Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Hát én immár mit válasszak – vaspótlás-kisokos

Pr
2024. április 11. 14:01
mf egkal n3 2404

A vashiány és a vele járó különböző egészségi problémák miatt elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű napi vasbevitel és – ha szükséges – a vaspótlás is, amelyek célja a szervezet vasszükségletének biztosítása és a vasraktárkészlet megfelelő szintjének fenntartása. Ehhez számos lehetőség közül választhatunk, ezeket vesszük végig cikkünkben.

Kiegyensúlyozott, vegyes étrend

Egészséges felnőtteknél általában a napi 1-2 mg természetes vasvesztést kell fedezni az étkezéssel bevitt táplálékvassal. Az állati eredetű élelmiszerekben a szervezetünk számára könnyebben hasznosuló, úgynevezett hemvasat találunk, de a növényekben fellelhető, nem fehérjéhez kötött, úgynevezett nem-hemvassal is szinten tarthatjuk a vaskészletünket. Ehhez azonban tudnunk kell, hogy a vas ez utóbbi formájában nehezebben hasznosul – legfeljebb 10%-át képes felvenni a szervezet, és könnyebben lép reakcióba olyan étel- és italösszetevőkkel, amelyek gátolják a felszívódását. Ilyen egyebek között a csersav, amely a tea, a kávé vagy a bor élvezeti értékét is adja, az oxalát, amely a zöld leveles zöldségekben található, a gyümölcsökben lévő polifenolok vagy éppen a teljes kiőrlésű gabonákban fellehető fitátok.

Étrend-kiegészítő vagy gyógyszer

Sokaknál bevett gyakorlat, hogy bevásárláskor valamilyen vastartalmú multivitaminos étrend-kiegészítőt is tesznek a kosarukba. Fontos tudni, hogy ezek csak a napi vasbevitel kiegészítésére szolgálnak, alacsony vastartalmuk miatt megelőzésre vagy a tüneteket mutató, kifejezett vashiány kezelésére nem alkalmasak. A bennük található más nyomelemek, ásványi anyagok (például a kalcium vagy a magnézium) ráadásul oldhatatlan elegyet alkotnak a vassal. Ezzel szemben a vaspótló gyógyszerek biztonságossága és hatásossága klinikai vizsgálatokkal igazolt.

Hatóanyag típusa

A vaspótló gyógyszerek hatóanyaga alapvetően két típusba sorolható. Mindkét típus alkalmas a vashiány kezelésére és megelőzésére, de közöttük mutattak ki különbséget mellékhatásokban és a vastúltöltés lehetősége kapcsán is. A vas megfelelő felszívódása szempontjából a vaspótlók túlnyomó többségét éhgyomorra vagy étkezéshez képest két órával ajánlott bevenni, de van olyan vaspótló gyógyszer is, amelyik étkezéssel együtt bevéve hasznosul jobban. Mindezek azért fontosak, mert sokan a gyógyszerszedéssel járó ilyen kényelmetlenségek miatt hagyják idő előtt abba a vaspótlást.

Készítmények állaga

A szilárd vaspótló készítmények mellett találunk folyékony állagú vaskészítményt is. A folyékony, gyümölcslével dúsított, vastartalmú étrend-kiegészítő szirupokról azonban érdemes tudni, hogy a bennük lévő gyümölcsök polifenoltartalma miatt az amúgy is kevés vastartalomból eleve kevesebb vas szívódik fel. Sok esetben ízlés kérdése, hogy folyékony vagy szilárd vaspótló gyógyszert választunk. A szirup előnyösebb gyógyszerforma lehet kiskamaszoknál, vagy nyelési nehézséggel küzdő időseknél, de azoknál is, akik féltik a fogaikat az elszíneződéstől, esetleg egyéni napi adagolást szeretnének alkalmazni.

Parenterális vaspótlás

Vannak olyan állapotok és betegségek, amikor már nincs idő a szájon át történő vaspótlásra, és infúziós kezeléssel, kórházi körülmények között kell a vasraktárakat mielőbb feltölteni. A szívelégtelenségben szenvedők felénél súlyos fokú vashiány áll fenn, az onkológiai betegeknél akár 60 százalék is lehet a súlyos vashiányos anémia előfordulása. Krónikus gyulladásos bélbetegségeknél szintén ajánlott a parenterális, azaz vénás vaspótlás.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Vaspótlás tavasszal # Maltofer szirup # vashiány # Maltofer-vashiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés