Ezeket látta már?

Ezért lépett be elsőként a kabinba egy orvos, miután Földet ért Kapu Tiborral a Dragon Crew

Színes
2025. július 15. 17:49
Kapu Tibor orvosi vizsgálat

Milyen szempontokat vizsgálnak az orvosok egy űrhajós Földre érkezése után?

Minden a tervek szerint haladt Kapu Tiborék visszatérésénél, a Dragon Crew landolt a Csendes-óceánban magyar idő szerint 11:32-kor 2025. július 14-én – adta hírül a blikk.hu. A közvetítések szerint a visszatérés zökkenőmentes volt, és a legénység épségben elhagyta a kapszulát – elsőként Peggy Whitson, majd az indiai és a lengyel űrhajós; végül Kapu Tibor mosolyogva és integetve szállt ki utolsóként. A leszállást követően egy orvos lépett be elsőként a kabinba, hogy meggyőződjön az űrhajósok állapotáról. Ez a lépés kötelező biztonsági előírás, még akkor is, ha a parancsnok korábban jelezte, hogy mindenki jól van.

Így tért vissza Kapu Tibor - videó

A Hunor-program első űrhajósa történelmet írt: 18 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson, és nemcsak a tudományos kísérleteivel, hanem emberi tartásával és teljesítményével is példát mutatott. De mi történik a földre érkezés után? Hogyan ellenőrzik az orvosok, hogy a súlytalanság milyen hatással volt a szervezetére?

Egy űrhajós hazatérése ugyanis nemcsak ünnep, hanem tudományos lehetőség is. A szervezet ugyanis – akár néhány hét alatt is – olyan változásokon megy keresztül, amelyek alapos megfigyelést igényelnek. Íme, mit vizsgálnak ilyenkor a repülésorvosok, ideértve a magyar Honvédkórház és a nemzetközi szakemberek együttműködését is.

Keringés: amikor a gravitáció újra megérkezik

Az űrben a test megszokja, hogy nincs „fel” és „le”. A vér eloszlása megváltozik, ezért a Földre visszatérve sok űrhajós tapasztal szédülést, vérnyomásesést. Kapu Tibor esetében is valószínűleg elvégezték az úgynevezett ortosztatikus tesztet: ez a vérnyomás és pulzus mérését jelenti különböző testhelyzetekben, hogy kiderüljön, hogyan alkalmazkodik újra a keringés a gravitációhoz.

Kapu Tiborék landolása

Izomerő és csonttömeg: súlytalanságban gyorsan leépül

Már három hét súlytalanság is észrevehető változásokat okoz az izmokban és csontokban – különösen a lábak és a gerinc területén. Ezért az űrhajósokat izomerő-mérések, járásvizsgálatok, és DEXA-vizsgálat (csontsűrűség) várják. Még a visszatérés után is hetekig tartó fizioterápiás és rehabilitációs edzések szükségesek.

Egyensúly és mozgáskoordináció: újra tanulni járni

A belső fül egyensúlyszervi rendszere – a vesztibuláris apparátus – az űrben gyakorlatilag „ellustul”. Ezért Kapu Tibornak, ahogy minden űrhajósnak, egyensúlyteszteket kellett teljesítenie, például Romberg-próbát, ahol csukott szemmel kell egyenesen állnia, vagy koordinációs járáspróbákat. Mindez segíti annak felmérését, mennyire sikerült alkalmazkodnia a testének a gravitáció újbóli jelenlétéhez.

Szemvizsgálat: a látóideg nyomás alatt

Az űrben a fej irányába áramló folyadék miatt kialakulhat az úgynevezett SANS-szindróma (spaceflight-associated neuro-ocular syndrome), ami homályos látást, látóideg-duzzanatot okozhat. Ezért a visszatérő űrhajósok részletes szemfenékvizsgálaton, optikai koherencia tomográfián (OCT) és szükség esetén MRI-vizsgálaton is átesnek.

Immunrendszer: érzékeny egyensúlyban

Az űrutazás módosítja az immunműködést – kevesebb T-sejt aktiválódik, könnyebben kialakulhatnak fertőzések. Ezért a kutatók vérképet, citokinszinteket, gyulladásos faktorokat is vizsgálnak. Kapu Tibor esetében is figyelik az immunrendszer regenerációját, hiszen ez alapvető információ lehet a jövő hosszabb küldetéseihez.

Mentális és pszichológiai hatások: vissza a társadalomba

Az űrutazás pszichológiai terhet is ró az emberre – izoláció, időzavar, fokozott stressz. Ezért a visszatérő űrhajósokat pszichológusok is fogadják, akik értékelik a hangulatát, szorongásszintjét, mentális regenerációját. Az alvásminőség, bioritmus helyreállítása szintén fontos szempont.

Molekuláris és genetikai minták: magyar adatok a világ tudományos térképén

A NASA híres ikervizsgálata (Mark és Scott Kelly) bebizonyította, hogy a hosszú űrutazás megváltoztathatja az emberi génexpressziót és anyagcserét is. Ezért Kapu Tibortól is vettek vér-, nyál- és vizeletmintákat, amelyek révén a magyar orvostudomány is hozzájárulhat az űregészségügy globális tudásához.

Egy új korszak kezdete

Kapu Tibor nemcsak sikeresen visszatért, hanem egy teljes ország figyelmét irányította rá arra, hogy mit jelent ma emberként túlmutatni a Földön. Az orvosok munkája kulcsfontosságú ahhoz, hogy egy ilyen küldetés ne csak technikai, hanem biológiai, emberi szempontból is sikeres legyen. A vizsgálatok még napokig-hetekig zajlanak – de már most biztos: a Hunor-program új korszakot nyitott a magyar tudományban.

Élő fizikaóra az űrből: ezen kísérletezik épp Kapu Tibor
Figyelmébe ajánljuk

Élő fizikaóra az űrből: ezen kísérletezik épp Kapu Tibor

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Kapu Tibor # űrhajós # Hunor # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés