Cukorbeteg és reggelente magas a vércukra? Ezt tanácsolja az orvos

magas-vercukorszint-reggel-hajnali-jelenseg-somogyi-effektus
Tünetkereső illusztrációTünetkereső Orvos válaszol illusztrációOrvos válaszol Gyógyszerkereső illusztrációGyógyszerkereső Kalkulátorok illusztrációKalkulátorok Betegségek A-Z illusztrációBetegségek A-Z
Tünet
2026. június 26. 09:24

Ha egy cukorbeteg rendszeresen magas vércukorszintet mér reggel ébredéskor, annak több oka is lehet a késő esti étkezéstől az úgynevezett hajnali jelenségig.

  • A reggeli magas vércukorszintnek több oka lehet, például a hajnali jelenség, elégtelen esti inzulin- vagy gyógyszerhatás, késő esti étkezés, stressz vagy betegség, illetve a Somogyi-hatás.
  • A hajnali jelenség során a korai reggeli órákban termelt hormonok miatt emelkedik a vércukorszint, amit egészségeseknél a hasnyálmirigy ellensúlyoz, de cukorbetegeknél gyakran nem.
  • Ha az esti inzulin vagy gyógyszer hatása nem elégséges, vagy a lefekvés előtti szénhidrátbevitel túl magas, akkor is magas lehet a reggeli vércukor.
  • Az éjszakai hipoglikémia, azaz Somogyi-hatás is magyarázhatja a reggeli kiugró vércukorszintet, bár ez ritkább jelenség.
  • A folyamatos szöveti cukor monitorozás (CGM) segíthet a valódi ok feltárásában, és érdemes diabetológussal konzultálni a kezelés finomhangolása érdekében.

Dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica belgyógyásza, diabetológus, szöveti cukor monitorozás specialista vette számba a gyakoribb magyarázatokat és segített a megoldás keresésében.

Miért emelkedhet meg a vércukorérték reggelente?

A cukorbetegek közt és a diabetológiai konzultációk során is gyakran szóba kerülő probléma, hogy a betegek időnként nagyon magas vércukorértékeket mérnek reggelente, annak ellenére, hogy előző este még normális eredmény született. Ennek a jelenségnek számos oka lehet, hiszen a cukorbetegség igen összetett állapot, és előfordulhat, hogy a vércukorszint beállítása nagyobb kihívást jelent.

Ezek a leggyakoribb okai a reggeli magas vércukorértéknek

Lássuk, mi minden okozhat reggel emelkedett vércukorszintet!

Hajnali jelenség

A kora reggeli órákban (kb. 4–8 óra között) a szervezet hormonokat (kortizol, növekedési hormon, adrenalin) termel, amelyek emelik a vércukorszintet. Egészséges embereknél ezt a hasnyálmirigy több inzulin kibocsátásával ellensúlyozza, cukorbetegeknél, főként fiataloknál azonban a vércukor megemelkedhet. Ennek kompenzálására reggeli előtt 2-3 E-el több inzulint kell beadni ugyanarra a szénhidrátmennyiségre, mint amit a más időpontú étkezéseknél ugyanarra beadnánk.

Elégtelen esti inzulin- vagy gyógyszerhatás

Ha az esti inzulin adagja kevés, vagy a hatása reggelre már elmúlik, a vércukorszint emelkedhet az éjszaka folyamán. Ugyanez előfordulhat bizonyos tablettás kezelések esetén is. Az elégtelen esti inzulin- vagy gyógyszerhatás gyakorlatilag azt jelenti, hogy az éjszaka folyamán nincs elegendő vércukorszint-csökkentő hatás ahhoz, hogy ellensúlyozza a máj cukorkibocsátását és a szervezet alapvető glükóztermelését. Ezt onnan lehet felismerni, hogy ha valaki lefekvéskor például 6–8 mmol/l közötti vércukrot mér, hajnali 2–3 órakor is normális értéke van, de reggelre 9–12 mmol/l vagy még magasabb lesz. Ilyenkor az elégtelen éjszakai inzulinhatás valószínű magyarázat lehet.

Késő esti étkezés

A lefekvés előtti nagyobb mennyiségű szénhidrát, édesség vagy alkoholfogyasztás magasabb reggeli értékhez vezethet. Különösen igaz ez, ha az étkezéshez nem társul megfelelő gyógyszeres vagy inzulinos korrekció.

Betegség vagy stressz

Fertőzés, láz, fájdalom, alváshiány vagy tartós stressz növelheti a vércukorszintet.

Somogyi-hatás

Ez egy olyan jelenség, amikor éjszaka túl alacsonyra esik a vércukor, és a szervezet erre ellenregulációs hormonokkal reagál, amelyek reggelre magas vércukrot okoznak. Vagyis este túl sok inzulin vagy túl kevés étel miatt a vércukor éjszaka leesik, a szervezet ezt veszélyesnek érzékeli, ezért „vészreakciót” indít. Olyan hormonok szabadulnak fel (például adrenalin és glukagon), amelyek a májat cukor kibocsátására késztetik, reggelre tehát a vércukor nemcsak helyreáll, hanem akár túl magasra is emelkedhet. Ezért fordulhat elő, hogy valaki magas reggeli vércukrot mér, pedig valójában az éjszaka folyamán alacsony volt a vércukra. Ma már úgy gondolják, hogy a Somogyi-hatás jóval ritkább, mint korábban hitték. (A nevét Somogyi Mihályról, az Amerikában élő magyar származású biokémikusról kapta.)

Hogyan lehet kideríteni az okot?

Ha egy cukorbeteg páciens rendszeresen szembesül a reggeli magas értékekkel, mindenképpen fontos kideríteni ennek okát. Ezért érdemes néhány napon át lefekvés előtt, hajnali 2–3 óra körül, valamint ébredéskor vércukrot mérni. Ez azonban természetesen meglehetősen kellemetlen az alvás megszakítása miatt, de erre a helyzetre is megoldást jelenthet a folyamatos szöveti cukor monitorozást (CGM) használni. Ez segíthet megkülönböztetni a hajnali jelenséget az éjszakai hipoglikémiától vagy az elégtelen inzulinhatástól.

– magyarázta dr. Para Györgyi, a Cukorbetegközpont – Prima Medica belgyógyásza, diabetológus, szöveti cukor monitorozás specialista.

A szöveti cukormonitorozás legnagyobb előnye nem az, hogy több mérési pontot ad, hanem hogy megmutatja a vércukor alakulásának teljes történetét. Olyan mintázatokat is felfed, amelyeket napi néhány ujjbegyes mérésből nehéz vagy lehetetlen észrevenni. Megmutatja a vércukor trendjét, felfedi a rejtett hipoglikémiákat, akár éjszaka is, segít megérteni az ételek és a mozgás hatását, valamint az inzulinadagok finomhangolását. Ezen kívül fontos funkciója, hogy a CGM képes figyelmeztetni a túl alacsony vagy túl magas értéknél, és akkor, ha a vércukor gyorsan változik.

Ha a reggeli vércukor rendszeresen a célérték felett van (például 7–8 mmol/l felett, az egyéni célértéktől függően), érdemes a diabetológussal egyeztetni, mert szükség lehet az étrend, a gyógyszeres kezelés vagy az inzulin időzítésének módosítására. A valódi ok felderítésében pedig nagy segítséget adhat a folyamatos szöveti cukor monitorozás, vagyis a CGM.

Új gyógyszer adhat reményt az elhízással és cukorbetegséggel élőknek
Ez is érdekelheti

Új gyógyszer adhat reményt az elhízással és cukorbetegséggel élőknek

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en,Tiktok-on is!

Forrás: Cukorbetegközpont
# magas vércukorszint# reggel# Cukorbetegség# inzulinrezisztencia
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben könnyebben megtalálja az Egészségkalauz.hu cikkeit

TÜNETKERESŐ

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Címlapról ajánljuk