Ezeket látta már?

1848-49: a kolera és a fertőzések többeket öltek meg mint a puskagolyó

Orvosi lexikon
2024. március 15. 08:04
1848 kolera nemi baj szabadságharc

Mi várt azokra a katonákra, akik megsebesültek? Tényleg a puskalövés, kardvágás okozta sebektől kellett a legjobban félniük, vagy inkább a kolerától és nemibajtól?

Annak ellenére, hogy a 19. század második felében Magyarországon nem volt sem elegendő orvos, sem pedig elég kórház (pontosabban, rendkívül nagy volt a különbség a nagyvárosok és a vidék ellátottsága között), a forradalom és szabadságharc idején a katonai ellátást igen hatékonyan, a legkorszerűbb elveket is figyelembe véve szervezték meg.

Bár a katonai és a polgári orvoslást különválasztották, elengedhetetlen volt az együttműködésük, és az állandó vagy ideiglenes kórházakban is gyakran civil orvosok dolgoztak.

Ellátás a harctéren

Az orvosok munkáját egészségügyi képzettség nélküli ápolók (sokszor maguk is lábadozó honvédek) segítették, de egyedülálló módon 1849-től nőket is bevonták a munkába. De mi történhetett egy sebesült katonával addig, míg el nem jutott a kórházba?

A harctéri sebesülések ellátásának története egyidős magának a háborúknak a történetével, és a harctéri tapasztalatok nagy hatással voltak a civil gyógyászatra, például a traumatológiára is. Az orvosoknak egyrészt lépést kellett tartaniuk a haditechnika fejlődésével (hiszen máshogy kell ellátni egy lőtt és egy vágott sebet), de arra is megoldást kellett találniuk, hogy minél gyorsabban eljussanak a sebesültekhez.

A 19. században már a csataterekhez közel álltak fel az első harctéri "kórházak", ez pedig jelentős mértékben lerövidítette azt az időt, míg a sebesült ellátáshoz jutott. Ezeket a mozgó kórházakat szekereken vitték a hadtest után, de a működésében nagy szerepe volt a helyi, polgári orvosoknak.

Betegszállítás: szekéren vagy gyalog

A hosszabb gyógyulást igénylők innen kerültek a nagyobb városokban működő, állandó vagy ideiglenes kórházakba. Csatáról csatára változott, hogy hány sebesültről kellett gondoskodni: volt, ahol alig 20-40 katona sebesült meg, de olyan is, hogy 1000 honvédet kellett ellátni. Néhány ütközetről maradt fenn részletesebb jelentés, ezekből kiderül, hogy a lábat, illetve a karokat érő sebesülések aránya volt a legnagyobb.

A zászlóalj-közápolóhelyen (vagyis a csata helyszínéhez közeli ideiglenes kórházban) csak a legsürgősebb beavatkozásokat végezték el, gyógyszerelésre ritkán volt idő. A tábori kórházakban azonban már altatásos műtéteket is végeztek, kloroform és éter segítségével.

Az ápolóhelyeken általában csak a vérzést csillapították, ideiglenes kötést helyeztek fel, sínbe tették a törött csontot (amennyiben lehetett), tiszta vágott sebeknél pedig összevarrták a sebet. A könnyebb sebesültek gyalog mentek tovább a kórházba, a súlyosabb sérülteket szekéren vitték, a "fő kötöző helyre" vagy közvetlenül a kórházba.

Adományból jött a kötszer

A harctéren szolgálatot teljesítő orvosoknak gondosan mérlegelni kellett, mely sérüléseket hogyan láttak el, melyiknél volt szükséges az azonnali beavatkozás, illetve mely esetekben volt célszerűbb a kórházban ellátni a sebesültet. Mint Lumniczer Sándor 1849-ben kiadott honvédseborvosi könyvében írja: "...golyó kivétele rögtön sebzés után könnyebb és célszerű, de ha az nagy üterek közelébe hatott, hol annak eltávolítása vérzés veszélyességével járna, kártékony törekvés volna."

Gyógyszerekből, kötszerekből általában nem volt hiány. A sebkötözéshez használt tépést, pólyákat nagy mennyiségben adományozták a hadseregnek: a nőegyletek, olvasókörök, egyházak, iskolák nemcsak készítették, de össze is gyűjtötték ezeket, majd központi raktárakból kerültek a tábori kórházakba. A műszerellátás azonban akadozott, sok polgári orvos a saját eszközeivel gyógyított, és a gyártott műszerek is szinte azonnal elfogytak.

Az első komáromi csata - szúrt és lőtt sebesültek

Az első komáromi csata - szúrt és lőtt sebesültek

Forrás: EgészségKalauz


A korszerű egészségügyi ellátásra utal, hogy külön gyárakban gyártatták a művégtagokat, kötszereket, műszereket, illetve a sebesültek szállításához nélkülözhetetlen speciális szekereket. A kórházakban a katonák naponta háromszor kaptak enni, az ágyneműt, a sebesültek fehérneműjét rendszeresen mosatták, fontosnak tartották a kórtermek rendszeres szellőztetését és takarítását is.

Nem a sérülés vitte el a legtöbb beteget – hanem mi?

Meglepő módon, a sebesültek aránya viszonylag alacsony volt a más problémákkal kórházba kerülőkhöz képest. A fennmaradt betegforgalmi jelentésekben az olvasható, hogy sokan fagyási sérülések, fekélyek, rühesség, tüdőgyulladás, váltóláz (malária), gyomorpanaszok vagy éppen hasmenés miatt szorultak orvosi ellátásra.

A katonák között igen magas volt a nemi betegek aránya (egyes becslések szerint kétharmaduk volt fertőzött). A bujasenyv – mely a szexuális úton terjedő betegségek összefoglaló neve volt – ellen folyamatosan küzdelmet folytattak, például rendszeresen ellenőrizték a kéjhölgyek, markotányosnők egészségét, és akár kényszergyógykezelést is elrendelhettek.

A hadtörténészek szerint egy katonának nagyobb kockázatot jelentettek a fertőzések, mint maguk a sebesülések. A 19. század elején még nem tudták, hogy a betegségeket nem a rossz levegő vagy a kicsapongó életmód okozza, hanem kórokozók; a kötszerek, műszerek fertőtlenítésével, sterilizálásával sem foglalkoztak, a megfelelő higiéniás körülmények is hiányoztak. Nem voltak még megfelelő gyógyszerek, antibiotikumok sem.

Herpesztől a szifiliszig: a szex útján terjedő betegségek tünetei - kattintson tovább!

1848-49-ben ráadásul még kolerajárvány is pusztított az országban: a betegek fele meghalt, a becslések szerint közel 130 000 ember vesztette életét. A hadseregben azonban sikerült megakadályozni, hogy a kolera extrém mértékű pusztítást vigyen végbe (a járványt behurcoló orosz hadsereg katonái közül azonban jóval többen haltak meg a kolera miatt, mint a csatákban). A harcok során megsebesültek közül pedig sokan a sebek elfertőződése miatt veszítették az életüket.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Műtétek érzéstelenítés nélkül: így gyógyultak 1848-ban a sebesült katonák



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# 1848 # bujasenyv # egészségügy # forradalom # katonaság # március 15 # nemi betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés