Ezeket látta már?

Csecsemőkori glutén? Szabad - nem szabad adni?

Vizsgálat
2011. március 08. 09:51
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Az Országos Gyermekegészségügyi Intézet közleménye. 2011. február 15-én a "Szoptatásért" Magyar Egyesület és a La Leche Liga Magyarország Egyesület sajtóközleményükben elhatárolódtak a gluténnek a csecsemők étrendjébe történő bevezetésével kapcsolatban megjelentetett szakmai konszenzus állásfoglalástól. A sajtóközlemény több pontatlanság szerepel, azért az abban nevesített Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) a következő nyilatkozatot teszi közzé.

A csecsemőkori glutén bevezetésére vonatkozó állásfoglalás ügyében a Szoptatás Támogató Nemzeti Bizottság (SzTNB) 2010 őszén konszenzus megbeszélést tartott. A megbeszélésre az SzTNB országos hatáskörű védőnői és gyermekgyógyász szakmai vezetők mellett a hazai gyermek-gasztroenterógiai és gyermekallergológiai szakmai szervezetek, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet és az Országos Élelmezés és Táplálkozástudományi Intézet által delegált, hazai és nemzetközi viszonylatban is elismert szakembereket hívott meg. A találkozónak az SzTNB felkérésre az OGYEI biztosított helyiséget.

baba-viz-d00000D4E11326451d710

Forrás: Medipress


A közös szakmai megbeszélés célja az volt, hogy a szakemberek és a családok részére az érvényes hazai és európai ajánlásokon alapuló, gyakorlatban is alkalmazható magyarországi konszenzus jöjjön létre a és ajánlott, 4-6 hónapos korban javasolt glutén-bevezetés gyakorlati módjáról.

Különös aktualitást adott a megbeszélésnek, hogy a gluten bevezetés régebbi gyakorlata (4 hónapos kor előtt vagy 6 hónapos koron túl javasolt bevezetés) mellett a coeliakia és az 1-es típusú diabétesz kockázata fokozott lehet az eddigi nemzetközi tapasztalatok szerint.

A coeliakia és az 1-es típusú diabétesz előfordulási gyakorisága hazánkban és világszerte is kifejezett emelkedést mutat a gyermeklakosság körében az elmúlt évtizedekben. (Coeliakia, gyermekek körében világszerte: 50 év alatt közel ötszörös emelkedés, 1-es típusú diabetes mellitus, gyermekek körében hazánkban 30 év alatt közel háromszoros emelkedés, az elmúlt években ráadásul az emelkedés üteme is gyorsult.(forrás: Magyar Gyermek diabétesz adatbázis, Soltész Gy. et al PTE és OGYEI).

Jelenleg Magyarországon kb. 30 %-os a coeliakiára genetikailag veszélyeztetett gyermekek aránya (forrás: Korponay-Szabó Ilma), ez évente kb. 30 ezer megszületett veszélyeztetett gyermeket jelent! Miattuk fontos a széles körű általános prevenció ajánlása, mert jelenlegi tudásunk szerint a tényleges megbetegedések arányát elsősorban a korai diéta révén lehet alacsony szinten tartani a veszélyeztetettek körében (jelenleg 1% körüli a coeliakia arány a teljes lakosságra vonatkoztatva, döntően a diétás faktoroknak köszönhetően).

A novemberi konszenzus ülés ajánlást adott közre a glutén coeliakia prevenció céljával történő bevezetésének módjával kapcsolatban, ami a hatályos Csecsemő-és Gyermekgyógyászati Szakmai Kollégium és a Védőnői Szakmai Kollégium a gyakorlati szempontokat figyelembe vevő kiegészítése, segítő magyarázata (ogyei.hu/hu/.

Az ajánlás megértéséhez lényeges tudni, hogy gluten tiszta "preparátum" formájában jelenleg sajnos nem áll rendelkezésre hazánkban! Ennél fogva jelenleg a legtisztább hozzáférhető gluténforrásnak csecsemők számára a hivatalos Magyar Élelmiszerkönyv (Codex Alimentarius Hungaricus) előírása szerint tej-tojás stb. allergénektől mentes háztartási keksz (pép formájában) – vagy a tiszta búzaliszt (habarás formájában) tekinthető. A glutén 4-6 hónapos korban történő bevezetését egyébként az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) 2009-es szakértői véleménye sem tartja az egészségre veszélyesnek.

Ezek alkalmazására történt tehát javaslat, nem hozzátáplálásként, hanem a szoptatás változatlan folytatása mellett. (napi 100 mg-nak megfelelő gluten preventiv célú adása nem is válthat ki étkezést!) A 6 hónapos kor körüli kizárólagos szoptatás fontosságára a megelőzésben a konszenzus dokumentum is utal.

Az ajánlást megfogalmazó megbeszélésen és az azt követő végleges szöveg kialakításában az SzTNB delegált képviselői aktívan részt vettek és a jelen lévő többi szakemberrel közösen egyetértettek az elfogadott dokumentum tartalmával, mint ami a jelenlegi tudásunk szerinti legfrissebb tudományos vizsgálati eredményeken alapul. A résztvevők megállapodtak arról is, hogy az ajánlást szükség esetén leghamarabb egy év múlva, újabb tudományos ismeretek birtokában felülvizsgálják. A konszenzus-ajánlás tehát változatlanul széles körben elfogadott szakmailag és érvényben van.

A "Szoptatásért" Magyar Egyesület és a La Leche Liga Magyarország Egyesület – mint társadalmi szervezetek véleményét olyan szakmailag nem megalapozott különvéleménynek tartjuk, mely szembe megy a coeliakia és a gyermekkori diabétesz megelőzését szolgáló jelenleg hatályos, és a legújabb európai irányelveket követő elfogadott hazai és nemzetközi ajánlásokkal.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: freepress.hu
# diéta # gyermeknevelés # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés