Ezeket látta már?

Hogyan hasznosítható újra hatékonyan a kávézacc?

Színes
2025. május 13. 14:34
Hogyan hasznosítható újra hatékonyan kávézacc

A kávézacc túlnyomó többsége a kukában végzi, jobb esetben növénytrágya lesz belőle, pedig izgalmas lehetőségeket rejt a hasznosítása.

A mindennapi életben otthon felhalmozódó kávézaccot is újra felhasználhatjuk, például

  • műtrágyaként , mivel gazdag nitrogénben, káliumban és magnéziumban. 1:5 arányban hígítva (1 rész kávézacc 5 rész földhöz), hanga, kamélia, rózsa, azálea és hortenzia alá is elszórható.
  • A kávézacc ideális szagsemlegesítőként a hűtőszekrényben való használatra is. Néhány kanálnyi egy kis tálban jól működik a dohos szagok ellen. Ugyanez az elv működik a cipőknél is: egyszerűen tegyél egy kis kávézaccot egy jól záródó teaszűrőbe a cipődbe egy éjszakára.
  • A kávémaradékok zsíroldóként is használhatók: adjon néhány kanálnyit a vízhez, és keverje jól el. Ezután szivaccsal tisztíthatja az edényeket és az edényeket.

Sokan tehát egyfajta trágyaként használják a kertben a kávézaccot, ugyanakkor egyre több olyan kezdeményezés van, amely nem csupán hulladéknak vagy komposztnak tekinti a kávézaccot, hanem értékes nyersanyagként hasznosítja újra. Íme négy kiválasztott projekt.

1. Kávéból, farmerből és papírpoharakból készült bútorok, padlólapok

Dübendorf ZH-ban az EMPA (Svájci Szövetségi Anyagtudományi és Technológiai Laboratóriumok) és az Eawag (ETH Domain Vízi Kutatóintézete) együttműködnek egy moduláris kutatási és innovációs épületen. A „Fészekben” a két intézmény valós körülmények között tesztel, kutat és fejleszt új technológiákat, anyagokat és rendszereket. Ilyenek például a kávézaccból, farmerrostból és használt papírpoharakból készült falpanelek és padlólapok. A kávézaccot tartós, kiváló minőségű bútorfelületek létrehozására is felhasználták a konyharészben. A dübendorfi projekt célja ezen új technológiák fejlesztése az erőforrás-hatékony építéshez a piaci érettség eléréséig.

Egy futurisztikus épület: A dübendorfi Nestben sok kutatást végeznek újrafelhasználható anyagokkal, például kávézaccal.

Egy futurisztikus épület: A dübendorfi Nestben sok kutatást végeznek újrafelhasználható anyagokkal, például kávézaccal.

Forrás: Keystone-SDA


2. Kávézaccból készült kávéscsésze

Már léteznek olyan találmányok, amelyek sikeresen használják a kávézaccot a termékekben. Erre példa a berlini Kaffeeform cég. Újrafelhasználható, fedeles poharakat gyárt, amelyek 40 százalékban forrázott kávéporból készülnek. Ezt kávézókból, éttermekből és pörkölődékből gyűjtik össze, majd újrahasznosított farostokkal és növényi alapú polimerrel kombinálják. Julian Nachtigall-Lechner terméktervező 2009-ben kezdte kísérleteit, a startupot pedig 2015-ben alapították. Azóta a cég több mint 400 000 terméket gyártott, köztük nemcsak bögréket, hanem csészéket, órákat és alátéteket is.

3. Kávélikőr Espresso Martinihoz

A finnországi Helsinkiben található Nolla étteremnek – a jó konyhaművészet mellett – egy fontos célja is van: a hulladéktermelés elkerülése. Ezért nevezi magát hulladékmentes étteremnek, és zöld Michelin-csillagot kapott. A szakácsok kreatív megoldást találtak a kávézaccra is: kávélikőrt készítenek belőle, amelyet az Espresso Martinijukban használnak. Kiadták a likőr receptjét, elkészítése pedig egyszerű: forraljunk fel 300 gramm cukrot és 400 milliliter vizet, majd adjunk hozzá 300 gramm kávézaccot, és hagyjuk állni egy éjszakán át. Ezután szűrjük le, és keverjük össze 250 milliliter vodkával és egy csipet sóval.

4. Kávézaccon termesztett gombák

Városi gombáknak azért hívják őket, mert Bázel városából származnak. Évente öt tonna gombát termesztenek ott, beleértve a rózsa- és citromos laskagombát, a shiitake gombát, a laskagombát és a sündisznógombát - olykor hátsó udvarokbanban, pincében. A termesztőközeg mezőgazdasági hulladékok keveréke, mint például bükkfa brikettek, szójahéj, rozs, búzakorpa, de kávézacc is. A 2015-ben gombarajongók által indított projektet saját online áruházukon, helyi piacokon és éttermekben értékesítették.

Déligyümölcsöket tényleg nem szabad a komposztba dobni? A Nébih válaszol
Figyelmébe ajánljuk

Déligyümölcsöket tényleg nem szabad a komposztba dobni? A Nébih válaszol

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Blick.ch
# kávézacc # újrahasznosítás # kávémaradék # trágya

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés