- A vastagbélrák szűrést általában 50 éves kor felett javasolják, de van, hogy már előbb is.
- A daganatos megbetegedések közül a legjobban és a legeredményesebben szűrhető betegségről van szó.
- A korai, lokalizált stádiumban felismert kolorektális rákos betegek 5 éves túlélése 88%-os
- A szűrés alapja Magyarországon a kétévente végzett székletvér-teszt.
- Ha a teszt pozitív, akkor kolonoszkópia indokolt a vérzés forrásának feltárására.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Vastagbélrák: hogyan zajlik a szűrés, mikor van rá szükség?