Ezeket látta már?

Idő előtti őszülés: miért jelennek meg egyre korábban az ősz hajszálak?

Színes
2025. július 21. 08:04
őszülés oka idő előtt

Sokan úgy gondolják, hogy az ősz haj kizárólag az időskor velejárója, pedig egyre több harminc alatti nő szembesül a jelenséggel.

A tudomány szerint nem csak a genetika a ludas: a stressz, a vitaminhiány, sőt, még a csontritkulás is összefüggésben lehet vele.

Az ősz hajszálak megjelenése már nem csak az érett korosztály sajátja: egyre több huszon- és harmincéves nő tapasztalja meg a hajszín idő előtti fakulását. Míg régen ez ritkaságnak számított, ma már a jelenség gyakori, és nem csupán esztétikai kérdéseket vet fel. A kutatók szerint több tényező is gyorsíthatja az őszülést, köztük a fokozott stressz, bizonyos vitaminok hiánya, a dohányzás, és akár hormonális vagy anyagcsere-problémák is.

Az őszülés biológiai háttere

A hajszínt a melanin nevű pigment adja, melyet a hajhagymákban található melanociták termelnek. Az életkor előrehaladtával ezek a sejtek fokozatosan veszítenek aktivitásukból – ez természetes folyamat. Ám ha a haj már a harmincas évek elején vagy még korábban őszülni kezd, akkor felmerül a korai őszülés lehetősége. A Journal of Investigative Dermatology egyik tanulmánya szerint a melanintermelést már fiatal korban befolyásolhatják bizonyos életmódbeli és környezeti tényezők is.

Túl sok stressz, túl kevés vitamin

A krónikus stressz ma már szinte mindenkit érint, és nemcsak a mentális egészségre van hatással, hanem a hormonrendszerre és az immunműködésre is. Egy 2020-as, a Nature folyóiratban megjelent tanulmány kimutatta, hogy a tartós stressz hatására a szervezet noradrenalint szabadít fel, ami károsíthatja a hajtüszők pigmentsejtjeit, ezzel idő előtti őszülést idézve elő.

Emellett a B-vitaminok – különösen a B12 –, a folsav és a biotin hiánya is hozzájárulhat a haj korai fakulásához. Az étrend szegényes volta, a túlzott diétázás vagy a bélrendszeri felszívódási zavarok is csökkenthetik ezeknek az alapvető tápanyagoknak a szintjét.

A genetika szerepe sem elhanyagolható

Ha a családban gyakori a korai őszülés, nagyobb eséllyel jelennek meg a fehér hajszálak már húszéves kor körül. A haj színének elvesztését a genetikai háttér legalább annyira befolyásolja, mint a környezeti tényezők. Egy, a Nature Communications folyóiratban publikált 2016-os kutatás szerint a IRF4 nevű génvariáns közvetlen kapcsolatban áll a haj pigmentációjával és az őszülés időpontjával.

A dohányzás és az ősz haj

Több tanulmány is igazolja, hogy a dohányzás felgyorsítja a bőr és a haj öregedését. Egy 2013-as iráni kutatás szerint a dohányosok több mint kétszer nagyobb eséllyel őszülnek korábban, mint a nem dohányzók. A cigarettában található toxinok károsíthatják a hajhagymákat, és fokozzák az oxidatív stresszt, ami gyorsítja a sejtek öregedését.

Van-e kapcsolat a csontritkulás és az őszülés között?

Egyes kutatások szerint a korai őszülés figyelmeztető jele lehet a csontanyagcsere zavarainak is. Egy tanulmány, amelyet a Maine-i Oszteoporózis Oktatási Központ végzett, összefüggést talált a korai ősz haj és a csökkent csontsűrűség között, bár ennek biológiai hátterét még nem sikerült teljes mértékben feltárni.

Mit tehetünk ellene?

A korai őszülés nem minden esetben előzhető meg, de a folyamat lassítható:

  • Táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, különösen figyelve a B-vitaminok és a vas bevitelére.
  • Csökkentsük a stresszt rendszeres mozgással, relaxációval vagy akár pszichológiai támogatással.
  • Mondjunk búcsút a dohányzásnak.
  • Keressük fel orvosunkat, ha szokatlanul korán jelentkeznek a tünetek – előfordulhat, hogy valamilyen anyagcsere-betegség vagy hormonális zavar áll a háttérben.

Fontos megérteni, hogy az ősz haj nem feltétlenül csak külsőség. Olykor a test belső folyamataira is utalhat. Ha pedig időben felismerjük a mögöttes okokat, nemcsak a hajunk egészségét őrizhetjük meg, de általános jólétünkért is sokat tehetünk.

Összegzés

  • Az ősz haj egyre gyakoribb jelenség fiatal nők körében, amely genetikai és környezeti tényezőkből származhat.
  • A krónikus stressz és a vitaminhiány jelentős szerepet játszhat az korai hajszín megváltozásában.
  • A melanintermelés környezeti és életmódbeli problémák miatt már fiatalkorban is csökkenhet.
  • Biológiai tényezők, például a IRF4 gén, valamint a dohányzás károsíthatja a hajhagymákat.
  • A korai őszülés néha egészségügyi figyelmeztető jel is lehet, például csontsűrűségi zavarokra utalhat.
Gyakori tévhitek az őszülésről, melyeknek sokan bedőlnek
Kapcsolódó cikk

Gyakori tévhitek az őszülésről, melyeknek sokan bedőlnek

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# őszülés # genetika # öregség # haj

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés