Ezeket látta már?

5 gyakori tévhit a párterápiáról - a pszichológus megcáfolja a leggyakoribbakat

Színes
2024. október 24. 13:54
tévhit párterápia pszichológus válás párkapcsolat

Sokan ezek miatt a tévhitek miatt nem mernek párterápiára menni.

A párterápiát számos tévhit övezi, amelyek gyakran elrettentik a párokat attól, hogy szakember segítségét kérjék és közösen megoldják problémáik gyökerét. Pollák Éva, a Mindwell Pszichológiai Központ szakmai vezetője és tanácsadó szakpszichológus most segít megcáfolni az öt leggyakrabban előforduló tévhitet ezzel kapcsolatban.

Ha párterápiát választanak, akkor a válás elkerülhetetlen

- Ez valójában egyáltalán nem igaz – mondja Pollák Éva. - Sokkal inkább arról van szó, hogy a felek készen állnak és hajlandóak dolgozni a kapcsolatuk javításán. Ez is jelzi, hogy mennyire fontos számukra a másik, és nem szeretnék, ha az átmeneti nehézségek állandósulnának.

A szakpszichológus szerint egy, a kapcsolat elején lévő pár is kereshet fel párterapeutát azzal a céllal, hogy erős alapokat rakjon le, és még biztonságosabbá és bensőségesebbé tegyék a kapcsolatot. Ez különösen hasznos lehet mozaik családok esetében.

A terapeuta valakinek az oldalára áll majd

Ettől nem kell tartani. A terapeuta mindkét féllel szövetségre lép. Egy jó párterapeuta semleges marad, bár előfordulhat, hogy egyes helyzetekben egyik fél jobban megszólalhat, mint a másik. Minden ülés után azonban mindkét félnek úgy kell éreznie, hogy meghallgatták és megértették őket. A párterápia célja nem az, hogy az egyik fél „megjavítsa” a másikat, hanem hogy segítse mindkettőt abban, hogy jobban megértsék egymást és közelebb kerüljenek egymáshoz. A terapeuta feladata, hogy mindkét felet támogassa abban, hogy rálátást nyerjenek a másik nézőpontjára és legmélyebb érzelmeire, és hogy megtalálják az utat egymáshoz.

A párterápia vezet a váláshoz

- Önmagában a terápia természetesen nem vezet a váláshoz – folytatja a pszichológus. - Persze előfordulhat, hogy a terápiás munka során a pár olyan dolgokat fedez fel, amelyekkel szembesülni nehéz lehet, például negatív mintákat, mérgező konfliktuskezelést, rosszul működő határokat és irreális elvárásokat. Ezek a felismerések azonban a gyógyulás és a remény lehetőségét hordozzák magukban. Néha a krízisben lévő párral a terapeuta elsődleges célja, hogy segítsen eldönteni, mi a legjobb számukra: együtt maradni vagy különválni. Még akkor is gyógyító hatású lehet a párterápia, ha a párok végül úgy döntenek, hogy külön utakon folytatják, mivel ezek döntések jól átgondoltak, közös megértéssel és békével születnek meg, még akkor is, ha fájdalmasak.

A párterápia örökké tart és túl drága

Valójában a válás sokkal költségesebb, ráadásul sok negatív következménnyel jár, mint amire előre számíthatunk. Érdemes anyagi, időbeli és lelki befektetést tenni a legfontosabb kapcsolataink megmentése vagy harmonikusabbá tétele érdekében. A párterápia időtartama és intenzitása változhat attól függően, hogy mennyire aktívak a felek, milyen mértékű beavatkozás szükséges, és milyen mély válságról van szó.

A terápia garantálja, hogy minden rendbe jön

- Természetesen párterápiára járni nem mindig jelenti azt, hogy a kapcsolat tökéletesen harmonikussá és gondtalanná válik – mondja a Mindwell szakértője. - Sok pár csak akkor kezdi el a terápiát, amikor a problémák már hosszú ideje fennállnak, és krízishelyzetben vannak, vagy egyikük komolyan fontolgatja a kapcsolat befejezését. Ilyen esetekben gyakran hiszik, hogy a terápia csodát tehet a házasságuk megmentésében.

Bár a párterápia sok esetben valóban segít mély és kihívást jelentő problémák megoldásában, nem garantált, hogy minden esetben sikerrel jár. A kapcsolatok sokszínűsége miatt néha lehetetlen megmenteni egy kapcsolatot. A terapeuta azonban segíthet a párnak arra összpontosítani, mi a legfontosabb az elválási folyamat során és azt követően. Továbbá támogatást nyújthat abban, hogy a felek békésen, egymás bántása nélkül zárják le a közös fejezetet – és amikor készen állnak, új irányt vegyenek életükben. Ennek különös jelentősége van, ha a párnak közös gyermekei vannak, és továbbra is szülőtársként kell együttműködniük.

A párterapeuta nem pusztán kommunikációs szakember, a terápia célja nem csupán az, hogy megtanítsa a feleket jobban kommunikálni egymással abban a reményben, hogy ezzel feloldódnak a konfliktusok és minden fantasztikus lesz. A párterápia azonban örömteli tapasztalat lehet. Az induló állapottól függően biztosítékot nyújthat arra, hogy jól kezelik a kapcsolatukat; reményt és gyógyulást hozhat, és lehetőséget adhat az újjáépítésre, vagy éppen a békés elengedésre.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Mindwell
# párkapcsolat # házasság # párterápia # válás # terápia # pszichológus

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés