Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Ezerarcú PMS: ez az 50 leggyakoribb tünet

pm egkal n3

A menstruáció előtti napok sokaknak nehezebbek, mint maga a havivérzés. A PMS egyre ismertebb diagnózis, amely több mint 150 tünetet foglal magában. A hormonális egyensúly felborulása okozta testi-lelki zűrzavart egy egyszerű módszer segíthet átlátni.

Ez okozza a PMS-t

PMS-nek, azaz premenstruális szindrómának nevezik azokat a panaszokat, amelyek a menzesz előtti 7-10 napban jelentkeznek, és a vérzés kezdetével, vagy röviddel utána megszűnnek. Negatívan befolyásolják az életminőséget, hiszen olyan kellemetlenek lehetnek, hogy akár a szokásos mindennapi tevékenységeket is korlátozhatják. A PMS-re jellemző szimptómák abban az esetben alakulnak ki, ha a szervezetben valamiért megbomlik az ösztrogén és a progeszteron nevű hormonok egyensúlya.

Jelentősen ronthatja az életminőséget

A PMS-tünetek rendkívül változatosak, és az erősségük is széles skálán mozog. Vannak, akiknek semmilyen problémájuk nincs a menzeszt megelőző időszakban, míg másoknak akár átmeneti munkaképtelenséget okozhat, vagy esetleg tönkreteheti a társas kapcsolatukat is. A panaszok az életkor előrehaladtával általában súlyosbodnak, terhesség alatt átmenetileg megszűnnek, a szülést követően azonban újra jelentkezhetnek. A PMS diagnosztizálására általában olyankor kerül sor, ha a tünetek zavarják a páciens életminőségét vagy a munkavégzését.

Ilyen típusai lehetnek a PMS-nek

A szerteágazó panaszok többféleképpen is csoportosíthatók. Osztályozhatjuk őket például aszerint, hogy fizikai, lelki vagy viselkedési tünetek-e. Fizikai tünet például a fájdalom, fáradtság, fejfájás, emésztőrendszeri panaszok. A lelki tünetek egyebek között hangulatváltozások, ingerlékenység, szorongás, depresszió lehetnek. Viselkedési tünetekként például étvágyváltozásokat, alvászavarokat, döntésképtelenséget tapasztalhatunk. Egy ennél bővebb osztályozás 5 PMS-típust különít el: léteznek a vízvisszatartásra, a hangulatzavarra, a szorongásra vagy a sóvárgásra utaló tünetek, de természetesen kevert típusú PMS-sel is találkozunk.

A PMS-nek több mint százötven tünete ismert. Hogy ezek változatosságát érzékeltessük, az alábbiakban felsorolunk közülük ötvenet – ez önmagában is sok, pedig a lista valójában ennek háromszorosa.

Az ötven leggyakoribb tünet:

verejtékezés, aluszékonyság, étvágytalanság, ingerlékenység, ízületi fájdalom, puffadás, depresszió, fejfájás (migrén), szédülés, álmatlanság, aluszékonyság, hányinger, csökkent vizeletelválasztás, hasmenés, koncentrációzavar, hangulatváltozás, szorongás, emlőfeszülés, szomorúság, harag, döntésképtelenség, emlőérzékenység, ételek kívánása, farkaséhség, étvágytalanság, mozgáskényszer, beszédkényszer, zsíros bőr, zsíros haj, akné, libidóváltozás (szélsőségesen meg is nőhet), végtagvizesedés, hidegrázás, súlygyarapodás, alhasi görcsök, búskomorság, sírósság, csökkent motiváció, visszahúzódás, irritáltság, nyugtalanság, feszültség, hőhullámok, izomfájdalom, levertség, ügyetlenség, hangyamászás érzése, erős szívdobogásérzés, fokozott nikotin- vagy alkoholfogyasztás, alacsony önbecsülés.

Teremtsünk rendet a zűrzavarban

Hogy jobban átlássuk, minket mely panaszok érintenek, és hogyan tehetünk ellenük, vezessünk PMS-naplót! Ne csak a tüneteinket jegyezzük fel, hanem azt is, mit ettünk-ittunk, mozogtunk-e, milyen volt a lelkiállapotunk, szedtünk-e gyógyszert. A naplóírást a menstruációnk első napján kezdjük el (ez a ciklusunk első napja is egyben), hogy követni tudjuk, hol tartunk a ciklusunkban. A naplózás olyan visszatérő tünetekre is felhívhatja a figyelmünket, amelyek felett eddig elsiklottunk, és azt is megmutatja, hogyan függ össze az életmódunk az egyes panaszainkkal. Mindez a nőgyógyászunknak is értékes információ lehet.

Hívjuk segítségül a gyógynövényeket

A tünetek enyhíthetők, csak a számunkra megfelelő kezelést kell megtalálnunk. Ebben is segít, ha naplót vezetünk. Az életmódváltás mellett ma már elérhetők például olyan vény nélkül kapható gyógyszerek, amelyek növényi hatóanyaguknak – ilyen például a barátcserjetermés-kivonat – köszönhetően az igen érzékeny női hormonális szabályozórendszert is pozitívan befolyásolják.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához