Ezeket látta már?

Az egekbe szökhet a kenyér ára az ukrajnai háború miatt

egészséges, kenyér, otthon, sütés, rozskenyér

Rengeteg ország az orosz és az ukrán búzából biztosította a készleteit, amik már most kimerülőben vannak.

Az orosz-ukrán háború nemcsak Ukrajnában, hanem az ázsiai és az afrikai országokban is okozhat élelmezési krízist.

A háború miatt hiánycikk lett a búza

Rengeteg ország az orosz és ukrán búzával elégítette ki igénye nagy részét, a háború miatt azonban most kiesik a búza-, kukorica- és napraforgóolaj-ellátás. Ez a 2 ország adja a világ búzaexportjának 29, kukoricaexportjának 19 és a napraforgóolaj-export 80 százalékát.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium jelentése szerint a közel-keleti országok tavaly több mint 36 millió tonna búzát importáltak, főképp Oroszországból és Ukrajnából. Az elmúlt években Oroszország közel 20 százalékban birtokolta a világ búza kereskedelmét, volumenben pedig Kína és India után a 3. volt. Ukrajna az ötödik legnagyobb búzaexportőr volt az elmúlt 5 évben. - írja a Magyar Nemzet

Az orosz búzaexport kiesésében ugyanakkor nem a betakarítás, hanem az ország ellen emelt szankciók és a globális fizetési rendszerből (SWIFT) való kizárás okozhat ellátási gondokat.

De Törökország szükség esetén képes ellátni magát, de mivel erősen érintett - 85 százalékban támaszkodik a két ország terményére -, jelentősen megnövekedhet a búza ára, ami már eddig is drágult.

Egyiptom is azon országok közé tartozik, akik jelentős mértékben függenek az orosz és az ukrán búzától. 2021-ben a búzakészletének 70 százalékát (4,2 millió tonna) Oroszországból, 10 százalékát pedig Ukrajnától vásárolta meg.

Más országokból igyekeznek pótolni a búzát

A sorban a következő Tunézia: búzaimportjának 50–60 százaléka Ukrajnából érkezett az elmúlt években. Már most is gondot okoz a szállítmányok kifizetése, ezért a boltok polcairól sok helyen hiányoznak az országban alapélelmiszernek számító kuszkusz és a tészta. A kieső búzát más országokból igyekeznek majd pótolni, és Uruguayhoz, Romániához, Bulgáriához, illetve Argentínához, Franciaországhoz és Lengyelországhoz fordulhatnak.

Marokkó, Libanon, Jemen, Szudán, Algéria, Líbia, Banglades és Pakisztán is érintettek, ahol szintén gondot okoz a kiesett termények pótlása.

A Times of India napilap szerint India is nagy gondban van, ugyanis 400–500 millió dollár (140–170 milliárd forint) értékű áruja maradt Oroszországba, miután a nyugati országok kizártak több orosz bankot a SWIFT-rendszerből. A riport szerint a kereskedők és az indiai kormány folyamatos egyeztetésben vannak, lévén India Oroszország egyik legnagyobb áruszállítója. - írja a lap.

Olvasson tovább! Ezt tanácsolják az Ukrajnában élőknek vegyi támadás esetén

A most kieső orosz és ukrán termények egy részét várhatóan az amerikai, kanadai, francia és ausztrál export pótolhatja, ez azonban áremelkedéshez vezethet.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához