Ezeket látta már?

A negatív kritika néha többet ér

Szépségápolás
2011. november 24. 10:54
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A közelmúltban megjelent két tanulmány érdekes szempontokra hívta fel az olvasók figyelmét a negatív gondolkodással kapcsolatban. Úgy tűnik, előfordulhat, hogy amikor az az érzésünk, minden a lehető legrosszabbul alakul körülöttünk, váratlanul minden a legjobbra fordul.

Az egyik megdöbbentő felismerés szerint a panaszkodás nem hogy ártalmas lenne, de kifejezetten hasznos, mivel segíthet abban, hogy változtassunk valamin, ami rossz.

ferfi-hajhullas-d00000D2Ae5b81c505044

Forrás: MTI


India Johnson, az Ohio Állami Egyetem hallgatója, aki a Psychological Science című lapban megjelent tanulmány létrehozásában is aktívan közreműködött, úgy véli, ahhoz, hogy változtatni tudjunk egy adott helyzeten, először is rá kell jönni, mi is a baj vele.

A tanulmányban résztvevők egy, az Ohio Egyetemen tanuló diák történetével ismerkedhettek meg, aki elégedetlen volt azzal, ahogy az első évfolyamosokat segítik az egyetemen való eligazodásban. A kísérleti alanyok egy része a történetnek egy olyan verziójával ismerkedett meg, mely szerint a diáknak sikerült változást elérnie, másik részük azonban egy olyan változattal találkozott, melyből az derült ki, hogy a diák próbálkozásai kudarcot vallottak. Ezután a jelentkezők betekinthettek az egyetem életébe, és választhattak, hogy pozitív vagy negatív kritikát kívánnak-e olvasni az intézményről.

Meglepő módon, azok a diákok, akik a sikeres változtatási kísérletről olvastak, nagyobb valószínűséggel választották az elmarasztaló beszámolót, amit Johnson azzal magyarázott, hogy az emberek csak akkor érzik igazán, hogy hatással vannak a világra, ha változtathatónak látják azt.

A második tanulmány, amely a Journal of Consumer Research című lapban olvasható, arra a szintén meglepő következtetésre jutott, hogy míg az újoncok szívesen veszik a pozitív visszajelzéseket, az öreg rókák azzal motiválhatóak jobban, ha őszintén megmondják nekik a véleményüket.

A kísérlet során Stacey Finkelstein és Ayelet Fishbach a Chicago Egyetemről egy francia nyelvcsoport kezdő és haladó tanulóinak a reakcióit figyelte meg. Kiderült, hogy azok, akik épp, hogy csak elkezdték tanulni a nyelvet, jobban fejlődtek, ha tanáruk kedvesen biztatta őket, a haladóbbakat azonban inkább az motiválta, ha nyers kritikával szembesültek, vagyis a negatív kritika pozitív változásokat eredményezett náluk.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# általános egészségügyi téma # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés