Ezeket látta már?

Méhnyakrákszűrés: ez történik a citológia után

Laborvizsgálatok
2022. május 21. 08:04
citológia, méhnyakrák, hpv, teszt, vizsgálat, szűrés

A méhnyak daganatos megbetegedésének szűrését célzó legfontosabb vizsgálat a nőgyógyászati kenetvétel, a citológia. Mi történik a levett mintával? Hogyan elemzik azt a laboratóriumban?

A méhnyak citológiai vizsgálatának célja, hogy felfedezze a méhnyakon kialakuló szövettani elváltozásokat. A méhnyakrák viszonylag lassan alakul ki, a rákmegelőző (prekancerózus) állapot akár több évig is elhúzódhat. A rákmegelőző szakaszban, vagy ha a rosszindulatú daganat még korai stádiumban van, a betegség még jól kezelhető.

Mi is az a Pap-teszt?

A Pap-tesztet, Pap-vizsgálatot az 1920-as években fejlesztette ki Dr. Georgios Papanikolaou görög származású nőgyógyász (róla is nevezték el a módszert). Az 1940-es évektől az egyik legelterjedtebb szűrővizsgálattá vált, és bár megvannak a hibái, korlátai, a szakemberek szerint az egyik legfontosabb mérföldkő volt a nőgyógyászati daganatok korai felismerésében, szűrésében, ezen keresztül pedig a méhnyakrákos esetek előfordulásának és a betegséggel összefüggő halálozás csökkentésében.

Bár az elnevezések változhatnak, a Pap-teszt és a nőgyógyászati citológiai vizsgálat, nőgyógyászati kenetvétel tulajdonképpen ugyanazt jelenti. A méhnyak hüvelybe domborodó felszínéről, illetve a nyakcsatornáról egy megfelelő eszközzel némi mintát vesznek, majd a sejteket laboratóriumban, mikroszkóp alatt elemezik.

Hogyan történik a kenetvétel?

A nőgyógyászati kenetvétel néhány perces, fájdalommentes vizsgálat. Általában más szűrővizsgálatokkal is összeköthető. Fontos, hogy megfelelő időpontot válasszunk a vizsgálatra, és néhány napig tartó „előkészületekre” is szükség lehet. A vizsgálat a menstruációs ciklus bármely szakaszában elvégezhető, kivéve a konkrét vérzéses napokat! Lényeges azonban tájékoztatni a nőgyógyászt, hogy éppen hol tartunk a ciklusban, mert a méhnyak hámsejtjei is változnak ettől, illetve a hormonoktól függően. Éppen ezért azt is mondjuk el, ha terhesek vagyunk, esetleg hormontartalmú gyógyszert szedünk. A kenetvételt megelőzően legalább 24, de inkább 48 óráig tartózkodni kell a szexuális együttléttől, a hüvelyöblítéstől, a tamponhasználattól, a hüvelyen belüli fogamzásgátló eszközök vagy gyógyszerek alkalmazásától. A hüvelyt és a méhnyakat érintő betegségeket, például gyulladásokat, fertőzéseket a kenetvétel előtt kezelni kell! A hüvelyi folyás nem akadályozza a vizsgálatot, hiszen ez a szervezet normál működésének része.

A kenetvétel során egy megfelelő eszközzel feltárják a hüvelyt, jól láthatóvá és vizsgálhatóvá teszik a méhnyakat. A vizsgálatot úgy kell elvégezni, hogy a méhnyakhoz lehetőleg ne érjenek hozzá, hiszen még a legminimálisabb sérülés is azzal járhat, hogy a rendellenes hámsejtek „lekerülnek” a méhnyakról. A méhnyakat borító esetleges váladékot óvatosan felitatják (sohasem dörzsölik!), szintén a méhnyak érintése nélkül. A kenetvételhez többféle eszközt használhatnak, ezek a leggyakrabban apró kefére vagy spatulára emlékeztetnek. Az eszközt ideális esetben a páciens egyedi jellegzetességeit figyelembe véve választják meg.

A kenet ezután vagy mikroszkópos vizsgálatnál használatos üveg tárgylemezre, vagy pedig speciális folyadékba kerül. A mintát előkészítik, megfestik, így a sejteket jobban lehet látni, majd pedig következik a konkrét citológiai vizsgálat.

Mit árul el a nőgyógyászati kenet?

A laboratóriumban, a mikroszkóp alatt meg lehet vizsgálni a méhnyakból vett hámsejtek alakját, szerkezetét. Ezeken a hámsejteken jól észrevehető, hogy a hámszövet egészséges, normális-e vagy valamilyen kóros mintázatot mutat, esetleg már kimutathatóak-e daganatos sejtek.

A normális, illetve rendellenes sejtek mellett a kenetből kórokozókat is ki lehet mutatni. Ezek közül kiemelten fontos a HPV, vagyis a humán papilloma vírus, melynek magas kockázatú csoportba tartozó altípusai bizonyítottan hozzájárulnak a méhnyakrák kialakulásához. Ha a kenetben tehát magas kockázatú HPV-t fedeznek fel, az figyelmeztetés lehet a páciens és a nőgyógyász számára is, például segíthet pontosabban meghatározni, hogy mikor van szükség a következő vizsgálatra.

A nőgyógyászati kenet értékelésénél természetesen feltüntetik, hogy a minta értékelhető vagy értékelhetetlen volt-e, a sejtek megfelelnek-e a páciens életkorának, hormonális állapotának, illetve, hogy találhatóak-e benne kóros elváltozások vagy sem (pozitív-e a lelet vagy negatív). Azt is vizsgálják, találhatóak-e a mintában fertőző betegségre utaló jelek.

Összegzés

  • A nőgyógyászati citológiai vizsgálat célja a méhnyakon kialakuló szövettani elváltozások felfedezése.
  • A vizsgálat során a hüvelyből és a nyakcsatornából minta kerül laboratóriumi elemzésre mikroszkóp alatt.
  • A megfelelő időpont kiválasztása, a speciális előkészületek betartása fontosak a vizsgálat előtt.
  • A vizsgálat fájdalommentes, a menstruációs ciklus bármely szakaszában elvégezhető, kivéve a konkrét vérzéses napokat.
  • A citológiai vizsgálat során megfigyelik a hámsejtek alakját, szerkezetét, valamint kimutatják a daganatos sejteket és kórokozókat, például a humán papilloma vírust (HPV).

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ilyenek a méhnyakrák egyértelmű tünetei: 4 jel, amivel orvoshoz kell menni



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# méhnyakrák # citológia # HPV-teszt # nőiegészségéve # daganat # kenetvétel # Élet Erő Expo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés