Ezeket látta már?

Rejtélyes okból kiszárad a szája? Ne vegye félvállról!

Szépségápolás
2019. február 05. 11:16
Figyeljünk oda a kiszáradt száj tüneteire

Van úgy, hogy az ember szája folyton kiszárad, pedig már direkt alig nyitja ki. Keveset beszél, odafigyel, hogy „szabályosan”, az orrán át vegye a levegőt, mégis egyre szárazabbnak érzi a szájüregét. Pedig nem árt tudni, a tartós szájszárazsággal jobb vigyázni, mert kellemetlen következményekkel járhat.

„Sivatagi” helyzet a szájban

Az ember szája nem véletlenül nedves belülről: a nedvesség védi az érzékeny nyálkahártyát a fertőzésektől, sérülésektől. Vagyis ha a száj belseje tartósan kiszárad, fogékonyabbá válhatunk a különféle szájbetegeségekre. Arról nem is szólva, hogy a szárazság érzete már önmagában is felettébb kényelmetlen, hiszen ilyenkor nehezünkre eshet az evés, az ivás, és akár a beszéd is. Súlyosabb esetben szájnyálkahártya-gyulladás is kialakulhat, amit jellemzően égő érzés, vörösség, fájdalomérzés kísér. Ilyenkor már mindenképpen ajánlott orvoshoz fordulni, míg enyhébb esetekben a szájszárazság tüneteire a patikában is kérhetünk segítséget.

Hirdetés

Hirdetés

Forrás: Egészségkalauz


Kiket érinthet a szájszárazság?

A diabéteszes betegek nem egyszer kénytelenek szembesülni a kellemetlen tünetekkel, mint ahogy bizonyos, rendszeresen szedett gyógyszerek mellékhatásaként vagy krónikus betegségek kísérő tüneteként ugyancsak jelentkezhet a szájszárazság.

Mit tehetünk szájszárazság ellen?

A szájban jelentkező kényelmetlen szárazságérzet esetén kiemelten fontos a megfelelő szájhigiéné. Napi rendszerességgel mossunk fogat, illetve minden étkezés után végezzünk legalább szájöblítést. Javíthat a helyzeten az is, ha evés után ananászkarikát szopogatunk. Igyunk gyakran, akár kortyolgassunk egész nap valamilyen folyadékot – a legjobb, ha ez nem más, mint egyszerű, friss, hideg víz. A fagyasztóban készíthetünk citromos vízből jégkockát, amit ugyancsak szopogathatunk, ez egyszerre hűsít, nedvesít és képes valamelyest élénkíteni a nyál termelődését. Ezen praktikák mellett kérjünk tanácsot a patikában, milyen lehetőségek, szájöblítők léteznek a szájszárazság tünetei ellen.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# szájszárazság # betegség # gyulladás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés