Ezeket látta már?

Nem minden naptej jó!

Szépségápolás
2010. június 17. 21:01
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A naptejek veszélyei: az első, széles körben hozzáférhető naptejet 1944-ben dobták piacra, ez azonban csak egy korlátozott hatékonyságú, ragacsos anyag volt.

Manapság már több száz napvédő közül választhatunk, ám azon túl, hogy megvédenek a leégéstől, keveset tudunk a naptejek és sprayk biztonságosságáról és hatékonyságáról.

napolaj-280x200-d00000791e76cf10a7224

Forrás: MyDoctor


Egy amerikai környezetvédelmi civil szervezet, az Environmental Working Group (EWG) naptej-kalauza jó pár elgondolkodtató évet hoz a szerek ellen, mindezek ellenére alapvetően továbbra is ajánlják a naptej-használatot, de semmiképpen nem elsődleges védelemként. Véleményük szerint a legfontosabb az árnyékban történő tartózkodás, a védőruházat és a déli nap elkerülése. Íme, néhány érdekes állításuk:

Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a naptejek megelőzik a bőrrákot.

Ha valaki tényleg el akarja kerülni a bőrdaganatot, fedje testét, fejét és szemét a nap ellen, ne hagyatkozzon csak a naptejekre.

A naptejek közvetve megnövelhetik a melanóma kockázatát.

Egyes vizsgálatok szerint a melanóma gyakoribb a fényvédő krémek használóinál, ennek oka valószínűleg az, hogy így többet tartózkodnak a napon, valamint hogy a napsugárzás a naptejben található vegyületekből szabadgyököket szabadít fel. A tűző déli nap elől vonuljunk árnyékba.

Ne dőljünk be a faktorszámnak.

Ne ringassuk magunkat abba az illúzióba, hogy mivel magas faktorszámú naptejet vásároltunk, és hosszabb ideig tartózkodhatunk a napon.

A túl kevés napfény is káros.

A napfény elősegíti a D-vitamin termelődését, a naptejek pedig megakadályozzák ezt. A D-vitamin erősíti a csontokat és az immunrendszert, továbbá csökkenti számos daganatos betegség kockázatát. Két évtizede az emberek D-vitamin szintje folyamatosan csökken, egyre gyakoribb a D-vitamin hiány.

A naptejekben található A-vitamin bőrrákot okozhat.

Az A-vitamin egyik formájáról, a retinil-palmitátról nemrégiben kiderült, hogy napsugárzás hatására felgyorsítja a bőrrák és más elváltozások kialakulását. Ez azért aggasztó, mert a naptejek közel fele A-vitamint tartalmaz. A kozmetikai ipar antioxidáns hatása miatt használ A-vitamint, amely az éjszakai krémek esetében rendben is van, azonban az A-vitaminból napfény hatására rákkeltő szabadgyökök szabadulhatnak fel.

Nem létezik tökéletes fényvédő.

Az ideális naptej az lenne, amely kiszűri a leégést, az immunrendszer gyengülését és a káros szabadgyököket okozó UV-sugarakat, hatása több órán át tart és napfény hatására nem képez káros vegyületeket, emellett illata és állaga is megfelelő ahhoz, hogy az emberek a megfelelő mennyiségben és gyakorisággal használják. Ilyen azonban nem létezik.

A szakértők szerint a legjobbak a mikro- vagy nanoméretű ásványi anyagokat (cinket és titánt) tartalmazó fényvédők, mert stabilabbak, nem jutnak be a bőrbe, és nem zavarják meg a szervezet hormonháztartását.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Medipress
# életmód

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés