Ezeket látta már?

Az anya jódhiánya a magzatra is hatással lehet

Vizsgálat
2023. szeptember 21. 12:06
kismama, terhesség, édesség, stressz, karácsony, alkolhol

Hazánk több, mint 80%-a jódhiányos terület, azaz az itt élő emberek jellemzően jódhiánnyal küszködnek.

Ennek következménye, hogy hazánkban a pajzsmirigyproblémák népbetegségnek számítanak, de a jódhiány a várandósság során duplán jelent veszélyt, hiszen a magzatra is káros, akár tragikus következményei lehetnek. A jód pótlása azonban problémás is lehet, így szakorvos segítsége is szükséges. A témában dr. Angyal Géza szülész-nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.

Jódhiány hatása a magzatra

A jódhiány nem csak az édesanya szervezetére gyakorol komoly hatásokat, hiszen a magzat minden szükséges anyagot - így a hormonokat is – az anya szervezetéből nyeri. Abban az esetben, ha a hormonszint nem megfelelő - mely a jódhiány egyenes következménye - a magzat fejlődéséhez szükséges hormonok mennyisége is lecsökkenhet. Ez pedig tragikus következményekkel is járhat.

Spontán vetélés

A jódhiány az első trimeszterben sajnos vezethet a magzat elvesztéséhez is.

Perinatális és csecsemőhalál

A jódhiány megnöveli a perinatális halálozás esélyét is. Ez a késői magzati halálozást (azaz a második /harmadik trimeszterben bekövetkező halált), illetve a 0-6 napos korban bekövetkező csecsemőhalálozás lehetőségét jelenti.

Kreténizmus

Szerencsére mára ez a kórkép igen ritka. Kialakulásának oka, hogy a perinatális időszakban a magzat nem kap elegendő pajzsmirigy hormont, így komoly neurológiai és más fejlődési rendellenességek alakulnak ki a babánál - mondja dr. Angyal Géza.

Fejlődési rendellenességek

Az alacsony jódszint alacsony pajzsmirigy hormonszintet is eredményez. Ez még akkor is gond lehet, ha a kreténizmus mára szinte eltűnt, hiszen a fejlődési rendellenességek - bár kisebb romboló hatással - de így is jelen lehetnek pajzsmirigy-alulműködés és jódhiány esetében.

Jódpótlás: ezekre érdemes figyelni

A jód pótlása messze nem olyan egyszerű, mint gondolnánk, hiszen a bevitt jód mintegy 90%-a ürül ki a vizelettel. Ezen lehet segíteni, vagyis a hasznosulás mértékét fokozni, ha a jódot szerves kötési formában visszük be a szervezetbe. Ez praktikusan kalium-jodid formát jelent, ennek a vegyületnek a vízoldékonysága kitűnő, így hasznosulása is igen magas arányú. A jód hasznosulásának fokozására érdemes olyan készítményt - praktikusan várandósvitamint - szedni, mely szelént is tartalmaz - természetesen ezt is szerves kötési formában - illetve a lehető legtöbb nyomelemet, vitamint és ásványi anyagot (amit csak lehet, szerves formában), hiszen az egyes anyagok segítik mások hasznosulását.

A jód pótlása nem játék, azt mindenképpen orvosi javaslatra tegyük. A jódhiány kifejezetten komoly gondokat okozhat, de a jód túladagolása sem kevésbé veszélyes. A várandósság tervezésénél így érdemes szakorvos tanácsát kérni, hogy a tápanyagpótlás során a jód jelen legyen a készítményben, vagy ne!

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Egy apának lehet szülés utáni depressziója? Az orvos válaszol



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# terhesség # jód # jódhiány # kismama

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés