Ezeket látta már?

Miért éppen Ausztria? Egészségügyi ellátás külföldön - 3. rész

Oltások és szűrések: miért élnek tovább az osztrákok, mint a magyarok? (videó)

Videók
2022. december 19. 13:19
Ausztria, szűrővizsgálat, oltás, mozgás, külföldi ellátás

Többet mozognak, egészségesebben táplálkoznak, gyakrabban járnak szűrővizsgálatokra vagy több oltást kapnak? Utánajártunk, miért élnek átlagosan 6-7 évvel tovább az emberek Ausztriában.

Az EgészségKalauz új vodcast sorozatában a külföldi egészségügyi ellátásokról, szűrővizsgálatokról, oltásokról beszélgettünk Novák Lászlóval, a König & Novák Medical Concierge egyik alapítójával. A cégtől újabban egyre gyakrabban kérnek segítséget, eligazítást olyan magyarok, akik szeretnék igénybe venni az osztrák ellátást.

Oltási gyakorlat Ausztriában

Az osztrák oltási program sok tekintetben különbözik a magyartól.

„Azt tanultam meg a tanácsadóimtól, a professzoroktól és azt látom, és láthatjuk most már mi is a koronavírus harmadik évében, hogy az oltás az tulajdonképpen a gyógyításnak, az orvoslásnak az egyik csúcsa, és az egyik csúcsterméke, ha úgy tetszik. Az, hogy nem hunynak el milliók világszerte különböző rettenetes betegségekben, ma már ennek köszönhető” – emelte ki Novák László, aki szerint a magyar oltási rendszernek van nagyon sok előnye, de vannak hátrányai is.

„A szocialista rendszerből megörököltük a kötelező gyerekkori oltásokat, és éppen ezért nem fordul az elő, mint amikor a kislányomat vittem Bécsbe óvodába, ki volt írva, hogy a közösségben skarlátjárvány van. Nem akartam elhinni, azt hittem, hogy időutazáson veszek részt. Magyarországon ez a kötelező gyerekkori oltás miatt már nem fordulhat elő” – fejtette ki a szakember, majd hozzátette, hogy Ausztriában a gyerekek oltása részben önkéntes: tehát a szülők döntik el, hogy a beadatják-e az adott oltást vagy sem.

„Fontos, hogy aki nem oltatja be a gyerekét az ajánlott oltásokkal, az nem kap utána a családi pótlékot. Szerintem ebben a magyar rendszer jobb, mert szigorúbb. Azonban az baj, hogy 18 éves korban elengedi az emberek kezét. Elfelejtjük, hogy a gyerekkorunkban megkapott oltások 10-20 évvel később már egyáltalán nem védenek minket, és ezeket a sokszor súlyos fertőzéseket ugyanúgy el tudjuk kapni” – jegyezte meg Novák László.

Ausztriában hét olyan oltás van, amit élethossziglan, bizonyos időközönként ajánlanak. Ezek közé tartozik többek között a diftéria, a tetanusz, gyermekbénulás, az agyhártyagyulladás, a pneumococcus és a bárányhimlőt, valamint az övsömört okozó herpes zoster elleni vakcina.

Szűrővizsgálatok Ausztriában

Ausztriában a várható élettartam 6 évvel magasabb, mint Magyarországon pedig a szakember szerint több alkoholt isznak és dohányoznak. Azonban az osztrák társadalombiztosítás adja minden társadalombiztosítottnak kétévente az ingyenes szűrővizsgálatokat.

„A szűrővizsgálatoknak az a fő célja, hogy mindenki tisztába kerüljön avval, hogy milyen hajlamai vannak, milyen kockázatai vannak az életmódjának, és hogyan tud ezen változtatni. A másik a sport. Ha elfogyasztanak, ugyanannyi alkoholt Ausztriában, mint Magyarországon, az azután történik, hogy mondjuk bicikliztek három-négy órát, akár nyugdíjasok, akár családosok. Vagy síeltek két-három órát, és utána megállnak, megisznak két-három sört. Nálunk pedig a biciklivel elmegyünk a kocsmáig, letámasztjuk a biciklit és megiszunk három-négy töményet. És ez sem mindegy egyébként, hogy milyen formában fogyasztjuk az alkoholt, és milyen célból. Azt gondolom, hogy az aktivitás és a megelőzés együtt hozza ezt a nagy különbséget” – emelte ki a szakember.

Miért éppen Ausztria?

Ha érdekli, hogy Ausztriában milyen szűrővizsgálatokat érdemes elvégeztetni 40 éves kor felett, hogyan lehet kimutatni egy csepp vérből 33 genetikai eredetű betegséget, vagy miért fontos a székletteszt, nézze meg a teljes adást az EgészségKalauz YouTube-csatornáján.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Ausztria # külföldi ellátás # szűrővizsgálat # oltás # video

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés