Ezeket látta már?

Epilepszia, öröklődés, terhesség, gyermekvállalás

Orvos válaszol
2011. november 14. 14:13
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Jó napot kívánok!

Férjemmel gyermeket szeretnénk de ő epilepsziás és félünk hogy örökli a baba.A családban édesapján kívül nem volt senki epilepsziás.Férjem az ötödik gyermekként született,egyik testvére sem beteg.18 éves korában diagnosztizálták nála ami miatt depresszióba esett-a mai napig orvosi segítségre szorul de nem kap gyógyszert.Epilepsziájára először Convulexet kapott de nem segített ezért Keprára váltottak ami 3 évig jó volt majd a Kepra mellé Neurotopot kapott.Az utóbbi évben ismét sok rohama volt,ezért még a Convulexet is felírták és a Keprát kell leépíteni,jelenleg tünetmentes.A kérdésem:Mennyi az esély rá hogy örökli a gyermek az epilepsziát?

A pszichológus és a neurológus nem sok jóval biztatott minket.

Köszönöm: Szabina

Válasz:

A kiváló magyar epilepszia-szakértő prof. Dr. Halász Péter vonatkozó leírása alapján tudok Önnek e kérdésben választ adni.

"A gyermekvállalás kérdését két kérdéskör szempontjából kell vizsgálni. Az egyik az öröklődés kockázata. A génhiba következtében keletkező ún. idiopatiás epilepsziák esetén a génhiba lehet örökletes.

Az öröklődési mechanizmus általánosságban nem ismert. A kockázati tényezők iránt az epilepsziával foglalkozó szakembernél tanácsos érdeklődni.

Az öröklődés csak az epilepsziák nagyon kis részében történik nemzedékről nemzedékre (ez az autoszomális domináns öröklődés, amikor az érintett családban a gyermekek 50%-ánál jelentkezhet a betegség).

Leggyakrabban az öröklődés kockázata ennél sokkal kisebb 10% alatt marad. Az öröklődés csak a gén eredetű epilepsziákban fordul elő és a kockázat meglétét illetőleg mértékét általában nem a genetikai tanácsadás tudja megadni, hanem az epilepsziával foglalkozó szakemberek.

Kötelező a terhesnek a magzatvédő vitaminoknál nagyobb dózisú Folsav (napi 4 mg) szedése már fogamzás előtt és az első három hónapban mindenképpen. A problémás esetekben a szülésznek az epileptológussal együtt kell működnie.

A klinikai genetikus és az epileptológus véleménye igen fontos tehát!

Jó egészséget kívánok,

üdvözlettel:

a link az alábbi: http://www.halaszpeter.hu/090_betegtajekoztato_08.html

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Neurológia # Szülészet-nőgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés