Ezeket látta már?

Gyógyszerelési problémák

Orvos válaszol
2011. június 21. 17:07
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: az alul felsorolt általam állandóan szedett gyógyszerek közül,melyek lennének elhagyhatók? astrix,sp54,detralex,doxium,chinotal.nootropil,astrovastatine,covercard,nebilet,olicard,betarevin,valdoxan,tegretol,rivotril,contramal,gerodorm,quamatel.diagnosztizált betegségek: magas vérnyomás,érszükület,(bypass mütétekkel)depresszió,cukorbetegség.

köszönetel:

Válasz:

Igen komolyan elgondolkodtam az Ön által megküldött levélen, néhány napra félre is tettem, hátha okosabbat fogok tudni javasolni.

Csináljunk egy kis statisztikát!

Négyféle betegség, egy műtét utáni állapot, és 17-féle gyógyszer. Ez ha most semmit nem néznénk, azt jelentené, hogy minden egyes betegségére 4-féle gyógyszerrel történő kezelést kap.

Néhány felmerülő kérdés:

- a szív-érrendszerrel kapcsolatos betegségeket és a cukorbetegséget nem azonos kezelőorvos tartja karban?

- a quamatelt, ez ugyan csak egy kiragadott szer, de milyen javallattal, tehát melyik betegségére kapja?

- valóban szükségesnek tűnt az idősebb korban célzott gyógyszerek beiktatása (pl. nootropil)?

Ezek igazából természetesen nem Önnek szólnak, hanem a kezelőorvos/oknak.

Nagy valószínűséggel e szerek minimum 25%-át el lehetne hagyni - természetesen kellő óvatossággal és fokozatossággal - mert, természetesen minden egyéb előzmény és korábbi betegség ismerete nélkül úgy tűnik, hogy nem kismértékű túlgyógyszerelés áll fenn.

Ennek vannak veszélyei, egyrészt a gyógyszermellékhatások, másrészt a szerek egymással adott kölcsönhatásai, amelyet 17 szer esetén ember, orvos, szakorvos, specialista legyen a talpán, aki meg tud mondani, hogy melyik gyógyszer melyik másikkal ad/hat/ott kölcsönhatást.

Az ún. polipragmáziának (túlgyógyszerelésnek) ezek a főbb veszélyei. Természetesen egy "felépített" gyógyszeres rendszert, rezsimet nem könnyű megváltoztatni, elhagyni belőle, de kellő tapasztalattal, óvatossággal ez megkísérelhető lenne.

Ebben viszont bizony a kezelőorvosokra lenne szükség, tehát a magas vérnyomás és érszűkület esetében a kardiológusra, a depresszió esetén a pszichiáterre, és a cukorbetegség esetén pedig a diabetológusra.

Rá kellene nézzenek "egymás" gyógyszereire is, mert még az is elképzelhető, hogy ezeket nem ismervén olyan szereket írtak fel, amelyek adott esetben ronthatják a beteg állapotát.

Tehát javaslom a szakorvosok mielőbbi felkeresését, és a terápia "redukálását" valóban azokra a szerekre - amelyek elengedhetetlenek a kezelésben.

Jobbulást kívánok!

üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Diabetológia # kardiológia # Pszichiátria

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés