Ezeket látta már?

Achilles sarkunk: az Achilles-ín sérülés...

Betegségek
2011. április 24. 09:25
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Itt a tavasz, sokféle sportot űzhetünk a szabadban is. A sportsérülések igen gyakori következménye az Achilles-ín gyulladása, sérülése, részleges vagy teljes szakadása.

Az Achilles-ín testünk legerősebb izma, feladata a lábfej lefelé és előremozdítása, a lábfej és a vádli közötti erőátvitel biztosítása. Az Achilles-ín, központi szerepet játszik az olyan mozgásokban, mint leülés, felállás, sétálás, futás, ugrás, ezért gyakran megsérül.

Achilles sarkunk: az Achilles-ín sérülés...

Forrás: EgészségKalauz


Sérülhet bemelegítés nélküli hirtelen megterhelésre, vagy amikor az ínban keletkezett gyakori mikrotraumák, hegesedések következtében az ín elveszíti szakítószilárdságát.

A lúdtalp, bokasüllyedés, statikai hibák, szakszerűtlen sportolás megnövelik az ín terhelését, ezzel megteremtve a krónikus gyulladás-, illetve sérülés kialakulásának lehetőségét.

A tünetek, a sérülés mértékének megfelelően, a nyomásérzékenységtől, a szakadás következtében fellépő heves fájdalomig és járásképtelenségig bármilyen formában jelentkezhetnek. Gyulladás esetén az Achilles-ín megduzzad, megvastagodik. Sérülés esetén a fájdalom általában a sarokcsonttól 4-6 cm-re vagy közvetlenül a tapadásnál jelentkezik, és terhelésre fokozódik. Az ín teljes szakadásakor a páciens, időnként hallható csattanás, roppanás kíséretében egy behúzódást (lyukat) érzékel az ín helyén. A járás, lábujjhegyre állás nehezített vagy kivitelezhetetlen.

A sérülést követően a sporttevékenységet folytatni tilos, az orvos érkezéséig tehermentesítés, felpolcolás, jegelés javasolt. Krónikus, lassan kialakuló panaszok esetén is fontos szakemberhez fordulni, mert a korai pontos diagnózis és speciális kezelés a gyógyulás szempontjából elsődleges.

Jó kondícióval, jó statikával, illetve rendszeres bemelegítéssel, nyújtással (stretching) a sérülések kockázata csökkenthető. Prevencióként, a mozgásprogramba testtartásjavító ingereket biztosító gyógytorna gyakorlatokat is érdemes beiktatni. A lazító, nyújtó gyakorlatok rendszeres végzése pedig javítja a mozgásminőséget, segíti az izomnövekedést, a gyors regenerálódást, megelőzi a sérüléseket.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# ínbetegségek # sportsérülés # terápia # Testmozgás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés