Ezeket látta már?

Előítéleteink forrása: a gyerekkor?

Szépségápolás
2012. február 03. 10:32
Módosítva: 2016. június 16. 20:20

Már gyerekkorban kialakulnak előítéleteink! Dr. Andreas Beelmann professzor, a jenai Friedrich Schiller Egyetem Pszichológiai Intézetének igazgatója a Child Development című szaklapban közzétett tanulmányában arról számolt be, hogy az előítéletek már egészen kicsi gyerekkorban megszületnek az emberben, ekkor kezdik egyre inkább a saját nemük, vagyis a saját magukhoz hasonlók társaságát keresni, ami később a saját etnikumuk vagy a saját nemzetiségük iránti vonzalom kialakulásában is szerepet játszik.

Beelmann professzor mindezt teljesen normális jelenségnek tartja mindaddig, míg a hasonlóhoz való vonzódás nem fordul át a mástól való idegenkedésbe, netán a másik kirekesztésébe, azaz diszkriminációba.

csalad1-d0000093A6f70777dbf94

Forrás: EgészségKalauz


Hogy mindezt megelőzzék, a professzor és csapata – köztük dr. Tobias Raabe, a Jénai Egyetem munkatársa - egy gyermekek számára készített megelőző programot állított össze, amely az előítéletek leküzdésében és másság iránti tolerancia kialakításában segít.

Az általuk kidolgozott tudományos értekezéséből az is kiderül, hogy az emberben élő előítéletek legmagasabb fokra öt és hét éves kor között érnek el, amikor is elkezdünk alkalmazkodni környezetünk – így elsősorban a szüleink – társadalmi kategóriáihoz, majd kialakítjuk saját társadalmi identitásunkat, végül pedig a bevett sztereotípiák segítségével megtanuljuk megkülönböztetni magunkat a tőlünk eltérőektől.

Az eddigi vizsgálatok azt mutatták, hogy az általános iskola kezdete azért is kritikus korszak a gyerekek életében, mert sokan ekkor találkoznak először más társadalmi csoportból vagy más nemzetiségből való gyerekkel, ha nem is feltétlenül az életben, de könyveken, történeteken keresztül mindenképp. Épp ezért a szakemberek szerint ez a kor a legideálisabb arra, hogy az előítéletek elleni küzdelmet megkezdjék a gyerekek között.A pszichológusok azt is megfigyelték, hogy a kisebbség körében máshogy alakulnak az előítéletek, ők ugyanis kezdetben inkább pozitívan tekintenek a többség felé, ami az után vált át negatív előítéletbe, hogy saját magukkal szemben megtapasztalják a diszkriminációt.

A szakemberek szerint a toleranciaszint mértékének javítására a leghatékonyabb módszer az, ha valaki a lehető legtöbbféle társadalmi csoportba tartozó emberrel kerül kapcsolatba, hiszen minél többféle embert ismer meg valaki, annál kevesebb előítélet épül ki benne.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód # pszichológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés