Ezeket látta már?

Kolonoszkópia: így zajlik a vastagbéltükrözés

Vizsgálat
2025. március 31. 09:24
vastagbélvizsgálatok, colonoscopia, kolonoszkópia, IBS, IBS tünetei, IBS kivizsgálása

Magyarországon mintegy 9 ezer új vastagbéldaganatot diagnosztizálnak évente, és ez a második leggyakoribb halált okozó daganatos betegség, amely évente mintegy 5 ezer ember életét követeli, pedig szűréssel megelőzhető lenne a betegség.

A már kialakult daganat felismerése mellett a betegség meg is előzhető az időben elvégzett vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia), és a daganatos elfajulásra hajlamos polipok eltávolításával. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója azt mutatja be, hogyan kell a vizsgálatra felkészülni, mi történik a vastagbéltükrözés során, és mire kell számítani azt követően.

Mi a kolonoszkópia?

A vastagbéltükrözés a vastag- és végbéldaganatok szűrésének és megelőzésének, valamint az alsó tápcsatornai vérzések (vérszékelés) legfontosabb vizsgálati módszere. Az eljárásra az alsó tápcsatorna megbetegedései, vagy azok gyanúja esetén van szükség.

Bár a vastagbéltükrözéstől sokan tartanak, megfelelő előkészítéssel, felkészüléssel és együttműködéssel – akár bódítás vagy altatás mellett – a vizsgálat elvégzése nemcsak a bélbetegségek diagnosztikáját, hanem terápiás beavatkozások elvégzését és a daganatok kialakulásának megelőzését is lehetővé teszi, egyetlen erre alkalmas eljárásként.

– mondja dr. Miheller Pál, a Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológai Klinika egyetemi tanára.

Mit nem ajánlott enni kolonoszkópia előtt?

A Semmelweis Egyetem új oktatóvideójából az is kiderül, hogy a kolonoszkópia csak úgy lesz sikeres, ha a bél megfelelően kitisztul, ebben bizonyos étrendi korlátozások is segíthetnek. Legtöbb esetben a vizsgálatra való előkészítés otthon történik. Egy héttel a beavatkozás előtt már nem szabad apró magvas ételeket fogyasztani (pl. szőlő, magvas péksütemények, mák), sőt paradicsomot és a paprikát sem. A kolonoszkópia előtti napon könnyű reggeli (pl. kefir vagy joghurt, egy szelet fehér kenyér), délben pedig már csak hús- vagy zöldségleves szűrt leve fogyasztható. A beavatkozás napján már csak vizet ihat a páciens, a vizsgálat előtt két órával pedig már azt sem.

A kolonoszkópia történhet éber állapotban, bódításban és altatásban is. Orvosi konzultációt követően születhet arról döntés, hogy a tüneteket, kórelőzményt és az egyéni adottságokat figyelembe véve, melyik módszer a legmegfelelőbb.

– ismerteti dr. Miheller Pál.

Hogyan történik a vastagbéltükrözés?

Hozzáteszi, hogy a bódítás és az altatás is befolyásolhatja a keringést, illetve a légzést, ezért krónikus szív-érrendszeri, illetve tüdőbetegségben szenvedőknél és idős betegeknél még nagyobb körültekintéssel alkalmazzák.

A vizsgálat során az orvos óvatosan egy apró, hajlékony, nagy felbontású optikai műszert (kolonoszkóp) a végbél felől a vastagbélbe vezet, miközben levegőt (széndioxidot) fúj és vizet fecskendez a bélbe azért, hogy az elváltozásokat jól láthassa. A vastagbéltükrözés során lehetőség van jóindulatú daganatok (polipok) és akár korai stádiumú rosszindulatú daganatok eltávolítására is. A célzott mintavételek és eltávolított polipok szövettani vizsgálata határozza meg a további teendőket. A vastagbéltükrözés folyamata tehát akkor zárul le, ha a beteg megbeszélte az eredményt az orvosával. Ötvenéves kor felett panaszmentes esetben is javasolt részt venni a szűrővizsgálaton.

Ekkor lehet vastagbélpolipból rosszindulatú daganat
Kapcsolódó cikk

Ekkor lehet vastagbélpolipból rosszindulatú daganat

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: semmelweis.hu
# vastagbélrák # szűrés # daganat # tumor

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés