Ezeket látta már?

Mitől lehet magas a limfocita érték? Ilyen betegségek okozhatják

Diagnosztika
2024. december 14. 09:24
mitől lehet magas a limfocita értéke

A legtöbb ember, amint a vérvétel eredményét kézhez kapja, egyből keresni kezdi a csillagos értékeket. És általában talál is. Lássuk, mi mindent jelenthet az, ha a limfocita szintje magasabb a megengedettnél!

Az ember egészségi állapotáról nagyban árulkodik a vérképe. Éppen ezért a háziorvos minden probléma és panasz esetén legtöbbször laborvizsgálatra küldi első körben a beteget. Bár teljesen érthető, hogy mindenki kíváncsi arra, hogy a papíron lévő eredmények mit is jelentenek, ám érdemes tudni, hogy az egészet összességében kell nézni - így nem ajánlott egy-egy csillagos értéket kiragadni és laikusként magunknak felállítani a diagnózist, hiszen ez könnyen riadalmat kelthet!

Ennek ellenére természetesen mindannyian kíváncsiak lehetünk arra, mire is utalhat egy-egy paraméter abnormális szintje. Hogy mit jelenthet az, ha a limfocita értéke magasabb a referencia tartománynál?

Mik azok a limfociták?

A limfociták a fehérvérsejtek egy nagyobb csoportját alkotják, melyek a szervezet védekezésében vesznek részt, így az immunrendszerünk fontos segítői. A véráramban, a nyirokrendszerben keringenek, ügyelve egészségünkre. Két fő típusuk van:

  • T-limfociták (T-sejtek) : szabályozzák az immunrendszer válaszát és közvetlenül harcolnak a kórokozók ellen. Védelmet biztosítanak továbbá a daganatokkal szemben is.
  • B-limfociták (B-sejtek) : fontos szerepük van az ellenanyagok, azaz az antitestek, illetve immunglobulinok termelése során. Miután elvégezték a feladatukat, memóriasejtekké alakulnak, így később könnyen felismerik az adott betolakodót.

A limfociták mennyisége az egészséges szervezetben is változó, ám nagyobb kilengést fertőzések, betegségek és bizonyos kóros állapotok okoznak.

Mennyi a limfocita normál értéke?

Általánosságban elmondható, hogy a limfocita mennyisége az életkorral változhat, sőt, egyes laboratóriumok referenciaértékei is eltérhetnek egymástól.

Felnőttek esetén ez az érték általában 1000 és 4800 limfocita/mm3 között mozog és a fehérvérsejtek körülbelül 20-40%-át adják.

Mikor magas a limfociták száma?

A magas limfocitaszámra általában más okból végzett vizsgálatok során derül fény. A limfocita értékének ellenőrzése a vérkép egyik fontos részét képezi és az immunrendszer állapotáról ad információt. A szervezet ugyanis extra limfocitat termel, hogy segítsen leküzdeni a fertőzéseket és betegségeket. Ezek általában enyhébb állapotok, ám ritkán előfordulhat, hogy autoimmun betegségek vagy valamilyen súlyosabb állapotok okozzák magas értéket. Ilyenek például:

  • májgyulladás
  • mononukleózis
  • tuberkulózis
  • HIV/AIDS
  • rosszindulatú daganatok (pl. leukémia, limfóma)

Érdemes tudni, hogy magasabb értéket okozhat még a sugárterápia, a pajzsmirigy túlműködésével járó Graves-Basedow-kór, valamint Crohn-betegség is!

Látható tehát, hogy számos betegség és állapot okozhatja a limfociták emelkedett mennyiségét- bár legtöbbször fertőzések állnak a hátterében. Értéke a kórokozók legyőzésével visszaáll a normál tartományba.

Összegezve

  • A vérkép fontos információkat szolgáltat az ember egészségi állapotáról.
  • A limfocita szintjének elváltozása rendellenességekre utalhat.
  • A magas limfocitaszámot fertőzések, autoimmun betegségek vagy súlyos állapotok is okozhatják.
  • Extra limfocitatermelés általában fertőzések leküzdését szolgálja.
  • A limfocita szintje a kórokozók legyőzése után visszaáll a normál tartományba.
Ezt jelentik a csillagozott  fehérvérsejtszám-értékek a laboreredményen
Cikkajánló

Ezt jelentik a csillagozott fehérvérsejtszám-értékek a laboreredményen

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# vérvétel # labor # limfocita # laboreredmény

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés