Ezeket látta már?

Zöldséglé, paleolit étrend

Orvos válaszol
2011. augusztus 30. 15:53
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Kedves Doktornő,

kiscsaládunk 2 hónapja egészséges táplálkozásra tért át. Paleolit étkezésre, melyet nem szigorúan, de normális keretek között betartunk. Férjem meggyőződése alapján egészségünk megőrzése érdekében minden reggel egy friss zöldségekből lecsavart lével kezdünk, a gyerekeink szintén. Minden reggel probiotikumokat szednek. Ők ... és ... évesek. A kicsinek az utóbbi időben a széklete elég híg lett, és sárgás színű. Én ezt az új fajta étkezési szokásnak, de legfőképpen a probiotikumnak és a zöldséglé szedésének következményének tartom.

Mi a vélménye a doktornőnek, hogy egy ... éves gyereknek minden reggel 1-1,5 dl zöldséglevet adunk? Alapból nem tartanám egy erős lének, ha mondjuk gyümölcsből lenne. De mivel ez zöldség: répa, cékla, uborka, zeller, sok alma( ezek kombinációi )- én ezt egy sokkal erősebb lének tartom. Már csak azért is, mert ha reggel issza meg, méregtelenítőként hat. Kérdésem: nem erős-e egy 2,5 éves pici gyomrának, emésztési szerveinek? Nagyon köszönöm a válaszát:

Válasz:

Doktorbácsi vagyok, de megpróbálok válaszolni a kérdésére. A paleolit táplálkozásnak egyre több híve van manapság, magam is olvasgatom a cikkeket, híradásokat a témával kapcsolatban: 'ízlelgetem' az étrendet.

A probiotikumok is terítéken vannak: meg lehet nézni, hogy évről-évre nagyságrendekkel nő mind a tudományos világban, mind a laikusoknak írott cikkek száma. Azzal kapcsolatban nem nagyon van ismert adat, hogy a huzamosabb ideig, folyamatosan szedett probiotikumoknak milyen hatása van a szervezetre - egyes cikkek bizonyos betegségek (légúti fertőzések, hasi fertőzések) kisebb kialakulási valószínűségét írják le a probiotikumokat huzamosabb ideig szedők körében, mások az ellenkezőjéről számolnak be., úgyhogy még igen sok kérdésre vár a tudományos világ választ a probiotikumokkal kapcsolatban.

Ami a gyermekek étrendjét illeti: a zöldség-gyümölcslé itatása biztosan nem káros számukra, annak magas rost- és vitamintartalma miatt, arról azonban nem vagyok meggyőzve, hogy naponta ezt kellene inniuk. Érdemes lenne tehát megnézni, hogy az ital elhagyásával visszaáll-e a normál széklet. Ha az állag rendeződött, ritkábban, de azért adnám az italt.

Ami pedig a probiotikumot illeti, a forgalomban lévő készítmények gyakorlatilag mellékhatásoktól mentesek, kevéssé valószínű hát, hogy e jótékony bacik okozzák a hasmenést.

Javaslatom tehát, hogy nézzék meg, az ital elhagyásával a kisebbik gyermeknél javul-e a széklet, ha nem, mindenképpen javasolt elkezdeni kivizsgálását: először széklettenyésztés vizsgálatok (hasi fertőzés?), majd később esetleg gastoenterológiai kivizsgálás (valamilyen felszívódási zavart okozó betegség?) történjék.

Jobbulást kívánok,

dr. Altorjai Péter

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Gasztroenterológia # Gyermekgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés